Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Psychika w sporcie
Najlepszy biegacz świata? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Psychika w sporcie

Autor: Grzegorz Stefanowicz  Data publikacji: 2008-10-10

Tagi: napięcie, psychika sportowa, temperament, ćwiczenia Zdrowa forma

Galeria artykułu

Specjaliści często mówią, iż psychika jest najbardziej niedocenianym elementem w sporcie. Temperament ma ogromny wpływ na to, jak radzimy sobie w działalności sportowej.

Niezwykle istotne jest to, że jest on cechą stałą, gdyż wynika z budowy układu nerwowego. Wpływ na układ nerwowy ma siła procesów pobudzania (zdolność komórek nerwowych do pracy) i hamowania (zdolność komórek do powstrzymania od reakcji) oraz ruchliwość procesów nerwowych, czyli zdolność do zmiany stanów. Przed zawodami widoczny jest stan psychicznego napięcia, który wywołują typ temperamentu wraz z szeregiem przeróżnych bodźców (reagująca publiczność, myśl o uczestnictwie w zawodach).
Wprowadza to sportowca w tak zwane stany startowe. W parze z rozgrzewką przyspieszają one adaptację organizmu do działania. Emocje powodują pobudzenie w ośrodkach korowych, które z kolei angażują narządy uczestniczące w zaplanowanej czynności. Pobudzenie układu odpowiadającego za stan czynnościowy organizmu sprawia, że dochodzi do przyspieszenia oddechu, pracy serca, krążenia krwi, wzrostu ciśnienia tętniczego. Wszystko to powoduje, że organizm jest przygotowany do wymogów stawianych przez zamierzoną pracę.
Napięcie emocjonalne może prowadzić do optymalnego stanu startowego (równowaga procesów pobudzenia i hamowania). W tej sytuacji organizm jest odpowiednio przygotowany do pracy i ułatwia jej wykonanie. W przypadku nadmiernego pobudzenia (przewaga procesów pobudzenia nad hamowania) dochodzi do tak zwanej „gorączki startowej". Mogą się wtedy pojawić takie symptomy jak drżenie mięśni czy zaburzenia przewodu pokarmowego. Jest jeszcze stan zwany „apatią startową". Ma on miejsce, gdy przeważają procesy hamowania. Zawodnik czuje się wtedy senny, rozleniwiony, nie przejawia chęci do startu). Stany te przekraczają optymalne pobudzenie i często są barierą w przygotowaniu organizmu do wysiłku.

Wpływ na napięcie emocjonalne przed startem mają:
- częsty udział w zawodach (doświadczenie w panowaniu nad emocjami)
- rozgrzewka (wpływa na procesy pobudzenia i hamowania)
- odpowiednie nastawienie zawodnika (wszak temperament jest cechą stałą, jednak charakter możemy kształtować)
- trener (motywacja i wsparcie z jego strony); rolą trenera jest rozpoznanie zdolności wychowanków i takie oddziaływanie na nich, aby postępowali odpowiednio co do danej sytuacji.

 

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Małgorzata Susfał

Małgorzata

Warszawa

2010-05-12 14:42

W dzisiejszym sporcie, gdzie wytrenowanie zawodników na pewnym poziomie jest bardzo podobne o wygranej decyduję właśnie psychika zawodnika. Ludzie zdają sobie z tego sprawę, ale nie wielu z nich szuka poprawy swoich osiągnięć w tej sferze.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Najlepszy biegacz świata? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl