Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Redukcja tkanki tłuszczowej a siłownia
Który przystojniejszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Redukcja tkanki tłuszczowej a siłownia

Global Fitness
Data publikacji: 2011-05-10

Tagi: budowanie masy mięśniowej, cardio, siłownia, spalanie tłuszczu, tkanka tłuszczowa, ćwiczenia tlenowe, ćwiczenia wzmacniające

Chcąc efektywnie zrzucić kilka kilogramów nie trudno pogubić się we wszystkich dostępnych informacjach na ten temat, na dodatek nie rzadko sprzecznych ze sobą. Często spotykamy się ze stwierdzeniami, że najlepszym sposobem na spalanie tkanki tłuszczowej są zajęcia aerobowe, siłownia, basen, tenis albo mozolne ćwiczenia na urządzeniach typu bieżnia, step, czy orbitrek.

Galeria artykułu

Chcąc pozbyć się zbędnych kilogramów, można w ślepo wykonywać uniwersalne programy treningowe, diety „cud”, lecz należy mieć świadomość, że to wszystko działa na chwile, a potem… rozczarowanie, brak motywacji i powrót do punktu wyjścia. Dlatego, aby efektywnie redukować nadmiar tkanki tłuszczowej, trzeba wiedzieć o kilku podstawowych faktach i je zrozumieć.

Prawda jest taka, że każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna. Jednak  w zależności od tego jak poważnie podchodzimy do tematu i na jak długo chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów, nie wszystkie wymienione powyżej formy ćwiczeń same w sobie są odpowiednie. Koncentrując się tylko na jednej z nich, nie uzyskamy optymalnych efektów. Więc jak efektywnie spalić tkankę tłuszczową? Odpowiedź jest prosta.

         


Musimy połączyć ćwiczenia tlenowe z ćwiczeniami wzmacniającymi z obciążeniem. Ćwiczenia tlenowe czyli takie, które wykonywane są w dłuższym przedziale czasu ze średnią intensywnością (aerobik, jazda na rowerze, pływanie, bieganie lub spacer) wykorzystują tkankę tłuszczową jako źródło energii i jest to podstawa pozbywania się jej nadmiaru. Nie ujmując jednak efektywności takiej aktywności, przyjąć można niestety, że końcem takiego treningu kończy się pozytywne działanie tej formy ćwiczeń.

Wystarczy bowiem  dostarczyć nadmiar kalorii w stosunku do spalonych w ciągu dnia i wracamy do punktu wyjścia. Nie poruszając już tematu diety, której stosowanie bez uwzględnienia ćwiczeń wzmacniająco-aerobowych, powoduje z czasem problem zmniejszających się efektów odchudzania, a rezultacie efekt jojo… Skupmy się na tym jak pozbyć się tkanki tłuszczowej na stałe.

Celem odchudzania nie jest zredukowanie masy ciała, lecz obniżenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Stąd waga nie jest głównym wyznacznikiem uzyskiwanych efektów. Co więc jest niezbędne? Otóż odpowiednie ćwiczenia na siłowni, wpływające trwale na zmianę naszego metabolizmu.

Podejmując trening na siłowni, powodujemy zwiększanie poziomu suchej masy mięśniowej. W rezultacie przenosi się to na spalanie większej ilości kalorii w ciągu dnia, dla podtrzymania samych tylko funkcji życiowych organizmu. Uczęszczając do klubu fitness, nie każdy zdaje sobie sprawę z procesu wzmacniania czy budowania mięsni i długoterminowych efektów.

Istotą treningu wzmacniającego jest fizyczne uszkodzenie komórek mięśniowych, poprzez intensywne ćwiczenie. Po treningu takim, składniki odżywcze (kalorie) kumulowane są głównie w obszarze mikro-urazów i wykorzystywane do procesu regeneracji. To właśnie stanowi bodziec wzmocnienia. Organizm zwyczajnie broni się przed następnym takim wysiłkiem i adoptuje do nowej sytuacji, po przez wzmocnienie mięśni. Proces ten działa analogicznie, więc brak kolejnego bodźca w odpowiednim czasie powoduje zanikanie wypracowanego efektu. Jak widać jest to proces długoterminowy i gównie on powoduję zmianę metabolizmu, pozwalającą ograniczać odkładanie tkanki tłuszczowej i unikać efektu jojo.

Podczas odchudzania warto wiedzieć również, że pierwsze źródło energii wykorzystywane przez nasz organizm podczas aktywności fizycznej stanowią węglowodany. Efekt spalania tkanki tłuszczowej następuje dopiero średnio po około 20 min wysiłku o średniej intensywności.

Dlatego to aby zoptymalizować efekt spalania tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki warto uprzednio wykonać   trening wzmacniający przy wykorzystaniu urządzeń na siłowni. Pozwoli to wykorzystać w procesie takiego treningu  węglowodany  jako  główne źródło energii, a następnie efektywnie spalać już  tkankę tłuszczową  na  urządzeniach  np. w strefie „CARDIO”.

Chcąc efektywnie pozbyć się nadmiaru kilogramów musimy mieć świadomość, że żaden inny typ stosowanych ćwiczeń nie potęguje bardziej tych reakcji, niż wzmacniające ćwiczenia na siłowni. Odpowiedni trening siłowy pobudza także złożony system enzymatyczny. Aktywność swoją zwiększają nie tylko enzymy odpowiedzialne za proces degradacji komórek tłuszczowych, ale również te, biorące bezpośredni udział w syntezie włókien mięśniowych.

Nasilenie tych reakcji  powoduje ogólny wzrost stosunku masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej, co w znaczący sposób podnosi przemianę materii i nasila proces spalania kalorii. Ilość włożonego wysiłku i motywacja w procesie redukcji tkanki tłuszczowej są proporcjonalne do osiąganych efektów.

Oczywiście to tylko bardzo ogólny zarys zasad ćwiczeń na redukcję tkanki tłuszczowej. Odpowiednio rozpisany program treningowy dobrany pod indywidualne potrzeby danej osoby, uwzględniający ćwiczenia tlenowe i beztlenowe, oraz wiele innych czynników dopiero  stanowi podstawę efektywnego treningu.                             

Autor: Marek Wołoch

2 osób dodało "Redukcja tkank…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Agnieszka Bartniczak

Agnieszka

Jarocin

Marika Kucharska

Marika

Zduńska Wola

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
wiesiek kamiński

wiesiek

Słupsk

2011-05-10 21:03

fajny tekst..niby wszystko się wie ale poczytac warto...

Dagmara

2011-05-11 11:14

racja!!! może w końcu to przekona wszystkie kobiety, które godzinami w tygodniu chodzą, stepują a efekty są, ale mizerne. Wiem bo sama się przekonałam, że siłownia to nie tylko miejsce dla pakujących facetów i budowania mięśni. A moje efekty w porównaniu do efektów moich koleżanek, które zostały tylko przy cardio i samym fitness są :D ... jak wrzucę zdjęcie sami ocenicie :)

WielkiBoa Królikowski

WielkiBoa

Poznań

2011-05-11 14:13

WielkiBoa to lubi! No, nakłaniam koleżanki które chcą się odchudzić na siłownię z prawdziwego zdarzenia... tu można naprawdę wyćwiczyć ciało, mięśnie i schudnąć!

Tomasz Gać

Tomasz

Warszawa

2011-05-11 17:38

Polecam połączenie treningu Cardio z treningiem interwałowym i cwiczeniami oporowymi w formie obwodowej.
W odpowiednich proporcjach i właściwej intensywnościu daje to najlepsze rezultaty.
www.trening-indywidualny.pl
Trener Osobisty - Tomasz Gać

bede labedziem :)

2011-05-13 11:53

Czyli żeby zgubić tłuszczyk i trochę z obwodów robie cardio, a żeby podtrzymać efekt na stałe ćwiczę na siłowni? A ile razy w tygodniu musze chodzić na siłownie jak juz schudnę, żeby potem utrzymać to co wypracowałam?.

ewcia

2012-10-28 14:24

aqua aerobik, to nie tylko możliwość poprawy kondycji, ale również super zabawa :) Jak mieszkałam w Poznaniu bardzo często chodziłam na zajęcia aqua zumby prowadzone przez Szkołę Pływania Fregata Swimming (http://www.fregata.com.pl/). Po zajęciach od razu ma się dobry humor, mnóstwo energii i oczywiście dużo spalonych kalorii :)

zbyszko

2013-03-12 20:29

Proszę mi powiedzieć ( nie mam konta na Waszym portalu) czy ćwiczenie na np Orbit Trek lub bieżni przez 40 min ( wylewam przysłowiowe siódme poty) a potem ćwiczenia na ciężarach ujmują w czymś procesowi spalania tłuszczu? Czy raczej powinienem najpierw cwiczyć na ciężarach ( umowne wyrażenie) a potem dopiero 40 min wylewac poty na Orbit Trek lub bieżni? Ćwicze od 3 miesięcy , ale efekty raczej przeciętne. Mam 53 lata.... ważę 90 kg.... thanka tłuszczowa 21,99. Może ktos udzielić mi profesjonalnej odpowiedzi?

kasiula

2015-02-05 14:34

Mój trening niedawno się zaczął dopiero, ale jak już zaczęłam to porządnie, z trenerem osobistym, co mi daje bardzo dużą motywację, poza tym moja siłownia Herkules http://silownia.com.pl/silown… to super miejsce, poznałam już kilka naprawdę ciekawych osób i wzajemnie się wspieramy w treningach.

rocka

2015-03-27 15:20

Cieszę się że coraz więcej Polaków uprawia jakieś sporty. Jednak osobiście nie lubię wydawać kasy na fitness czy siłownię. W domku sobie wydzieliłam osobny pokoik i powolutku skupuję sobie do niego sprzęt. Bardzo dużo mają tego w http://www.marbo-sport.pl/ . Jeśli chodzi o koszt, to wychodzi podobny jak karnet na siłownie

boczek952

2015-05-23 15:24

Artykuł bardzo fajnie napisany, przyjemnie się czyta. Większość rzeczy się wie ale warto sobie przypominać. Do tego wszystkiego co jest tam napisane dorzucił bym tylko tyle że przy redukcji ważną sprawą są tłuszcze o których wielu ludzi zapomina. Np pijąc Olej kokosowy redukujemy tkankę tłuszczową i zmniejszamy poziom niezdrowego cholesterolu. Do poczytania o tym odsyłam tutaj : http://www.dziennikzachodni.p…

marcelinkafitness

2015-08-31 22:13

Polecamy TurboTrening w naszym Studio Fitness http://marcelinkafitness.pl/t…

xyz

2015-09-12 14:20

Ktos tu chce byc głupio mądry. Praca aerobowa i anaerobowa to inaczej praca tlenowa i beztlenowa. Autor tego tekstu przeczy sam sobie.... juz na wstepie artykulu strzela sobie kulę w nogę.

Megi91

2015-11-29 21:41

Witam. Czy może ktoś mi powiedziec czy dobrze ćwicze na siłowni? Jeśli jest ktoś zainteresowany to podam e-maila do wymiany wiadomości. Pozdrawiam Świeżak

luiza kuka

luiza

Lublin

2015-12-10 17:13

W związku ze spalaniem tkanki tłuszczowej, kupiłam ostatnio wagę medyczną która mierzy moją tkankę tłuszczową firmy Seca, moja koleżanka też taką ma i jest zadowolona i mi ją poleciła, kupiłam ją w sklepie medycznym tutaj https://kredos.pl/.

radek

2016-10-08 18:27

Chodziłem na siłkę, że trochę zgubić kg, nawet widziałem efekty, ale na wadze tylko na początku coś tam spadło, a później cyfry stały w miejscu, patrzyłem w lustro i widziałem poprawę, ale tylko tam. Dopiero po konsultacji z dietetykiem dowiedziałem się, że faktycznie moja praca działa, dopiero dokładna analiza składu ciała ( co to i po co http://www.twojdietetyk.eu/an…) pokazała, że mięśni mam coraz więcej, a tłuszczu mniej. Niezła ulga po zobaczeniu wyników, bo juz myslalem ze kilka miesiecy zmarnowalem zle dobierajac cwiczenia

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który przystojniejszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl