Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Reumatoidalne zapalenie stawów – sprawne ręce
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Reumatoidalne zapalenie stawów – sprawne ręce

Fizjomed - kompleksowa fizjoterapia i odnowa biol…
Data publikacji: 2009-11-17

Tagi: ból, dłoń, fizjomed, fizjoterapia, rehabilitacja, reumatoidalne zapalenie stawów, rzs, ręka, stawy Zdrowa forma

Galeria artykułu

Ręka, a ściślej mówiąc dłoń, jest ważnym funkcjonalnie narzędziem dnia codziennego dla każdego z nas. Brak pełnej sprawności w obrębie tego trudnego pod względem biomechaniki i funkcji mięśni aparatu wykonawczego doprowadza do problemów zarówno natury fizycznej jak i psychicznej.

W chorobie jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)szczególnie zwraca uwagę nadgarstek, a także stawy śródręcza i palców. Patologią bowiem objęte są właśnie te części ręki. Widoczne objawy, które pojawiają się na początku jeszcze nie do końca rozpoznanej choroby RSZ to: ból, obrzęk, zmiana zarysów stawów. W krótkim czasie prowadzą one do osłabienia siły chwytu, ograniczonej ruchomości stawów i zmian destrukcyjnych powierzchni stawowych. W najgorszym przypadku dochodzi do zmian w obrębie ścięgien mięśni i struktur torebkowo-stawowych z różnym zakresem uszkodzeń.

Są to jednak jedynie objawy tzw. ręki reumatoidalnej, dlatego w przypadku RZS niezmiernie ważna jest profilaktyka.

Do działań z zakresu fizjoterapii należą przede wszystkim metody, które w pierwszej kolejności zmniejszają bolesność i obrzęk. W drugiej kolejności dąży się do wzmocnienia siły mięśniowej oraz uelastycznienia aparatu torebkowo-więzadłowego celem zminimalizowania przykurczów w jego obrębie. Ważne jest więc stosowanie metod z zakresu czynników fizykalnych. Wymienić należy zabiegi takie jak: krioterapia (zmiany obrzękowe i duża bolesność), naświetlania lampą solux, bioptron, ulatradźwięki (przykurcze mięśniowe), kąpiele częściowe (zmniejszanie napięcia tkanek), laser (uelastycznienie tkanej powierzchniowych), pole magnetyczne (poprawa i odżywienie tkanki kostnej).

Zwiększanie siły mięśniowej i uelastycznienia torebkowo-więzadłowego polega na ćwiczeniach z użyciem wałków różnej wielkości i twardości. Można tu zastosować elastyczny bandaż, który pomaga w osiągnięciu sprawnego chwytu i pozwala na utrzymanie przedmiotu bez wypuszczania go z ręki. Dodatkowym atutem bandaża jest to, że pozwala na bezpieczna prace w obrębie mięśni wewnętrznych dłoni, które stanowią mięśniową bazę podporową dla drobnych stawów dłoni. Praca na różnorakich kształtkach o różnej średnicy pozwala na chwytanie dowolnych przedmiotów i zapobiega przykurczom stawowym, zwłaszcza w obrębie kciuka.

Znaczną wartość w terapii dłoni mają małej średnicy kwadratowe gąbeczki, poprawiające rozwieranie na zewnątrz i zwieranie do środka (odwiedzenie i przywodzenie palców), ważne przy rożnych czynnościach manualnych w kuchni (robienie ciasta), czy też w zabawach dzieci.

Terapia ręki to baza dla sprawnej dłoni na długi czas, a także - dla osiągnięcia komfortu codziennego życia

Tekst: Katarzyna Cholewiak

1 osób dodało "Reumatoidalne …" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Marlena Malec

Marlena

Zamość

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

mko

2013-10-15 21:13

"ręka a ściślej mówiąc dłoń" . Dłoń to tylko strona wewnętrzna ręki...Ręka anatomicznie jest od nadgarstka w dół, a całość nazywa się kończyną górną....

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl