Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Rodzaje zajęć fitness
Która para piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Rodzaje zajęć fitness

Autor: Anna Kalinowska  Data publikacji: 2008-09-10

Tagi: aerobik, fitness, klub fitness, ćwiczenia

Galeria artykułu

Wybór zajęć w klubach fitness jest ogromny - od statycznych ćwiczeń  przez zajęcia choreograficzne z ćwiczeniami wzmacniającymi do tanecznych szaleństw rodem z dyskotekowego parkietu.

Zajęcia aerobowe można podzielić najogólniej na wytrzymałościowe, kształtująco-wzmacniające, rozciągające oraz stricte taneczne.
Zajęcia wytrzymałościowe - kształtują wydolność układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, pomagają zwiększć pojemność płuc i jednocześnie prowadzą do spalania tkanki tłuszczowej. Należą do nich zajęcia: aerobik, step, body workout, dance aerobik oraz większość zajęć tanecznych (np. hip-hop, street jazz, salsa), zajęcia cycling (spinning) o średniej intensywności (first class, midle class, fat burn, senior lass), zajęcia outside (marsze, marszobiegi, nordic walking) oraz ćwiczenia na maszynach cardio z odpowiednio dobranym programem treningowym.
Zajęcia kształtująco-wzmacniające - czyli zwiększające siłę poszczególnych grup mięśniowych, modelujące sylwetkę, ujędrniające i rzeźbiące ciało. Należą do nich: abs, push&pump, body step, body ball, easy line, ćwiczenia na maszynach wzmacniających.
Zajęcia rozciągające - poprawiające gibkość, elastyczność mięśni, zwiększające ruchomość stawów. Są to: stretching, joga, pilates (choć w dwóch ostatnich przypadkach w dużym stopniu wzmacnia się też mięśnie)

Opis wybranych zajęć
Hi Lo  (High/ Low impact Aerobic) - kombinacja kroków aerobiku ujęta w logiczny układ choreograficzny, o dużej intensywności, wymagający koordynacji i kondycji. Wzmacnia układ sercowo naczyniowy, poprawa koordynację ruchowej. Poszczególne kroki w Hi Lo mogą być urozmaicone ruchami charakterystycznymi dla różnych stylów tanecznych lub też sztuk walki. Wtedy to zamiast typowej lekcji Hi Lo mamy do czynienia z Latino, Showdance, Afrodance, Aeroboxingiem.
Step - zajęcia o charakterze aerobowym na małym stopniu, na którym można wykonywać przeszło 250 ćwiczeń gimnastycznych w rytm muzyki. Poprawiają kondycję fizyczną, pamięć ruchową, koordynację i orientację w przestrzeni; wzmacniają zwłaszcza dolne partie mięśni (łydki, uda, pośladki
TBC  (Total Body Conditioning) - zajęcia wzmacniające i ujędrniające wszystkie grupy mięśniowe oraz poprawiające kondycję fizyczną; obejmują kompleksowy zestaw ćwiczeń bez lub z użyciem przyborów (ciężarki, stepy)
ABT (Abdominal Buttocks and Thigs)- zajęcia skoncentrowane na wzmacnianiu dolnych partiach ciała - brzucha, pośladków i ud. Choreografia ograniczona zazwyczaj jest do rozgrzewki, a część główną stanowią odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające.
Body Workout - zajęcia wzmacniające, kształtujące i rzeźbiące wszystkie partie mięśniowe. Opierają się tylko na podstawowych krokach aerobicu, nie łączonych w układy. Są proste intensywne i skuteczne. Podczas tych zajęć nie używa się przyrządów, stepów itp.
BS (Body Sculpting) - ćwiczenia wzmacniające i ujędrniające wszystkie grupy mięśniowe.
Power Pump - zajęcia wytrzymałościowo - siłowe z użyciem specjalnej sztangi. Kształtują sylwetkę poprzez pracę z obciążeniem dostosowanym do indywidualnych możliwości.
Tae Bo - forma aerobiku łącząca elementy wschodnich sztuk walki z nowoczesnym sposobem prowadzenia zajęć ruchowych przy muzyce.
Tai Chi - ćwiczenia oparte na wschodniej sztuce osiągania zdrowia i spokoju umysłu.
Fat-Burning - średnio intensywny aerobowy trening koncentrujący się na wspomaganiu procesu spalania tkanki tłuszczowej.
Interwał - połączenie treningu typu TBC z prostymi ćwiczeniami choreograficznymi na podłodze lub stepie, zawierający w sobie elementy Fat-Burningu
Aeroboxing - zajęcia z wykorzystaniem elementów sztuk walki, przede wszystkim kick boxing'u

Zajęcia taneczne
Dance - forma zajęć łącząca w sobie elementy aerobiku i różnych form tańca.
Funky - taneczna forma aerobiku wykonywana do muzyki soul i funk. Wymaga dobrej koordynacji, ale przy stosunkowo niskim tempie muzyki.
House Dance - zajęcia prowadzone przy dynamicznej muzyce house - muzyce tańca ulicznego.

Zajęcia odprężające
Joga
- zajmuje się rozwojem człowieka zarówno w sensie fizycznym, psychicznym, jak i duchowym. Pozwala integrować myślenie, emocje i działanie, prowadzi do osiągnięcia równowagi i harmonii, buduje zgrabną sylwetkę, poprawia stan zdrowia, koi nerwy.
Pilates - zajęcia wzmacniające mięśnie całego ciała, w szczególności mięśnie głębokie brzucha i grzbietu, wykonywane przy spokojnej muzyce. Zajęcia te w niewielkim stopniu obciążają stawy - forma proponowana jest zatem wszystkim, nawet osobom po kontuzjach
Fit Ball - ćwiczenia z piłką o średnicy 55 - 65 cm. Stosowane pozycje wzmacniają mięśnie posturalne.
Stretching (rozciąganie) - zajęcia skoncentrowane na rozciąganiu wszystkich mięśni, a zatem likwidujące przykurcze mięśniowe, poprawiające gibkość.

4 osób dodało "Rodzaje zajęć …" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Monika B

Monika

Rybnik

Magdalena Zając

Magdalena

Rożnowice

Joanna Zając

Joanna

Szczecin

Kh N

Kh

Poznań

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Honorata Grzelak

Honorata

Łódź

2009-06-01 13:06

Polecam ćwiczenia aerobowe jako rozgrzewkę przed innymi rodzajami aktywności! Podczas treningów należy pamiętać o wyprostowanej sylwetce, to bardzo ważne dla dobrej pracy przepony. Chodziłam na ćwiczenia przez miesiąc raz w tygodniu, potem bez problemu wsiadłam na rower po półrocznej przerwie i bez żadnego zmęczenia przejechałam 40 km. :)

henio

2014-03-31 23:49

A brałaś l- Karnityne :) ?

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która para piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl