Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Rower »
Wszystkie
» Rodzinna wyprawa rowerowa cz.I
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Rodzinna wyprawa rowerowa cz.I

KOGIS.PL
Data publikacji: 2014-05-07

Tagi: rower, turystyka, wiosna, wycieczka Rower

Za oknami wiosna rozszalała się już na dobre. Zazieleniła trawniki i zasiała kwiaty na łąkach. Temperatury rosną, a dni są coraz dłuższe. Przyszła pora na rodzinną aktywność weekendową. Coraz więcej osób stara się pozostawiać samochód w garażu i wypady rodzinne woli realizować za pomocą roweru. Przeczytajcie nasze rady, jak sprawić, by wycieczka rowerowa z dzieckiem stała się radosnym przeżyciem dla wszystkich.

Galeria artykułu

Fotelik czy przyczepka - czyli rowerem z maluszkiem

Jeśli nasz malec nie dorósł jeszcze do samodzielnego pedałowania, będziemy musieli skorzystać z alternatywnych metod wspólnego podróżowania. Wycieczki rowerowe możemy odbywać z maluszkiem przy pomocy rowerowego fotelika lub przyczepki rowerowej. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Fotelik ma gorszą amortyzację i jest mniej wygodny dla dziecka, dlatego zaleca się korzystanie z niego od ok. 18 miesiąca życia dziecka, wtedy, gdy maluch ma wystarczająco rozwinięte mięśnie i szkielet, co sprawi, że wstrząsy nie będą szkodliwe. W przypadku fotelików należy rozważyć czy chcemy zamontować go z tyłu, czy z przodu. Niewątpliwie, fotelik z tyłu to bardziej bezpieczna pozycja. Dziecko jest bardziej ochronione ciałem rodzica zarówno przed wiatrem, jak i urazem podczas wypadku. Tylna pozycja fotelika wymaga również mniejszych nakładów siły do wsiadania na rower i trzymania kierownicy. Poza tym, tylni fotelik może być pochylony lekko do tyłu, dzięki czemu zyskujemy mniejsze obciążenie kręgosłupa dziecka. Wybierając jednak ten sposób mocowania, musimy pamiętać o częstej kontroli tego, co dzieje się za naszymi plecami. Każdy z nas widział pewnie nieraz przerażający obrazek jadącego w foteliku dziecka z „dyndającą" głową. Wiadomo, że kołysanie i świeże powietrze w końcu znuży naszego maluszka i ten z pewnością zaśnie. Postarajmy się, aby głowa malucha była jak najbardziej ustabilizowana i chroniona bocznymi osłonkami, aby nie dopuścić do uszkodzenia kręgosłupa szyjnego.

Na dłuższe wycieczki z maluszkiem poniżej roczku można wybrać się przyczepką rowerową. To bardzo wygodny i bezpieczny środek transportu dla dziecka i rodzica. Do wielu modeli dostępne są specjalne hamaki dla niemowląt montowane w przyczepkach. Wstrząsy rozłożone są równomiernie, dziecko podróżuje w wygodnej pozycji, z dobrym widokiem na otoczenie. Jest zabezpieczone przed deszczem, chłodem i odpryskami z kół, może sobie również spokojnie drzemać podczas podróży. Minusem przyczepki są jej gabaryty, trudno nią pojechać na zakupy z dzieckiem czy zawieźć je do przedszkola. W ten sposób pojedziemy raczej na wycieczkę do lasu czy dalszą wyprawę. W przypadku wycieczki z młodszym dzieckiem potrzebne nam będzie towarzystwo drugiej osoby, która będzie obserwować malucha.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kask rowerowy na głowie każdego uczestnika wyprawy to podstawa! Nie tylko nasze pociechy muszą go mieć. Pamiętajmy, żeby dawać dobry przykład i chronić własną głowę. Musicie być także widoczni na drodze. Jest to ważne o każdej porze roku, nie tylko jesienią czy zimą. Według rozporządzenia ministerialnego, rower poruszający się po drodze powinien być oświetlony:
1) z przodu - w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;

2) z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. Zgodnie z paragrafem 56 Rozporządzenia przyczepka powinna posiadać - podobnie jak rower - odblask i światło czerwone z tyłu oraz światło białe zamontowane z przodu przyczepki, jeśli wystaje ona poza obrys roweru. Długość całego zespołu - rower + przyczepka nie może przekraczać 4 metrów. Przyzwyczajajmy dzieci do tego, że bezpieczeństwo nie jest „obciachem" tylko rozsądkiem. Jeśli planujemy trasę po szosach, to dodatkowo warto mieć na sobie odblaskowe wierzchnie ubranie.

Dziecko w foteliku lub przyczepce przewozimy do skończenia 7 lat. Dziecko między 7 a 10 rokiem życia może poruszać się na samodzielnym rowerze, ale uwaga, według Kodeksu Drogowego jest pieszym! Oznacza to, że dziecku wolno pedałować wyłącznie po chodnikach, a zakazana jest jazda po jezdni. Dziecko do lat 10 na rowerze musi pozostawać pod opieką osoby dorosłej, która może towarzyszyć mu na piechotę lub kierując swoim rowerem. I w tym jednym przypadku dozwolone jest, abyście obydwoje poruszali się po chodniku. Dopiero dziecko powyżej 10 roku życia, posiadające kartę rowerową, może poruszać się samodzielnie po jezdni.

Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl - organizator obozów dziecięcych, wycieczek szkolnych, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Agulina

2014-06-09 13:37

Witajcie. Poszukuję ładnego miejsca oddalonego max. 50 km od Krakowa, gdzie jest cisza i świeże powietrze :) oraz niezbyt trudne trasy rowerowe. Takie w sam raz dla rodziny z trzylatkiem. Może macie jakieś propozycje?

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl