Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
» Rola treningu siłowego w siatkówce
Która fryzura gorsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Rola treningu siłowego w siatkówce

Mojakontuzja.pl
Data publikacji: 2012-02-13

Tagi: , siatkówka, siłownia, trening siatkarza, trening siłowy

Piłka siatkowa to dyscyplina sportowa, w której udział treningu siłowego w przygotowaniu fizycznym każdego zawodnika jest niekwestionowany i widoczny.

Galeria artykułu

Metody treningowe Huberta Wagnera

Pamiętam czasy, kiedy polski trener siatkarzy Hubert Wagner, zwany „Katem”, z racji swoich metod treningowych, stosował z powodzeniem bardzo intensywny trening siłowy. Wielogodzinne ćwiczenia ze sztangą, przysiady i półprzysiady, podskoki i wyskoki ze sztangą, bardzo wiele ton do dźwigana w czasie każdej sesji treningowej oraz biegi w specjalnych pasach z obciążeniem wzbudzały zaciekawienie i krytykę innych trenerów.

Miał wielu przeciwników w stosowaniu takich drastycznych metod w przygotowaniu siatkarza do gry, ale wyniki osiągane przez jego drużynę w najważniejszych imprezach sportowych na całym świecie mówiły same za siebie. Drużynę Wagnera nazywano mistrzami „5 seta”. Dzięki stosowanym metodom potrafili grać i wygrywać, opierając się na sile i przygotowaniu fizycznym każdego zawodnika.

Siła siatkarza to przede wszystkim silne nogi, które pozwalają dynamicznie i wysoko wyskoczyć do bloku, ataku a także do zagrywki. Podstawowym ćwiczeniem na silne nogi jest przysiad ze sztangą i to fakt niezaprzeczalny. Polecam go wszystkim grającym w siatkówkę i tym, którzy chcą mieć silne mięśnie nóg. Dzisiaj zaproponuję to ćwiczenie w 3 różnych wariantach, które są bardzo efektywną formą rozwoju siły i dynamiki mięśni nóg i całego tułowia.

1. Przysiad ze sztangą trzymaną z tyłu

Stajemy z nogami rozstawionymi na szerokości naszych barków, na całych stopach, a sztangę mamy z tyłu na wysokości łydek. Robimy głęboki wdech nosem i siad na całych stopach i z prostymi plecami, tak głęboko jak to możliwe.

Następnie chwytamy nachwytem gryf sztangi i powoli z wydechem oraz zachowaniem prostych pleców wstajemy z gryfem sztangi do pełnego wyprostu kolan i napinamy maksymalnie mięsnie pośladków w końcowej fazie. Ponownie robimy wdech i schodzimy do głębokiego siadu a następnie prostujemy się.

Ćwiczenie to wymaga od nas zachowania prawidłowej postawy i pełnej koncentracji w czasie wykonywania całego ruchu. Wykonujemy 8-10 powtórzeń w trzech seriach. Na początku dobieramy niewielki ciężar, a pracę nóg koncentrujemy na prawidłowej pracy całego ciała. Najważniejsza jest koordynacja i prawidłowa technika ćwiczenia. Jest to trudne, ale bardzo efektywne i skuteczne ćwiczenie.

2. Przysiad ze sztangą trzymaną między nogami

Ponownie stajemy z nogami rozstawionymi na szerokości naszych barków, na całych stopach, a sztangę mamy tym razem między nogami. Robimy głęboki wdech nosem i głęboki siad na całych stopach i z prostymi plecami, tak głęboko jak to możliwe.

Następnie chwytamy nachwytem prawa ręką gryf sztangi z przodu, a lewą ręka też nachwytem gryf sztangi z tyłu. Odległość rąk trzymanych na gryfie nie powinna być za duża, czyli około 30-50 cm od naszego tułowia. Teraz bardzo powoli z wydechem oraz zachowaniem prostych pleców (nie pochylamy się do przodu ani do tyłu) wstajemy z gryfem sztangi do pełnego wyprostu kolan i napinamy maksymalnie mięśnie pośladków w końcowej fazie wyprostu. Ponownie robimy wdech i schodzimy do głębokiego siadu a następnie prostujemy się ponownie.

Ćwiczenie to także wymaga zachowania prawidłowej postawy i pełnej koncentracji w czasie wykonywania całego ruchu. Wykonujemy 8-10 powtórzeń w trzech seriach. Na początku dobieramy niewielki ciężar, a pracę nóg koncentrujemy na prawidłowej pracy całego ciała. Koordynacja i prawidłowa technika ćwiczenia to podstawa. Kolejne bardzo trudne ćwiczenie, ale efektywne i skuteczne.

3. Przysiad ze sztangą trzymaną z przodu na klatce piersiowej

Stajemy z nogami rozstawionymi na szerokości naszych barków, na całych stopach, a sztangę układamy sobie z przodu na klatce piersiowej. Możemy skorzystać ze stojaków do sztangi, ale możemy także zarzucić sobie sztangę na klatkę piersiową.

Zaczynamy głębokim wdech nosem i robimy głęboki siad na całych stopach i z prostymi plecami, tak głęboko jak to możliwe. Następnie powoli z wydechem oraz zachowaniem prostych pleców wstajemy z gryfem sztangi do pełnego wyprostu kolan i napinamy maksymalnie mięśnie pośladków jak w poprzednich ćwiczeniach.

Ponownie robimy wdech i schodzimy do głębokiego siadu a następnie prostujemy się. W czasie ćwiczenia pamiętamy o zachowania prawidłowej postawy i pełnej koncentracji. Wykonujemy 8-10 powtórzeń w trzech seriach. Na początku dobieramy niewielki ciężar, a pracę nóg koncentrujemy na prawidłowej pracy całego ciała. Przypominam o koordynacji i prawidłowej technice ćwiczenia.

W związku z bardzo dużą intensywnością tych ćwiczeń proponuję wykonywać je tylko 1-2 razy w tygodniu, aby mięśnie nóg miały odpowiednio długi czas na pełną regenerację i odnowę. Na każdym treningu zmieniamy kolejność ćwiczeń, a ciężar dobieramy tak, aby prawidłowo technicznie wykonać te ćwiczenia.

Krzysztof Kilich – trener

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która fryzura gorsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl