Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Różne kije, różne dyscypliny
Który lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Różne kije, różne dyscypliny

Planeta Gór
Data publikacji: 2011-07-29

Tagi: kije do nordic walking, kije trekkingowe, nordic walking, trekking

Uprawiając jakąkolwiek aktywność fizyczną gdzie podstawą jest używanie przyborów sportowych należy zwrócić szczególną uwagę na fakt prawidłowego stosowania takiego sprzętu.

Galeria artykułu

W przypadku Nordic Walking jako dyscypliny rekreacji mamy do czynienia z używaniem specjalnie zaprojektowanych kijów. Kije takie różnią się od kijów trekkingowych kilkoma zasadniczymi szczegółami. Kij trekkingowy posiada rękojeść wyprofilowaną w taki sposób, aby ręka wygodnie mogła się na niej ułożyć co ułatwia uchwyt. Taka rękojeść nie występuje w kijach do Nordic Walking. Tutaj jest ona smukła i lekko wydłużona. Pośród niektórych marek kijów można spotkać także takie, które są ergonomicznie wyprofilowane.

Należało by tutaj powiedzieć o docelowym przeznaczeniu kijków trekkingowych. Otóż potocznie nazywanych „treków" używa się głównie w terenie górskim, czyli takim, w którym technika Nordic Walking nie byłaby możliwa, lub nie spełniała swojej pierwotnej funkcji. Tam, gdzie potrzebujemy dostatecznego oparcia i stabilizacji ciała idąc np. z ciężkim plecakiem takie kije spełnią swoją rolę.

Kolejną różnicą jest sposób w jaki kij trekkingowy łączy się z ręką. Występuje tutaj zazwyczaj prosta pętla, przez którą od dołu przekłada się dłoń i chwyta kij za uchwyt. W przeciwieństwie do kijów Nordic Walking gdzie mamy w komplecie rękawiczkę, która umożliwia stabilne połączenie dłoni z kijem w taki sposób, aby marsz odbywał się prawidłową techniką.

Kup kije do nordic walking i kije trekkingowe w sklepie Sportnet.pl

Zastosowanie ww. rękawiczki w przypadku kijów trekkingowych jest całkowicie zbędne, tutaj prosta pętla (wykonana z mocnej taśmy) nie musi umożliwiać nam marszu prawidłową techniką a jedynie pomagać w stabilizacji i umożliwiać szybkie uwolnienie dłoni z kija. Rękawiczka w niektórych przypadkach mogłaby przeszkadzać, lub byłaby wręcz niebezpieczna w stosowaniu.

W obecnych czasach niektóre modele kijów trekkingowych wyposażane są w tzw. Antishock. Jest to system, który umożliwia dodatkowe pochłanianie energii, jaka przenoszona jest na sprzęt podczas marszu. Podczas wielogodzinnego marszu w trudnym i skalistym terenie ma to bardzo duży plus. Zastosowanie takiego systemu w przypadku kijów do Nordic Walking nie ma swojego uzasadnienia. Kije, które wykonane są w włókien węglowych są wystarczająco elastyczne i sprężyste, aby komfort marszu był utrzymany na wysokim poziomie. Dodatkowo w technice Nordic Walking z 1997 roku mamy do czynienia z fazą odepchnięcia się od podłoża, co wyklucza użycie w takim przypadku sprężyny, która miałaby niwelować siłę, z którą wykonuje się ten ruch.

Podsumowując różnice obu typów kijów możemy dostrzec w:
- Budowie rękojeści kijów;
- Sposobie łączenia ręki i kija;
- Budowie wewnętrznej (występowanie tzw. systemu Antishock).

Wszystkie inne cechy takie jak regulacja wysokości w przypadku kijów regulowanych i budowa grotu wraz z talerzykiem są podobne i mogą występować w obu rodzajach tak samo, jak również materiały z których taki sprzęt jest wykonany. Oczywiście z wyłączeniem takich kijów, które są przedmiotem - nazwijmy to - marketingowego oszustwa w sklepach niespecjalistycznych i na takie zakupy należy zwracać szczególną uwagę.

Wracając do prawidłowego używania kijów do Nordic Walking należy pamiętać o tym, aby:
1. Właściwie dobrać odpowiednią długość kijów;
2. Odpowiednio zakładać rękawiczki (by nie tamować dopływu krwi);
3. Odpowiednio używać tzw. bucików;
4. Nie prowadzić kijów zbyt szeroko;
5. Nie stawiać kijów daleko przed sobą;
6. Nie prowadzić kijów z wyprostowanymi łokciami;
7. Nie prostować na siłę rąk za linią bioder;
8. Nie otwierać na siłę rąk za linią bioder;
9. Ustawiać kije zawsze pod odpowiednim kątem;
10. Prowadzić kije równolegle;
11. Utrzymywać technikę naprzemienną;
12. Dbać o czystość własnego sprzętu.

Pamiętajmy, sprzęt jaki używamy do uprawiania dyscypliny o nazwie Nordic Walking to przybory, dzięki którym można osiągnąć niebywałe efekty zdrowotne i mentalne. Dlatego tak ważna jest właściwa edukacja w tym kierunku.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl