Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Skręcona kostka - i co teraz?
Które nogi piękniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Skręcona kostka - i co teraz?

Autor: Basia Bruszewska  Data publikacji: 2010-04-13

Tagi: kostka, skokowy, skręcenie, skręcona, staw, zwichnięcie Zdrowa forma

Galeria artykułu

Skręcenie kostki to jedna z najczęstszych kontuzji. Prawie trzy czwarte osób, które doznają tego urazu to sportowcy. Niestety często wiążą się z nim powikłania takie jak niestabilność stawu. Chociaż istnieją różne sposoby na zaleczenie uszkodzenia, często się ono odnawia.

 

Skręcenie stawu skokowego

Uraz ten bierze się zwykle ze złego postawienia nogi. Kiedy nagle opieramy stopę wyłącznie na zewnętrznej lub tylko na wewnętrznej jej krawędzi, ulegają uszkodzeniu boczne stabilizatory stawu lub jego przyśrodkowa część. Kiedy dojdą do tego jeszcze siły rotacyjne, w drugim wypadku złamać mogą się widełki stawowe czyli tzw. kostka. Zwykle zostają naciągnięte lub naderwane więzadła oraz torebka stawowa. Obrzęk, który możemy zauważyć wiąże się z powstaniem krwiaka wewnątrz stawu. To właśnie ten wylew powoduje największy ból. Przy cięższych skręceniach może podwichnąć się kość, co nienaturalnie ustawi nam stopę.

         


Jak sobie poradzić z kontuzją


Idąc do lekarza pierwszego kontaktu często możemy poczuć się tak jak gdyby ta kontuzja nie była niczym strasznym. Wiąże się to z częstością występowania tego urazu. Choć teoretycznie staw powinien zostać prześwietlony, a noga unieruchomiona na średnio trzy tygodnie, przy łagodniejszych skręceniach wystarcza chłodzenie, stosowanie okładów przeciwobrzękowych i maści chłodzących (np. reparil) oraz leżenie lub siedzenie z nogą do góry. W późniejszym okresie pomóc nam mogą specjalne stabilizatory i bandaże. Ich cena waha się od 20 do 350 zł, w zależności od tego z czego są wykonane. Niektóre zapewniają ochronę przed bakteriami czy pochłaniają wilgoć, inne posiadają specjalne paski, które zabezpieczają stopę przed rotacją czy okłady żelowe. Leczenie możemy wspomóc fizyko lub kinezyterapią.

Jak uniknąć urazu

Na skręcenia narażeni są przede wszystkim lekkoatleci i piłkarze. Aby ich uniknąć możemy zakładać buty z ujęciem stawu skokowego, profilaktyczne stabilizatory lub wkładki. Niektórzy lekarze polecają też używać przed treningiem maści rozgrzewających, a po nim tych chłodzących.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Sanienka

2011-03-21 14:38

Mi bardzo dobrze pomagała maść Traumeels po skręceniu kostki. Szybko obrzęk znikł i a ból był mniejszy. Na opuchliznę przy zerwaniu torebki stawowej tez i można okłady z octu robić.

Tomasz Gać

Tomasz

Warszawa

2011-03-22 10:39

Tak na prwadę musimy zdać sobie sprawę, że istnieje tylko jedna skuteczna metoda na zmniejszenie ryzyka występowania takich kontuzji...
Chodzi oczywiście o odpowiedni trening stabilizujący, który wzmocni struktury pasywne jak więzada i torebka stawowa, poprawi elastyczność mięśni a przede wszystkim wpłynie na czucie mięśniowe i kontrolę naszego ciała.
Zapraszam wszystkich zainteresowanych.
Tomasz Gać - Trener Osobisty
www.trening-indywidualny.pl

kieros

2015-07-09 16:12

Grunt to od razu schłodzić lodem czy np. mentolem (dip rilif), żeby opuchlizna się nie rozszerzała. No i jak takim dipem posmarujesz to od razu masz też aktywny środek przeciwbólowy działający bezpośrednio na bolące miejsce.

Monika Cool

Monika

Warszawa

2016-01-04 12:24

Czy ten żel Dip rilif jest jakoś ogólnie dostępny czy to coś specjalistycznego?

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które nogi piękniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl