Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
» Słońce, plaża, piłka, wakacje
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Słońce, plaża, piłka, wakacje

Autor: Michał Miłkowski  Data publikacji: 2008-09-19

Tagi: beach soccer, na plaży, piłka nożna plażowa, piłka plażowa, plaża

Galeria artykułu

Słońce praży rozgrzewając złocisty piasek nadmorskiej plaży, a grupa zapaleńców gra w piłkę w rytm dynamicznej, rozrywkowej muzyki pośród licznej rzeszy uśmiechniętych kibiców czujących  wakacyjną fiestę. Tylko jeden sport na świecie potrafi stworzyć tak wspaniałą atmosferę łączącą wszystko co najlepsze i niezbędne do cudownej zabawy. Beach soccer - czyli piłka nożna plażowa to sport młody, a jakże dynamicznie rozwijający się.

Nic w tym dziwnego. Jest to sport bardzo efektowny. Każdy piłkarz, który przeniesie się z boiska trawiastego na piasek wykorzystuje maksymalnie możliwości bezbolesnego wykonywania wszelkiego rodzaju tzw. nożyc, przewrotek i szczupaków. Dodatkowym atutem jest fakt, iż przepisy dopuszczają tylko minimalny kontakt między zawodnikami, a zawodnicy którzy decydują się na wyskok do przewrotki są chronieni przez zasady gry i nie można im w wykonaniu efektownego strzału przeszkodzić. Dlatego też podczas meczów pada niezwykle dużo bramek w większości bardzo widowiskowych, a gra jest szybka i wyjątkowo przyjemna dla oka.

Podstawowe przepisy beach soccera
- Nawierzchnia piaskowa
- Dopuszczalna gra boso lub w miękkich ściągaczach
- Drużyny 5-osobowe (4 + bramkarz)
- Boisko o wymiarach 27 x 36 m
- Bramki o wymiarach 5,50 x 2,20 m
- Mecze trwają 3 x 12 min.
- Nie ma limitu zmian (zmiany hokejowe)
Przede wszystkim jednak podstawową zasadą beach soccera jest fair play. Trudno się temu dziwić, skoro sport ten jest tak przyjemny i toczony w tak świątecznej i przyjaznej atmosferze wakacyjnego wypoczynku. Dlatego też nie dziwi szybki wzrost popularności tej dyscypliny w krótkiej historii jej istnienia.

Koncept „Beach Soccer" oficjalnie powstał w 1992 r. w USA, choć już wcześniej grano w piłkę na plażach, jednakże bez oficjalnych zasad i federacji. Pierwsze profesjonalne zawody (turniej towarzyski) rozegrane zostały w Miami Beach w 1993 r. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 1995 roku na plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Kolejnym znaczącym krokiem w promocji piłki nożnej plażowej na świecie była seria ponad 60 pokazowych imprez, przeprowadzonych w roku 1996 i 1997 pod nazwą Pro Beach Soccer Tour. W roku 1998 powołano do życia Europejską Ligę Beach Soccera (ELBS). W 2000 r. doszło do połączenia europejskiego i południowoamerykańskiego promotora beach soccera. W ten sposób powstała Światowa Federacja Beach Soccera (Beach Soccer WorldWide). W lutym 2003 r. powstał w Łodzi Beach Soccer Polska (BSP). W sierpniu 2003 roku w Chodczu doszło do oficjalnego debiutu reprezentacji Polski na arenie międzynarodowej - zagraliśmy przeciwko Norwegii. 2003 rok wyłonił także pierwszego mistrza i zdobywcę Pucharu Polski. W 2005 roku po podpisaniu porozumienia między BSWW i FIFA powstała FIFA BEACH SOCCER zajmująca się organizacją mistrzostw świata. W 2006 r. już wszystkie sześć kontynentów organizowało turnieje kwalifikacyjne do tej imprezy. Reprezentacja Polski zagrała w niej tylko raz w 2006 roku po zajęciu 3. miejsca w Europejskiej Lidze Beach Soccera już w czwartym sezonie swojej działalności. Zajęła wtedy 11. miejsce.

Turnieje Beach Soccer organizowane są każdego lata na wielu polskich plażach. Jeśli więc ktoś jeszcze nie zna tej dyscypliny sportu, a będzie miał okazję, to niech koniecznie podpatrzy najlepszych polskich piłkarzy plażowych i sam spróbuje swoich sił.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl