Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Słowniczek biegacza
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Słowniczek biegacza

Autor: Jacek Chałupka  Data publikacji: 2009-01-29

Tagi: biegacz, bieganie, podstawy, słownik

Galeria artykułu

Bezpośrednie przygotowanie startowe (BPS) - jest specjalnym rodzajem mezocyklu w okresie startowym, którego celem jest adaptacja do warunków, w jakich będą rozgrywane priorytetowe zawody oraz pełna mobilizacja potencjalnych możliwości zawodnika na wyznaczony termin (Własny 1994, Michalski 2001, Ozimek i Bora, 2003, Bora, Ozimek)

Bieg z narastającą prędkością (BNP) - złożony z elementów łagodnego biegu (OWB1) , biegu ciągłego (WB2) i WB3. Istotne, że im bliżej końca odcinka BNP, tym trzeba biec szybciej. Podczas  biegu należy przekroczyć 2-4 progi prędkości, a każdy następny odcinek który jest krótszy trzeba biec o 5-10"/km szybciej. Doskonały środek treningu motoryki i psychiki.

Czterdziestka - praca o bardzo dużej objętości, ale o umiarkowanej intensywności 

Duża zabawa biegowa - forma treningu wyrabiająca wytrzymałość specjalną lub ogólną. Składa się z czterech części: rozgrzewki, pracy nad rytmem, pracy na tempem i zakończenia

Gibkość - jest to duża ruchomość w stawach pozwalająca na wykonywanie ruchów o znacznej amplitudzie. W lekkoatletyce cecha ta warunkuje zarówno rozwój siły, szybkości i wytrzymałości, jak również opanowanie techniki

Gimnastyka siłowa - zestaw ćwiczeń siłowych, mający na celu wzmocnienie   najważniejszych partii mięśni, pomocnych w trakcie biegu

Gimnastyka rozciągająca - zestaw ćwiczeń rozciągających mięśnie, więzadła i ścięgna

Interwał - jest to trening przerywany, praca podzielona jest na określone odcinki, a przerwy wypoczynkowe są skrócone co powoduje wykonanie każdej kolejnej pracy na niepełnym wypoczynku

Interwał intensywny - czas wysiłku jest krótszy niż wypoczynku

Interwał ekstensywny - czas wysiłku jest dłuższy niż wypoczynku

Jednostka treningowa - stanowi najmniejszy, ale bardzo ważny element struktury czasowej

Kros - bieg w terenie urozmaiconym

Kros aktywny - bieg, podczas którego angażujemy się  w podbiegi i zbiegi. Kros aktywny musi być poprzedzony kilkoma jednostkami krosu pasywnego. Przed rozpoczęciem takiego treningu, należy przyłożyć się do rozgrzewki. Ostatnie metry kończmy prawie sprintem.

Kros pasywny - podczas treningu nie wkładamy zbyt dużo siły w jego ukończenie. Jest to bieg raczej na zaliczenie, bez angażowania się w podbiegi i zbiegi

Makrocykl (roczny) - stanowi jedno z ogniw wieloletniego planu perspektywicznego (np. czteroletni cykl przygotowań olimpijskich). Budowa poszczególnych makrocykli uwzględnia ilość i jakość pracy oraz środki i metody treningu (Sozański 1999, Lasocki 2002, Bora, Ozimek 2003).

Mezocykl - stanowi główną składową makrocyklu. Obejmuje okres od dwóch tygodni (najkrótszy czas trwania mezocyklu) do sześciu - siedmiu tygodni (najdłuższy czas trwania mezocyklu). Budowa poszczególnych mezocykli zależy m.in. od poziomu sportowego zawodnika, okresu przygotowania, bazy treningowej, możliwości odnowy biologicznej.

Mikrocykl  - stanowi podstawę konstruowania planów treningowych. Składa się na niego kilka jednostek treningowych (optymalnie praca tygodniowa)

Obciążenia treningowe - jest to wielkość pracy określonego rodzaju i intensywności, jaką wykonał zawodnik w danym ćwiczeniu, jednostce treningowej lub cyklu.
Obciążenia treningowe charakteryzują się przez dwa parametry:
- objętość - ilościowa charakterystyka wysiłku,
- intensywność - składowa jakościowa wyrażająca stosunek mocy aktualnej - rozwijanej w danym zadaniu ruchowym - do mocy maksymalnej możliwej do osiągnięcia.

Przebieżki - ich celem jest pobudzenie organizmu. (80m - 300m)

Przetrenowanie - jest efektem stosowania obciążeń treningowych bez odpowiednich przerw wypoczynkowych w jednostce treningowej, mikrocyklu, makrocyklu, mezocyklu, cyklu rocznym czy wieloletnim. Przetrenowanie jest gorsze od niedotrenowania.

Próg mleczanowy - zwany progiem przemian beztlenowych, progiem anaerobowym. Jest ostatnim obciążeniem treningowym, po którego przekroczeniu stężenie kwasu mlekowego we krwi wzrasta. Przyjmuje się, że mniej niż 2 mmol/l (milimole na litr) jest typowe dla spoczynku, między 2 - 4 mmol/l to wartość optymalnego treningu, między 4 - 8 mmol/l zakwaszenie mięśni jest już znaczne, powyżej 8 mmol/l organizm włącza mechanizmy obronne - ATP nie może być dalej resyntezowane, komórki mięśniowe przestają pracować i wysiłek musi zostać przerwany.

Pułap tlenowy (VO2max) - maksymalną ilość tlenu, jaką ustrój może pochłonąć w jednostce czasu.

SB - siła biegowa - ćwiczenia kształtujące siłę biegową: skipy, wieloskoki, podbiegi.

Siła - zdolność do pokonywania oporów (sił) zewnętrznych lub do przeciwstawiania się im. Jednostką miary siły jest wielkość pokonanego oporu [kg].

Struktura treningu - to układ i rozmieszczenie elementów składowych procesu, Sposób ich wzajemnego podporządkowania i relacje między nimi oraz zasady sprzężenia w jeden system funkcjonujący jako całość. Sposób funkcjonowania systemu stanowi łączny efekt funkcji poszczególnych elementów.

Szybkość - zdolność do wykonywania ruchu w jak najkrótszym czasie. Jednostką miary szybkości jest czas wykonania zadania [s].

WB1 - wytrzymałość biegowa w pierwszym zakresie , określana również jako rozbieganie.    Intensywność wysiłku do 75% tętna maksymalnego.
WB2 -  wytrzymałość biegowa w drugim zakresie. Rozwija wytrzymałość ogólną oraz podnosi poziom pułapu tlenowego.  Intensywność wysiłku pomiędzy 75%, a 85% tętna maksymalnego.
WB3 - wytrzymałość biegowa w trzecim zakresie.  Zakres tętna maksymalnego 80%-90%.
WB - wycieczka biegowa- praca z zakresu WB1, ale czas trwania dłuży (powyżej 1,5h 20-25km).
WT -  wytrzymałość tempowa - bieg ze stałą prędkością na całym odcinku (300m-800m).

Wytrzymałość - zdolność do wykonywania wysiłku bez spadku jego jakości (intensywności). Jednostką miary wytrzymałości jest czas.

3 osób dodało "Słowniczek bie…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Anna Żoczek

Anna

Czechowice-Dziedzice

Magdalena G

Magdalena

Kraków

Patrycja M.

Patrycja

Radzików

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Mikołaj Be

Mikołaj

Lublin

2009-01-29 19:02

przydatne :) thx

Przemek Niemczuk

Przemek

Strzegom

2009-01-31 23:30

To tu macie więcej hasełek: http://treningbiegacza.pl/ind…

kasia

2012-06-25 14:51

Moja przygoda z bieganiem zaczeła się jeszcze w liceum teraz to już 6 rok tak regularnie biegam :-) Daje mi to dużo radości no i niezłą sylwetkę :) Polecam przy okazji ceikawą stronę http://trenujmadrze.pl/

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl