Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Sojusznicy odchudzania
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Sojusznicy odchudzania

Autor: Katarzyna Zielińska  Data publikacji: 2009-01-21

Tagi: dieta, dieta cud, dietetyk, odchudzanie, zbędne kilogramy Zdrowa forma

Galeria artykułu

Nie istnieją żadne diety cud. Aby raz na zawsze zrzucić zbędne kilogramy, trzeba naprawdę zadbać o siebie. Pomogą ci w tym lekarz, dietetyk, psycholog i trener.

Większość osób z nadwagą czy otyłością ma na swoim koncie kilka, czasem kilkanaście prób odchudzania. Niestety - eksperymenty z kolejnymi „rewelacyjnymi" dietami, które obiecują duży ubytek wagi w krótkim czasie, nie są ani bezpieczne, ani efektywne. Powodują jedynie przejściowe spadki masy ciała, po których szybko „odrabiamy zaległości", i nierzadko ze sporą nadwyżką. Aby tego uniknąć, należy odchudzać się zdrowo, a to wymaga przemyślanego, systematycznego i długotrwałego działania. Warto więc poszukać fachowego wsparcia i skorzystać z pomocy lekarza, dietetyka, psychologa i trenera.

Lekarz pomoże ci zrozumieć, na czym polega otyłość i z jakimi wiąże się konsekwencjami. Zaleci odpowiednie badania, na ich podstawie oceni stan twojego zdrowia i ewentualne zagrożenie chorobami związanymi z otyłością. Ustali właściwy, osiągalny cel, do którego powinnaś dążyć podczas odchudzania.

Dietetyk wyjaśni, dlaczego tak trudno ci jest schudnąć i jak postępować, by zrobić to skutecznie. W oparciu o twoje przyzwyczajenia żywieniowe ustali indywidualnie dietę i określi czas jej trwania. Wyposaży cię także w niezbędną wiedzę na temat prawidłowego żywienia. Pomoże wykształcić właściwe nawyki jedzeniowe i wyeliminować błędy, które doprowadziły do przytycia. Będzie też kontrolował postępy odchudzania. To dodatkowo zwiększa motywację do pracy nad sylwetką, pozwala wyjaśnić przyczyny ewentualnych niepowodzeń i podjąć właściwe działanie.

Psycholog zadba o poznanie i zrozumienie mechanizmów powodujących, że jesz za dużo. I podpowie, jak poradzić sobie z pokusą jedzenia w stresie czy podczas spotkań towarzyskich. Wsparcie psychologiczne to też wzmocnienie samooceny i nowy sposób patrzenia na siebie, co zdecydowanie pomaga odnieść  sukces w odchudzaniu. 

Trener podpowie, jak rodzaj ruchu poprawi spalanie tkanki tłuszczowej. Pomoże dopasować formę aktywności fizycznej i jej intensywność do obecnej kondycji i sprawności. Powie też, jak stopniować wysiłek fizyczny. To pomoże w redukcji masy ciała oraz sprawi, że ruch stanie się przyjemnością, zacznie przynosić prawdziwą satysfakcję. Wtedy łatwo będzie można kontynuować trening po zakończeniu terapii. A to jest niezbędny warunek utrzymania zmniejszonej masy ciała.

1 osób dodało "Sojusznicy odc…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Artur Chodurski

Artur

Kielce

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Natalia Nowicka

Natalia

Warszawa

2009-01-26 10:14

Zgadza się... nie ma diety cud, tak samo jak nie ma świetnych tabletek na odchudzanie... A nawet jeśli są to z tragicznym skutkiem dla naszego organizmu... Na czym polega efekt jo-jo ??? Podczas stosowania diety wykluczamy pewne posiłki.. weźmy np ziemniaki i białe pieczywo... Stosując dietę nie spożywamy w/w produktów ( dieta przeważnie trwa od miesiąca do trzech ) przez ten okres czasu nasz organizm nie dostaje ani chleba ani ziemniaków... Chudniemy i chudniemy i jest super... Ale dieta się kończy i ??? Wracamy do normalnego odżywiania... Znów sięgamy po świeże bułeczki czy ziemniaczki do obiadu... Wtedy nasz organizm myśli: "Nie dostawałem tego przez dwa miesiące, więc skoro teraz mam to znowu pewnie dwa miesiące przerwy, więc zamiast cześć odłożyć a część spalić to odłożę wszystko..." I tak właśnie powstaje efekt jo-jo... Wracam do wagi z przed odchudzania w przeciągu kilku, kilkunastu dni a często nawet waga zwiększa się dwukrotnie od tej, która utraciliśmy... Dlatego zamiast stosować diety cud, lepiej po prostu zmniejszmy ilość kalorycznych posiłków ( nie wykluczając ich całkowicie ) jedzmy wszystko ale z głową, jedzmy więcej owoców, warzyw i ruszajmy się bo to jest sposób na zdrowe i piękne ciałko ;)

Paweł Kempinski

Paweł

Poznań

2009-03-07 12:32

Także zgadzam się że nie ma diety cud. Jak mam być szczery, to podobnie podchodzę do odchudzania pod okiem specjalistów. Prawdziwy problem tkwi w psychice i głowie każdego z otyłych. Jeżeli sam siebie przekonasz że chcesz schudnąć, to to zrobisz. Jeżeli będziesz miał wątpliwości i nie do końca będziesz przekonany, to żadna dieta ani najgenialniejszy specjalista nie pomogą. Wiem to po sobie, bo akurat w tej dziedzinie to mam się czym pochwalić.

Rafał Kurs

Rafał

Michelin

2009-03-09 07:59

Zgadzam się co do diety cud i do tego, że największa bitwa z otyłością odbywa się w głowie "pacjenta", ale często taka osoba, która jest już w stanie zrobić wszystko by tylko schudnąć postanawia się głodować bo wyniki osiągane w " dietach" nie sa takie jakby tego oczekiwał. Jeżeli nie ma się samemu pewnej wiedzy w dziedzinie odżywiania i nie wie się jak ingerować w bilans energetyczny nieodzowne jest zasięgnięcie rady specjalisty, bo inaczej jakakolwiek dieta może nam wyrządzić wiele złego. Każdy jest inny,więc środki walki powinny być podejmowane indywidualnie dla każdej osoby. Ale jeżeli osoba chcąca schudnąć nie wygra tej najważniejszej bitwy - we własnej głowie, to lekarz i dietetycy mogą na to nic nie poradzić.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl