Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Solanka na ratunek zdrowiu
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Solanka na ratunek zdrowiu

Teraz-zdrowie.pl
Data publikacji: 2009-10-09

Tagi: inhalacje, jodu, leczenie trądziku, solanka, łuszczycy Zdrowa forma

Galeria artykułu

Solanki intensywnie oddziałują na organizm i to zarówno na skórę jak i na organy wewnętrzne. Solanka dolewana do kąpieli ułatwia rozszerzanie się porów skóry oraz stymuluje proces wymiany jonowej między ciałem człowieka a roztworem kąpielowym. Organizm zaczynają opuszczać toksyny i takie produkty przemiany materii jak: mocznik, kwas moczowy i mlekowy, aceton czy kreatynina, a wchłaniane są znajdujące się w solance minerały.

Podczas kąpieli zazwyczaj zanurzone zostaje prawie całe ciało. Zatem powierzchnia i moc oddziaływania bodźców kąpielowych na nasz organizm jest bardzo duża. Możemy stosować też kąpiele częściowe w sytuacji, gdy chcemy poddać działaniu tylko wybrane miejsca np. pocące się dłonie czy stopy, albo marznące nogi, czy też swędzące ręce. Znakomite efekty kąpielowe możemy nawet uzyskać mocząc tylko nogi.

Kąpiele lecznicze
Wykonywane są w sanatoriach, szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych. W warunkach domowych można wykonywać kąpiele wspomagające leczenie, oraz profilaktyczne. Już dodanie 1/2 szklanki solanki termalnej do każdej kąpieli przyniesie znaczne efekty w profilaktyce schorzeń gardła, a klimat w łazience upodobni się do nadmorskiego. Efekty lecznicze uzależnione są od rodzaju schorzenia, jego zaawansowania, dotychczasowej terapii, stężenia roztworu kąpielowego, temperatury kąpieli i długości jej trwania. Zabiegi takie najlepiej jest wykonywać w roztworach o większym stężeniu nawet ok. 5 % soli i w takich przypadkach należy je skonsultować z lekarzem. Kąpiele wykonuje się w temp. 36 - 38 st. C w seriach po 10, wykonywanych co drugi dzień 2 razy do roku, lub jednorazowo w okresie nasilenia objawów chorobowych.

Okłady
Wykonywane są przez namoczenie lnianej lub bawełnianej tkaniny w solance termalnej i nałożenie jej na określoną część ciała. Można je wykonywać zimne lub gorące. Zimne mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, zmniejszają obrzęki i przekrwienie tkanek oraz po silnych stłuczeniach. Przeciętny czas wysychania okładu wynosi 2 do 3 godzin. Okłady takie działają rozgrzewające i uspokajająco. W nerwobólach, przewlekłym nieżycie oskrzeli, zapaleniu płuc, grypie czy astmie wykonywane są na klatkę piersiową. W okładach gorących tkanina moczona jest w solance o temp. 40 - 45 st. C i nałożona na wybraną część ciała, a następnie przykryta tkaniną suchą lub termoforem. Okłady takie ułatwiają wchłanianie wysięków, działają rozluźniająco na mięśnie gładkie, oraz przeciwzapalnie i przeciwbólowe. Dobre efekty stosowania okładów z solanki termalnej uzyskamy także przy rozmaitych schorzeniach skórnych, a szczególnie przy łuszczycy, rozstępach i cellulicie. Wspomagają one również leczenie trądziku.

Inhalacje
Ich zadaniem jest właściwe nawilżenie dróg oddechowych oraz zlikwidowanie tam zakażenia bakteryjnego, wirusowego i grzybiczego. Dodatkowo inhalacje prowadzą do rozrzedzenia wydzieliny śluzowej i rozszerzenia zwężonych dróg oddechowych.

W warunkach domowych do zabiegu stosujemy najczęściej roztwory fizjologiczne o stężeniu ok. 1%. Silniej działają roztwory 2 lub 3 %. Roztwór 3 % otrzymamy rozcieńczając solankę w stosunku l do 10 a l % w stosunku l do 30. Wskazaniem do stosowania inhalacji są: choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, przewlekłe nieżyty nosa i gardła, stany przed i po zabiegach operacyjnych w obrębie dróg oddechowych, zapalenia tchawicy i oskrzeli, przewlekłe nieżyty oskrzeli, rozedma, pylica i astma oskrzelowa.

Płukanie ust i gardła

Znakomite efekty w profilaktyce schorzeń gardła oraz przyzębia daje płukanie gardła i jamy ustnej w 3% roztworze solanki lub rozpuszczonej łyżce soli w szklance ciepłej wody. Szczególnie korzystne efekty otrzymamy płucząc kilkakrotnie w ciągu dnia, przy pierwszych objawach bóli gardła oraz przy przykrym zapachu z ust oraz aftach.

Solanka pomocna podczas choroby

Alergie
Są to choroby układu odpornościowego wywołane przez substancje, które zazwyczaj nie są szkodliwe. Objawy alergiczne mają najczęściej postać: kataru, świądu, zaczerwienień, wysypek i duszności. Występują alergie: skórne, oddechowe, pokarmowe, polekowe i inne. Najważniejszym jest, aby w drodze obserwacji zidentyfikować i rozpoznać tzw. alergeny, czyli czynniki wywołujące objawy alergiczne. Wyeliminowanie z jadłospisu potraw wywołujących alergie, czy zaprzestanie stosowania pewnych leków może całkowicie wyleczyć z alergii pokarmowych i polekowych. Najgorzej jest z alergiami wziewnymi, gdyż tych alergenów jest najwięcej i najczęściej nie mamy wpływu na skład powietrza, którym oddychamy. Z grupy tych alergenów najbardziej agresywne dla organizmu są pyłki kwitnienia roślin, zarodniki pleśni i grzybów oraz roztocza. Solanka jest cennym antidotum zarówno w leczeniu objawów alergii jak i w zwalczaniu niektórych alergenów. Stosowana może być do inhalacji i do kąpieli. Szczególnie ciekawe efekty daje rozpylanie solanki w pomieszczeniach przy pomocy rozpylaczy pneumatycznych. Można do tego celu wykorzystać pojemniki po płynach zraszających używanych do mycia szyb (uprzednio dobrzeje wypłukawszy).

Rozpylając wysoko pod sufitem solankę do inhalacji spowodujemy, że kropelki solanki spadając na ziemię w postaci mgiełki, oczyszczą powietrze ze znacznej ilości unoszących się w nim pyłków roślin. Z kolei jod zawarty w solance ma bardzo silne działanie grzybobójcze i pleśniobójcze. Sól, opadając na podłogę, meble, wykładziny, pościel czy ubrania zabije znajdujące się na nich roztocza. Poza tym składniki solanki takie jak wapń, magnez, czy brom, unosząc się w powietrzu, są wdychane i istotnie łagodzą objawy alergii. Powietrze znajdujące się w pomieszczeniu upodobni się do mikroklimatu nadmorskiego. Solanką do inhalacji powinny być zawsze nawilżane pomieszczenia, w których przebywają alergicy. Pamiętajmy, aby nie tylko zimą stosować nawilżacze kaloryferowe. Nawilżacze mechaniczne i pneumatyczne powinny być stosowane przez okrągły rok. Zapobiegawczo oraz dla złagodzenia objawów alergii skórnej i wziewnej można stosować l szklankę soli lub solanki do każdej kąpieli. Inhalacje stosujemy wg zaleceń lekarza lub w okresie zaostrzeń objawów.

Anoreksja i bulimia
Są to zaburzenia o podłożu psychicznym spowodowane obsesyjnym strachem przed utyciem. Głodzenie się lub nadmierne obżarstwo i prowokowanie przy tym wymiotów może rodzić bardzo groźne konsekwencje dla organizmu, zwłaszcza gdy dotyczy nastolatek. Terapia powinna być prowadzona w ośrodkach specjalizujących się w leczeniu tych zaburzeń. Terapię wspomagać mogą kąpiele w l % roztworze soli, które pobudzą czynność centralnego układu nerwowego, złagodzą napięcia emocjonalne, a przy tym zasilą organizm w niezbędną dawkę pierwiastków i minerałów.

Astma
Jest to przewlekła choroba układu oddechowego przejawiającą się dusznością, uciskiem w klatce piersiowej, kaszlem i trudnościami w oddychaniu. Chory bezwzględnie powinien być pod opieką lekarską, zwłaszcza w ostrych stanach chorobowych. Jod i brom zawarty w solance rozrzedzają śluz i rozszerzają oskrzela ułatwiając oddychanie, mogą zatem istotnie wspierać kurację. Chory cały czas powinien mieć nawilżone solanką pomieszczenie, w którym przebywa, aby mikroklimat był podobny do morskiego. Można to osiągnąć stosując nawilżacze oraz rozpylacze solanki. W okresie nasilenia choroby wykonywać należy także inhalacje. Dodatkowo do każdej kąpieli powinno się dodawać l szklankę solanki, a w okresie nasilenia choroby 2 szklanki solanki lub szklankę solanki + 200 gr. soli.

Atopowe zapalenie skóry - egzema
Są to zmiany skóry występujące symetrycznie na twarzy, zgięciach łokci i kolan powodujące zaczerwienienia i silny świąd. Przyczyny jej powstawania nie są znane a nasilanie się objawów kojarzone jest ze spożywaniem pewnych produktów, stosowaniem lekarstw, kosmetyków czy detergentów. Udowodniono, że nasilenie objawów wywołuje stres. W terapii zatem należy stosować zabiegi łagodnie tonizujące nastrój. Lekarze często zalecają ograniczenie kąpieli, gdyż zaobserwowano, że woda może zaostrzyć objawy. W ostatnich badaniach udowodniono jednakże, iż dotyczy to tylko słodkiej wody podczas gdy kąpiele w wodzie morskiej i słonej są nie tylko dobrze tolerowane przez organizm ale także wywołują działanie lecznicze. Stosowanie soli i solanki do każdej kąpieli spełni zadanie tonizowania stanów nerwowych, a także złagodzi objawy choroby, świąd i wysypkę.

Bezsenność
O bezsenności mówimy wtedy gdy mamy trudności z zasypianiem, budzimy się w nocy lub przedwcześnie. Warto zanim skorzystamy z mocnych środków farmaceutycznych wypróbować stosowanie do kąpieli soli lub solanki. Ciepła kąpiel z dodatkiem l szklanki soli lub solanki odbyta tuż przed udaniem się na spoczynek złagodzi napięcia nerwowe i wprowadzi nas w dobry nastrój. Wapń i magnez zawarte w solance w idealnej proporcji 2:l działają wybitnie uspokajająco. Zrelaksowani trwającą minimum 15 min. kąpielą powinniśmy się udać bezpośrednio do łóżka.

Bóle kręgosłupa
Są to przewlekłe bóle występujące, w którymś z odcinków kręgosłupa, najczęściej szyjnym lub lędźwiowym, nasilającym się po dłuższym staniu, siedzeniu, leżeniu czy schylaniu. Bóle mogą promieniować do nogi, kolana, pięty, pleców lub palców u nóg. Utrudniają one normalne życie, chodzenie czy dźwiganie ciężkich przedmiotów. Schorzenia tego typu mają różne podłoże nazywane są także potocznie zapaleniem korzonków, dyskopatią, rwą kulszową, ischiasem. W terapii od lat skuteczne są metody uzdrowiskowe. Kąpiele solankowe, borowinowe, terapia ciepłem. W warunkach domowych można stosować kąpiele solankowe o stężeniu 3% w seriach do 10 kąpieli co 2 dzień, 2-3 razy do roku. Po kąpieli koniecznie należy udać się na min. 1 godz. spoczynek do ciepłego łóżka.

Dnawe zapalenie stawów (podagra)
Spowodowane jest podwyższonym poziomem kwasu moczowego w organizmie, który w postaci kryształków odkłada się wokół stawów, powodując ostry ból i zapalenie stawów. Przebieg choroby jest bardzo bolesny zwłaszcza w okresie ataków. Kąpiele pozwalają wypłukać z organizmu toksyny i wspomagają pracę nerek. Zawarty w solance magnez zapobiega atakom poprzez normalizację pracy hormonów. Stosować kąpiele oczyszczające w soli o stężeniu 1-2% w okresie zaostrzeń choroby. Zapobiegawczo wystarczy dodać do każdej kąpieli 1-2 szklanki solanki.

Grzybice narządów płciowych
Najczęściej występuje w postaci świądu w okolicach narządów płciowych. U kobiet powstaje w wyniku zapalenia pochwy połączonego z wyciekiem, zaczerwienieniem i obrzękiem warg sromowych oraz białawym nalotem. Podobnie u mężczyzn pojawia się zapalenie żołędzi i napletka ich zaczerwienienie i białawy nalot. Zakażenie wywołane jest najczęściej zaburzeniami hormonalnymi, terapią antybiotykową, cukrzycą, dużą wilgotnością skóry. Kąpiele w soli i solance leczniczej działają profilaktycznie, gdyż jod niszczy i zwalcza wiele rodzajów grzybów i bakterii. W okresie pojawienia się objawów stosowane do każdej kąpieli w ilości 1-3 szklanki solanki na wannę, wspomogą ordynowaną przez lekarza terapię. Zmniejszają i łagodzą objawy uporczywego swędzenia.

Klimakterium
Nie jest to choroba ale zespół dolegliwości pojawiający się w okresie przekwitania. Większość tych dolegliwości ma podłoże psychiczne związane z większą drażliwością i nastrojami depresyjnymi. Kąpiele w soli i solance przyczynią się do poprawy nastroju, ułatwią zasypianie, rozgrzeją w okresach uczucia zimna, zmniejszą skłonność organizmu do pocenia się. Stosowane do każdej kąpieli, w ilości l szklanka na wannę dostarczą także organizmowi niezbędną dawkę pierwiastków i mikroelementów, konieczną dla zapobieżeniu osteoporozie i korzystnie wpłyną na wygląd skóry, poprzez prawidłowe jej odżywienie i ujędrnienie.

Łuszczyca
Jest to przewlekłe nawracające rzutami schorzenie objawiające się żółto-czerwonymi plamami pokrytymi srebrzystymi łuskami, występującymi na skórze, głównie kolan, łokci głowy. W terapii istotne jest utrzymanie gładkości skóry oraz właściwe jej nawilżenie. Należy więc stosować częste kąpiele oraz obserwować wpływ na skórę stosowanych kosmetyków i detergentów. Doskonałe efekty daje stosowanie okładów na zmienione łuszczycowe miejsca. Do okładów stosujemy najczęściej solankę w rozcieńczeniu l:2 lub l:3. Można także wcierać w skórę tak rozcieńczoną solankę np. w miejscach owłosionych. Stosowane są także solankowe kąpiele lecznicze zwłaszcza w lecznictwie uzdrowiskowym, gdzie stosuje się duże stężenia soli. W warunkach domowych sól lub solankę należy stosować do każdej kąpieli. W okresach zaostrzeń objawów należy stosować większe 2-3 % stężenia soli. Jeszcze większe stężenia wyłącznie pod kontrolą lekarza. W profilaktyce w okresie między rzutami choroby zalecane jest stosowanie do każdej kąpieli minimum jedną szklankę solanki.

Nerwice
Objawami są obsesyjne myśli i tzw. kompulsywne (natrętne i bezsensowne) zachowania. Objawy najczęściej nasilają się stopniowo w ostrych stanach mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie. W terapii zaobserwowano, że u osób, które cierpią na nerwice występuje sztywność karku, pleców i barku. Ciepła kąpiel z dodatkiem solanki termalnej pomoże rozluźnić mięśnie, złagodzić niepokój i potrzebę działań natrętnych.

Niedoczynność tarczycy
Jest jedną z konsekwencji niedoboru jodu w organizmie. Objawia się powstawaniem wola oraz rozchwianiem gospodarki hormonalnej organizmu. Na zaburzenia te narażone są głównie kobiety szczególnie w okresie ciąży, karmienia, zażywania doustnych środków antykoncepcyjnych, w okresie dojrzewania i klimakterium. Typowe objawy niedoczynności tarczycy to:

- nieustanne zmęczenie, spadek ogólnej wydolności i motywacji do działania,
- rozstroje nerwowe,
- przybieranie na wadze mimo braku apetytu i ograniczenia w jedzeniu,
- zaparcia,
- marznięcia,
- suche łamliwe włosy i paznokcie,
- chrypka,
- zaburzenia miesiączki lub jej brak.

Przy występowaniu już części w/w objawów należy udać się do lekarza. W żadnym wypadku schorzenia tego nie należy leczyć na własną rękę. Zapobiegawczo należy pamiętać, aby dostarczać organizmowi dostatecznej ilości jodu, zwłaszcza w w/w okresach. Zadanie to znakomicie spełni dodawanie do każdej kąpieli już od 250 ml solanki termalnej.

Niepłodność
Spowodowana może być min. zaburzeniami hormonalnymi lub niedorozwojem macicy. W tych wypadkach w celach terapeutycznych stosowana może być solanka do inhalacji, którą należy przepłukiwać pochwę i robić nasiadówki.

Nietrzymanie moczu
Objawia się mimowolnym nie trzymaniem moczu podczas kaszlu, śmiechu czy wysiłku fizycznego. Występuje głównie u kobiet i nasila się z wiekiem. Może prowadzić do infekcji układu moczowego oraz otarć i zaczerwień naskórka. Poza ćwiczeniami fizycznymi zalecane jest stosowanie ciepłych nasiadówek w 2-3 % roztworze solanki oraz dodawanie do każdej kąpieli l do 2 szklanek solanki.

Opryszczka narządów płciowych

Bardzo zakaźna i nieuleczalna choroba wirusowa przenoszona drogą płciową objawiająca się : pęcherzykami na narządach płciowych, bólem podczas oddawania moczu, mrowieniem i pieczeniem w okolicy narządów płciowych. Objawy choroby łagodzi stosowanie do kąpieli l1 szklanki solanki, a w okresach zaostrzeń objawów wysypkowych dodatkowo l szklanka soli i stosowanie nasiadówek.

Osteoporoza
Jest to choroba polegająca na postępującym wraz z wiekiem rozrzedzeniu kości. Powoduje bóle krzyża i złamania kończyn. Spowodowana jest min. niedostatkiem hormonów, chorobami gruczołów przytarczycznych, złym przyswajaniem wapnia, upośledzeniem czynności nerek. Narażone są na nią głównie kobiety. W terapii i profilaktycznie zalecane jest stosowanie do każdej kąpieli soli i solanki w ilości l szklanki na wannę. W okresie zaostrzenia bólu dawkę należy zwiększyć. Szczególnie wskazane jest stosowanie kąpieli leczniczych w soli i solance, gdy osteoporoza spowodowana jest złym przyswajaniem wapna. W solance tej występują idealne proporcje wapnia i magnezu 2:1 co pozwala im po wchłonięciu przez skórę podczas kąpieli, zabudowywać się w kości. Katalizatorem tego procesu jest stront, który także znajduje się w solance i przyspiesza te procesy.

Przeziębienie i grypa
Są to zakaźne choroby wirusowe występujące najczęściej w okresie jesieni, zimy i wiosny. Objawami są: katar, ból gardła, lekki kaszel, bóle głowy i kończyn, gorączka. O ile przeziębienie najczęściej szybko ustępuje, to grypa może wywołać szereg groźnych powikłań. W terapii najważniejsze jest zapobieganie poprzez pobudzenie czynności odpornościowych organizmu. Należy rozpocząć od zadbania o właściwe nawilżanie powietrza, w którym przebywamy, stosując inhalacyjną solankę do nawilżaczy kaloryferowych lub mechanicznych.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl