Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
» Specyficzny trening Cristiano Ronaldo
Który bardziej extreme? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Specyficzny trening Cristiano Ronaldo

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2014-12-19

Tagi: cristiano ronaldo, piłka nożna, piłka nożna trening

Cristiano Ronaldo i jego trening we fragmencie książki "CR7. Maszyna".

Galeria artykułu

Kiedy portugalski piłkarz przybył do Manchesteru, przez pierwszy okres mieszkał w hotelu, ale później wybrał dom na peryferiach miasta, z dala od zgiełku. Tak zdecydował, ponieważ dom musiał być wyposażony w basen. Miał służyć nie tylko rozrywce, tym bardziej że klimat panujący w Manchesterze nie sprzyja kąpielom, lecz także pracy.

Teraz, w Madrycie, głównym miejscem w domu Cristiano Ronaldo wciąż jest basen, tyle że... klimatyzowany. A nawet dwa! Ten, który ma w ogrodzie swojej willi, jest wykorzystywany głównie dla rozrywki. Drugi, mieszczący się w środku i zaledwie z jednym torem o długości 15 metrów, jest fundamentalnym narzędziem do pracy nad aspektem fizycznym.

Ronaldo pływa codziennie przynajmniej przez 20 minut. Jak wyjaśnia nam szczegółowo jeden z lekarzy związanych z Realem Madryt, „połączenie własnego ćwiczenia aerobowego, jakie wykonuje jakikolwiek piłkarz, z innym tak szczególnym ćwiczeniem aerobowym, jakim jest pływanie, daje u Cristiano znakomite efekty". Lekarz ten dodaje: „Pływanie wzmacnia wszystkie mięśnie, łącznie z tymi, które odpowiadają za wypełnianie i opróżnianie płuc podczas oddychania. Dzięki stałemu i regularnemu wykonywaniu tego ćwiczenia piłkarzowi udaje się nabrać więcej powietrza przy każdym wdechu, a pęcherzyki płucne (miejsce w oskrzelach, gdzie zachodzi wymiana tlenu między powietrzem a krwią) bardziej się napełniają.

Mówiąc prostszym językiem, oddychanie Cristiano jest bardziej skuteczne, jako że przy każdym wdechu może nabrać więcej powietrza, zużywając przy tym mniej energii. Poza tym zachodzi również efekt ważniejszy z fizjologicznego punktu widzenia: pływając, zwłaszcza kiedy zanurza głowę w wodzie, CR7 wywołuje w swoim organizmie coś w rodzaju niedoboru tlenu w sposób tymczasowy, lecz ciągły. Jego ciało odpowiada na to, zwiększając gęstość czerwonych krwinek, a zatem zwiększając zdolność transportowania tlenu do krwi.

Pływanie jest niezmiernie korzystne również dla struktury kostnej. Dzięki tej codziennej aktywności CR7 ćwiczy stawy i zwiększa gibkość ruchów. Stawy stają się bardziej odporne na uderzenia, a co za tym idzie, mniej podatne na kontuzje. „Woda z pewnością pomaga mu zrelaksować mięśnie po ciężkiej pracy", twierdzi Mireia Belmonte, medalistka olimpijska i najlepsza obecnie hiszpańska pływaczka.

Aerobowa wytrzymałość Ronaldo trenowana jest także w tak zwanej maszynie NASA, którą piłkarz ma w domu. Urządzenie, wymyślone przez amerykańską agencję kosmiczną, składa się z taśmy, która pozwala ćwiczyć w warunkach jakby zmniejszonej grawitacji.

W ten sposób Cristiano może przebiec wiele kilometrów bez obciążania stawów kostek i kolan, jako że maszyna działa niczym bańka, redukując masę ciała użytkownika aż o 80 procent. CR7 wybiera ciężar, z jakim chce biegać (na przykład jakby ważył tylko 40 kilogramów), po czym, za sprawą systemu zwiększającego ciśnienie powietrza od pasa w dół, urządzenie umożliwia mu taki efekt, redukując opór, a co za tym idzie, wpływ na kończyny dolne.

Cristiano jest tak zadowolony z „maszyny NASA", że zarekomendował ją nawet swojemu przyjacielowi, tenisiście Rafaelowi Nadalowi.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który bardziej extreme? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl