Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zimowe »
Jak zacząć
» Sport zimowy – w co się ubrać?
Której lepiej w bikini? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Sport zimowy – w co się ubrać?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2013-02-01

Tagi: narciarstwo, snowboard, zimowe

Śniegu za oknem już całkiem sporo, więc wszystkim miłośnikom białego szaleństwa pozostaje jedynie planować urlopy i wyruszać na stoki. Zanim jednak zaczniemy pakować narty i deski snowboardowe do bagażników samochodów, wypada zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami, dotyczącymi sprzętu oraz odpowiedniej odzieży. Warto sobie zatem zadać pytanie – w co się ubrać?

Galeria artykułu

Sport na mrozie
Intensywny wysiłek fizyczny podczas niskich temperatur może zarówno przynieść nam korzyści, jak i poważnie zaszkodzić. To jakie pozytywne efekty osiągniemy dzięki takiej aktywności fizycznej lub jakie szkodliwe skutki nas dotkną, zależy od kilku ważnych czynników - naszego przygotowania kondycyjnego, rodzaju oraz czasu trwania wysiłku fizycznego, użytej przez nas odzieży oraz warunków pogodowych. Biorąc pod uwagę każdy z nich oraz dostosowując do nich nasz trening, możemy całkowicie uchronić się od grożących nam skutków ubocznych w postaci kontuzji lub infekcji.
Hartowanie organizmu
Od dawien dawna wysiłek fizyczny podczas niskich temperatur uznaje się za hartujący organizm, zwiększający kondycję oraz odporność.  Sporty takie jak jazda na nartach czy snowboardzie ćwiczą większość grup mięśniowych oraz zmuszają do serce i płuca intensywnego wysiłku. Nasze płuca wciągają dużą ilość powietrza, które w zimie zawiera mniej bakterii oraz zanieczyszczeń - dzięki temu dotlenienie organizmu jest nawet zdrowsze niż w lecie. Niską temperaturę uważa się także za doskonały sposób na poprawę krążenia.

Ryzyko infekcji lub kontuzji
Jednakże zaniedbanie kilku ważnych aspektów  może spowodować, że przyjemna i potencjalnie zdrowa rozrywka na stoku, może skończyć się dla nas zapaleniem płuc lub poważną kontuzją.
Dlatego pierwszym ważnym aspektem, o którym nie możemy zapomnieć, jest rozgrzewka - musimy zadbać o rozruszanie stawów biodrowych, kolanowych oraz skokowych, a także rozgrzać główne mięśnie, które będą pracowały podczas wysiłku.
Drugą niezwykle istotną kwestią jest dobór właściwej odzieży, zarówno wierzchniej, jak i bielizny. Wierzchnia warstwa odzieży powinna być luźna na tyle, żeby nie krępować ruchów, jednocześnie przylegać do drugiej warstwy, aby nie przepuszczać zimnego powietrza.
Jeśli chodzi o drugą warstwę odzieży, to powinna ona ciasno przylegać do ciała oraz utrzymywać stałą temperaturę ciała. Zwykła bawełniana bielizna niestety nie ma takich właściwości, dlatego warto rozważyć zakup profesjonalnej bielizny termoaktywnej. Tutaj ciekawą alternatywą dla syntetycznych materiałów są ubrania uszyte z naturalnej wełny owiec rasy Merynos - która przejawia naturalne właściwości grzewcze oraz odprowadzające wilgoć. Bielizna z wełny Merynos jest przyjemna w dotyku, nie podrażnia skóry, a co najważniejsze utrzymuje ciepłotę ciała przy temperaturach od +10 do -20 stopni Celsjusza.

Sport to zdrowie!
Jeśli znamy swoje możliwości oraz rozsądnie dobierzemy sprzęt i odzież, wówczas także sport zimowy jest dla nas korzystny. Owszem, odpowiedni sprzęt i odzież trochę kosztują, ale jeśli poskąpimy pieniędzy, to w rezultacie za dobrą zabawę na stoku możemy zapłacić naszym zdrowiem. A na nim bez wątpienia nie powinniśmy oszczędzać.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Której lepiej w bikini? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl