Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Inne »
» Sportowcy w reklamie, reklama w sporcie
Który sportowiec fajniejszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Sportowcy w reklamie, reklama w sporcie

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2009-06-08

Tagi: , reklama, sponsoring, sport, sportowcy, sportowiec

Galeria artykułu

Sport nie istniałby bez reklamy, tak jak reklama nie istniałaby bez sportu. Rywalizacja, ciężka praca i nastawienie na sukces to podstawowe wartości obydwu dziedzin, dlatego pojawianie się zawodników w różnych kampaniach reklamowych jest nieuniknione.

Najpopularniejszą formą reklamy z udziałem znanej osoby jest testimonial advertising, czyli reklama polecająca. To tutaj padają zdania typu „serdecznie polecam, Adam Małysz" lub „produkt firmy X jest najlepszy na świecie - Otylia Jędrzejczak". Słynny sportowiec wypowiada pozytywną opinię na temat produktu, który reklamuje.

Kolejną metodą zaprezentowania jakiejś marki jest umowa ze sponsorem, gdzie w zamian za wsparcie finansowe zawodnik lub drużyna zobowiązuje się eksponować logo firmy na swoim stroju. Rzuca się to w oczy szczególnie podczas ligowych rozgrywek siatkarskich, bowiem jeszcze trochę i na koszulkach zawodników zabraknie miejsca na numer i nazwisko.

Najmniej powszechnym rozwiązaniem marketingowym jest podpisanie kontraktu „na wyłączność" z producentem danego sprzętu lub odzieży. I tak na przykład swego czasu Maciej Żurawski był od stóp do głów ubrany przez Nike. Za Oceanem z kolei nie milkną echa afery Davida Beckhama, który świeżo po podpisaniu lukratywnego kontraktu z Motorolą dał się przyłapać fotoreporterom z iPhonem w ręku. Nie wiadomo czy firma zdecydowała się ukarać piłkarza, co w takim przypadku byłoby całkowicie uzasadnione.

Niezwykle istotnym czynnikiem decydującym o sukcesie kampanii reklamowej jest dopasowanie sportowca do produktu, jaki ma reklamować. Liczy się osobowość. Zawodnik spontaniczny i zwariowany na pewno nie będzie wiarygodnie promować marki kojarzonej z konsekwencją i niezawodnością. Niestety, dobre wyniki nie gwarantują zainteresowania sponsorów. Medal nie jest dla firm wartością, sportowiec musi być popularny i rozpoznawany. W takim przypadku z pomocą spieszą media, których rola w kreowaniu gwiazd jest nieoceniona. Przykładem jest Anna Kurnikova, która nie wygrała w karierze żadnego turnieju, za to często gości na łamach prasy kolorowej.

Sportowcy wydają się być idealnymi osobami do reklamowania sieci komórkowych,  artykułów spożywczych, sprzętu AGD, odzieży oraz ubezpieczeń. Obecnie niewiele jest kampanii z udziałem osobistości ze świata sportu, jednak na pewno się to zmieni - w końcu przed nami wiele ważnych wydarzeń sportowych.

Zobacz reklamy z udziałem sportowców

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

bajka

2014-07-31 13:15

fajny tekst, bo nie ma co demonizować. Jak ktoś jest dobrym sportowcem, to może czasami nie reklamuje chłamu? w końcu zależy mu na prestiżu, a odbiór jego osoby to także odbiór działań, które podejmuje, np. reklam. Tu jednak czytałam o czymś z innej beczki, a też w temacie: http://www.eporady24.pl/rekla… zakrecony pomysł i sprawa :)

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sportowiec fajniejszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl