Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Sportowcy wegetarianie/weganie cz.10
Której lepiej w okularach? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Sportowcy wegetarianie/weganie cz.10

Vege Runners
Data publikacji: 2012-02-29

Tagi: bieganie, edwin moses, lekkoatletyka, medaliści olimpijscy, sławni wegetarianie, wegetarianizm Zdrowa forma

Edwin C. Moses to były mistrz olimpijski, działacz sportowy oraz biznesmen w jednym. Jest jednym w najbardziej szanowanych i rozpoznawanych sportowców w Stanach Zjednoczonych. Uznaje się go za najwybitniejszego zawodnika w historii biegu na 400 m przez płotki. Przez cały okres sportowej kariery był wegetarianinem.

Galeria artykułu

Moses, z wykształcenia fizyk, znany był z wykorzystywania swojej wiedzy z dziedziny fizyki do swoich treningów i zawodów sportowych na swoim królewskim dystansie 400 metrów przez płotki. Wiedza ta umożliwiła mu także stworzenie i nadzorowanie najbardziej rygorystycznego na świecie systemu wykrywania środków dopingujących, stosowanych dla poprawy wyników sportowych. 

Podczas swoich pierwszych Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku w Montrealu, Edwin zdobył swój pierwszy złoty medal olimpijski z czasem 47.63 sekundy, poprawiając rekord olimpijski a także rekord świata. Przez następną dekadę Moses zdominował bieg na 400 metrów przez płotki. Od sierpnia 1977 roku do maja 1987 roku, Moses wygrał 122 biegi z rzędu! Żadnej porażki! Jest to do dzisiaj jeden z najbardziej niezwykłych rekordów nie tylko w lekkiej atletyce, lecz w całej historii sportu.

Z uwagi na bojkot Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku przez USA, Moses został pozbawiony możliwości zdobycia drugiego złotego medalu olimpijskiego. Jednakże już wcześniej Moses wykorzystał możliwość udowodnienia niezwykłości swego talentu, bijąc podczas zawodów w Mediolanie w 1977 roku własny rekord świata z czasem 47.13 sekundy. Trzy lata później, podczas zawodów w Koblenz w Zachodnich Niemczech, Edwin pobił własny rekord ponownie, uzyskujący wynik 47.02 sekundy. Wynik ten przetrwał jako rekord świata do 1992 roku.

W 1979 roku Edwin zrezygnował ze swojej pracy jako głównego inżyniera i poświęcił się całkowicie karierze sportowej. W roku 1983 Moses zdobył tytuł mistrza świata podczas pierwszych mistrzostw świata w Helsinkach. Jednym z najpiękniejszych wydarzeń w jego karierze było recytowanie przysięgi olimpijskiej w 1984 roku podczas ceremonii otwarcia Igrzysk w Los Angeles. Kilka dni później zrealizował olimpijską przysięgę i zdobył swój drugi złoty medal olimpijski.

W tym samym czasie nasz bohater bardzo intensywnie działał w ruchu zwalczającym stosowanie środków dopingujących w sporcie. Pomiędzy 1983 a 1989 rokiem, Moses jako członek Kongresu Lekkoatletycznego, monitorował rezultaty i postępy programu antydopingowego. W międzyczasie Moses znajdował jeszcze czas na przygotowania do Olimpiady w Seulu w 1988 roku, gdzie zdobył brązowy medal.

W rezultacie swego poświęcenia idei fair play w sporcie i ścisłej kontroli antydopingowej pośród sportowców, został on nominowany na stanowisko członka Komisji Medycznej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Moses był także przedstawicielem sportowców w specjalnej komisji ds. Apartheidu działającej przy MKOl-u, dzięki której ruch olimpijski w Południowej Afryce powrócił do rodziny olimpijskiej.

Nastepnie Edwin skończył studia Master of Business Administration. Był on także członkiem grupy doradczej Prezydenta Amerykańskiej Akademii Nauk w sprawach polityki naukowej, ekonomicznej a także w sprawach środowiska naturalnego. W grudniu 1993 roku Moses został włączony do Galerii największych sław amerykańskiej lekkiej atletyki (tzw. Hall of Fame). Edwin od zawsze znany był ze swojego poświęcenia, oddając dużą część swojego cennego czasu i energii wielu organizacjom charytatywnym.

Obecnie, Moses pracuje jako konsultant finansowy i zarządza kapitałami w jednej z grup konsultingowych, a w ramach relaksu uprawia nurkowanie oraz pilotuje samoloty jednosilnikowe.

Edwin C. Moses - osiągnięcia:

Trzykrotny medalista olimpijski: złoto w 1976 (Montreal) i 1984 (Los Angeles), brąz w 1988 (Seul)

Mistrz Świata z 1983 roku

Jego rekord świata z 1983 roku 47.02 sekundy był niepokonany przez 9 lat

Zwycięzca 122 biegów z rzędu w latach 1977-1987

Wprowadzony to amerykańskiej „Hall of fame”lekkiej atletyki w 1994 roku

Lider w dziedzinie walki z dopingiem w sporcie

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Której lepiej w okularach? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl