Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Sprzęt do biegu na orientację
Który lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Sprzęt do biegu na orientację

Autor: Sławomir Cygler  Data publikacji: 2011-05-11

Tagi: bieg na orientację, bieg przełajowy, ekwipunek, sprzęt

Galeria artykułu

Nie ma wątpliwości, że bieganie jest najprostszą formą ruchu i sportem dostępnym dla wszystkich. Wystarczy założyć w miarę wygodne buty i ruszyć w drogę. Do biegu na orientację potrzebujesz jeszcze mapy, kompasu i odrobiny wiedzy.

 

Mapa
Biorąc udział w zawodach otrzymasz od organizatora mapę. Będzie ona zaktualizowana i sporządzona według najnowszych standardów. Jeśli natomiast chcesz wyjść i pobiegać samemu, musisz najpierw zorientować się, czy w okolicy są jakieś mapy do BnO. Najłatwiej skontaktować się z klubem (w Polsce jest ich około 100) działającym w twojej miejscowości i poprosić o udostępnienie mapy. Niestety nie masz wtedy gwarancji, że aktualizacja nastąpiła niedawno. Należy wówczas spodziewać się niewielkich różnic - zmiany przebieżności lasu, bądź nowych ścieżek.

Kompas
Od kompasu zaczyna się wyposażenie zawodnika. W orienteeringu stosuje się specjalne, lekkie, szybko ustalające kierunek kompasy. Wyróżniamy kilka ich rodzajów: tzw. „płytki", czyli prostokątne i przezroczyste, przeznaczone do trzymania bezpośrednio w dłoni. „Norki" to specjalnie wyprofilowane kompasy, które zakłada się na kciuk i poprzez dociśnięcie nadgarstkiem zapewnia ich stabilność. Cztery palce pozostają wtedy wolne, co umożliwia sprawne manewrowanie mapą, którą trzyma się w tej samej dłoni co kompas, tak aby bezpośrednio pokrywać igłę z liniami północy na mapie. Trzeci rodzaj to kompasy na gumkę, które w ogóle nie angażują palców. Są one jednak mało popularne ze względu na brak możliwości bezpośredniego nałożenia ich na mapę. Na świecie prym wiodą „norki" i są stosowane przez prawie wszystkich profesjonalnych biegaczy na orientację. Kosztują około 120zł.

Strój
Strój do orienteeringu powinien być uszyty ze specjalnych materiałów, które oprócz cech zwykłej odzieży do biegania (przewiewność, odprowadzanie potu), powinny posiadać również cechy potrzebne przy bieganiu po różnego rodzaju lasach. Ważne, aby materiał nie zaczepiał się o każdą napotkaną gałąź czy kolec. Pozwoli to możliwie jak najszybciej przebiec przez chociażby gęstwinę. Nie jest to oczywiście warunkiem koniecznym, można biegać np. w zwykłym t-shircie, istotne jednak jest, aby założyć długie spodnie.

Buty
Buty do BnO charakteryzują się dużą odpornością na uderzenia oraz zmienne podłoże (błoto, piasek, żwir czy kamienie). Na całej powierzchni podeszwy posiadają niewielkie metalowe kolce, zapewniające przyczepność w różnych warunkach. Koszt butów do orienteeringu waha się od 200 do 400zł.

Karta
Karta startowa, czyli elektroniczny czip zakładany na palec podczas zawodów rangi mistrzowskiej (np. mistrzostw Warszawy). Dzięki włożeniu go do stacji przymocowanej w punkcie kontrolnym (PK), w ułamku sekundy potwierdzamy obecność w danym miejscu. Przed startem należy wyczyścić pamięć karty (odbywa się to w boksie startowym). Większość profesjonalnych zawodników posiada własne karty (koszt około 120zł). Zwykle istnieje również możliwość wypożyczenia, co kosztuje trzy zł za dzień. Na zawodach niższej rangi stosuje się papierowe karty startowe, a potwierdzenie obecności w punkcie odbywa się poprzez perforację specjalnym dziurkaczem umocowanym w PK. Każdy kasownik ma niepowtarzalny układ dziurek, co pozwala na dokładną weryfikację, po dotarciu na metę.

Opisownik
Jest to przyrząd służący do takiego umieszczenia kartki z opisami punktów kontrolnych, aby podczas biegu można było je szybko i sprawnie odczytać, nie robiąc zbędnych ruchów. Opisownik zakłada się na przedramię i dopasowuje za pomocą gumki. Kosztuje on od 10 do 30 zł.

Dodatkowo
Niektórzy zawodnicy stosują również opaski na głowę, specjalne przezroczyste okulary (chroniące oczy przed urazami) i ochraniacze na piszczele. Istotnym elementem są również stabilizatory na kostki, zalecane szczególnie biegaczom, którzy już kiedyś mieli urazy stawu skokowego. Można je zastąpić plastrami, które przy zastosowaniu specjalnego schematu obklejania, spełniają również funkcję stabilizacyjną. W orienteeringu nie trudno o kontuzję, a najczęstszą z występujących jest właśnie skręcenie kostki.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl