Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Sterydy - sylwetka kosztem zdrowia
Która fryzura gorsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Sterydy - sylwetka kosztem zdrowia

BodyStrong
Data publikacji: 2011-09-19

Tagi: kulturystyka, odżywki, sporty siłowe, sterydy, suplementacja, trening siłowy, zasady suplementacji

Wielu młodych chłopaków marzy o wysportowanej, muskularnej sylwetce. Często nie zagłębiając się w tematykę odpowiedniej diety, treningu i suplementacji czyli podstawowych zasad sportów kulturystycznych oraz siłowych chcą w jak najkrótszym czasie zbudować atletyczny wizerunek.

Galeria artykułu

Niestety droga do wymarzonej kulturystycznej sylwetki jest długa i ciężka, wymaga wiele pracy i wyrzeczeń. Istnieją jednak środki znacznie przyspieszające przyrost masy mięśniowej potocznie znane jako sterydy, są to środki anaboliczno - androgenne uznane jako leki i nieodpowiednie ich stosowanie może przyczynić się do wielu poważnych schorzeń a nawet doprowadzić do śmierci.

Powikłań po zastosowaniu steroidów anaboliczno - androgennych jest bardzo dużo, to najczęstszych zaliczamy:

- choroby/uszkodzenie wątroby
; gdy w organizmie wystąpi sytuacja nadmiaru krążących we krwi hormonów może doprowadzić to do jej uszkodzenia, struktura tego organu pod wpływem środków steroidowych ulega przerostowi i następuje upośledzenie funkcji wątroby, niesprawność wątroby może prowadzić do „żółtaczki scholastycznej" , w przypadku nie podjęcia leczenia może dojść do przewlekłego zapalenia wątroby co w następstwie może spowodować tzw. czynne zapalenie wątroby którego skutkiem są zmiany martwiczno - zapalne oraz nieznośne bóle. Dalszymi negatywnymi skutkami które mogą nastąpić to skaza krwotoczna, obrzęki, wodobrzusze, krwawienie z żylaków przełyku. Mężczyźni w tym momencie może dochodzić do zaniku jąder, zmniejsza się libido a także poziom testosteronu we krwi ulega zmniejszeniu. Często występuje też ginekomastia gdyż z powodu upośledzenia wątroby (marskości) tkanka gruczołowa staję się ogromnie wrażliwa na obecność estrogenów.

- impotencja i bezpłodność; pamiętajcie drodzy panowie że, leki sterydowe mogą bardzo zaburzać nasze życie seksualne, organizm poddawany dużym dawkom androgenów przyjmowanych zewnętrznie uruchamia system obronny który nasila przemianę testosteronu do hormonów żeńskich - estrogenów których nadmiar w męski organizmie powoduje zanik nabłonka plemnikotwórczego, gdy np. do organizmu zaczynamy dostarczać zbyt duże ilości testosteronu lub jego pochodnych dochodzi do zablokowania podwzgórza w następstwie czego dochodzi do blokowania produkcji spermy. Powrót do normalnego funkcjonowania tych procesów może nastąpić dopiero po odstawieniu sterydów o ile nie dojdzie do poważnego i nieodwracalnego upośledzenia układu płciowego. To nie jedyne zaburzenia płodności naszego organizmu, przez stosowanie sterydów dochodzi też do zmniejszenia jąder, następuje zmniejszenie lub co gorsza zanik plemników w nasieniu.

- ginekomastia; nadmiar testosteronu który krąży we krwi może ulegać procesowi przekształcenia do hormonów żeńskich czyli estrogenów, powodujących także odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej - lipomastia pojawienie się charakterystycznych żeńskich sutków - ginekomastia, może to wręcz karykaturalnie przypominać biust kobiety. Ginekomastia bardzo często występuje u osób stosujących doping, czasami postępuje bardzo wolno wręcz niezauważalnie jednak często ma agresywny przebieg. Gdy dojdzie do znacznego przerostu gruczołu piersiowego powrót do „normalnego stanu rzeczy" jest wręcz niemożliwy. Jedynym rozwiązaniem w tym momencie jest dość droga operacja tzw. mammoplastyka. Usuwa się wtedy nadmiar tkanki piersiowej z zachowaniem otoczki sutka. Często zabieg ten zostawia po sobie ślad i może nie być dostatecznie zadowalający.

- prostata/problemy z nią związane; wśród osób które stosują środki hormonalne problemy z gruczołem krokowym są częstym zjawiskiem, gdy we krwi występuje nadmiar testosteronu w organizmie dochodzi do zwiększenia wydzielania tzw. hormonu DHT który powoduje i przyczynia się do przerostu prostaty oraz powstawaniu różnych ognisk nowotworowych, częstym skutkiem nadużywania sterydów jest właśnie rak gruczołu krokowego, należy pamiętać że, wszystkie te skutki czy objawy występują wyłącznie w trakcie stosowania sterydów czy też zaraz po zakończeniu ich stosowania, niestety te tragiczne skutki mogą wystąpić po wielu latach stosowania dopingu.

- trądzik tzw. „kulturystyczny"; gdy w organizmie nastąpi znaczący wzrost testosteronu we krwi  nasila się wyżej wymieniony hormon DHT, który bardzo mocno pobudza gruczoły skórne do produkcji łoju, może dochodzić do stanów zapalnych skóry, takie warunki sprzyjają rozwojowi wielu groźnych bakterii, roztoczy. Miejsca w których najbardziej są zauważalne zmiany na skórze czyli występowanie trądziku to twarz (tego akurat każdy chciałby uniknąć), dalej również kark, głównie górna część pleców i ramion. Osoby o wrażliwej skórze stosujące sterydy mogą mieć poważne problemy których leczenie może potrwać wiele lat.
 
- szał sterydowy; bardzo często osoby które stosują zakazany doping wykazują zwiększoną agresywność, impulsywność, drażliwość i mają duże zachwiania emocjonalne, na przestrzeni ostatnich lat doszło do wielu morderstw, pobić a także samobójstw które wszystko na to wskazywało były spowodowane nadużywaniem sterydów. Stwierdzono że, leki sterydowe mogą przyczyniać się do ograniczonej poczytalności, do pewnego momentu poprawiają pewność siebie i swoją samoocenę jednak w dalszym następstwie powodują odczucia zagubienia, prowadzą do depresji, manii prześladowczej, człowiek nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości.               

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która fryzura gorsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl