Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Rower »
Trening
» Stretching
Który sport mniej męczy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Stretching

Autor: Arkadiusz Kogut  Data publikacji: 2008-11-30

Tagi: napinanie mięśni, rozciąganie, rozgrzewka, stretching Rower

Galeria artykułu

Rozciąganie to podstawowa forma zapobiegania kontuzjom. Posiada również wiele innych zalet, które wykorzystują wszyscy dbający o swoje zdrowie i dobre samopoczucie sportowcy oraz ludzie aktywni. Co takiego daje nam regularne rozciąganie? Gdzie znaleźć odpowiednie ćwiczenia?

Historia ćwiczeń rozciągających jest bardzo ciekawa. Naukowcy zajmujący się tą sferą aktywności człowieka zainspirowali się... zwierzętami. Nie szukając daleko, wystarczy spojrzeć na nasze domowe pupile – psy i koty. Na pewno niejednokrotnie widzieliśmy, gdy przeciągają się w ciągu dnia. Wyposażone zostały przez naturę w instynkt, który pozwala na automatyczne stosowanie takich ćwiczeń. Człowiek, jako istota myśląca, nie robi tego automatycznie, ale świadomie.

Cele strechingu są różne, wpływają kompleksowo na mięśnie naszego organizmu. Przede wszystkim powodują ich uelastycznienie i rozciągnięcie. Dzięki temu wzmacnia się ukrwienie układu motorycznego oraz podatność mięśni na stosowanie obciążeń. Dlatego znakomita część sportowców stosuje ćwiczenia rozciągające zarówno przed, jak i po treningu. Stretching zastosowany bezpośrednio przed podjęciem aktywności fizycznej pozwala uniknąć kontuzji opartych na naderwaniu/zerwaniu ścięgien i więzadeł oraz wpływa na lepsze działanie układu mięśniowego w trakcie ćwiczeń. Stosowany po treningu daje rozluźnienie zmęczonym mięśniom oraz wpływa na szybszą ich regenerację. Stretching stosowany regularnie pozwala pozbyć się stresu i odprężyć organizm, a także wpłynąć na ogólną poprawności sprawności ćwiczonych mięśni.

Przed rozpoczęciem rozciągania należy przeprowadzić krótką rozgrzewkę mięśni, gdyż stretching „zimnych” włókien może spowodować ich naderwanie lub powstanie mikropęknięć wpływających negatywnie na ich wydolność. Może ona polegać na truchcie, wymachach, podskokach itp. Jej celem jest wzmożony przepływ krwi, który pozwoli na przygotowanie mięśni do rozciągania.

Klasyczny stretching opiera się na trzech zasadniczych fazach. Należą do nich:

1) Statyczne napięciu mięśnia – trwa ok. 10-30 sekund (w zależności od stopnia zaawansowania) i polega na napięciu danej partii mięśniowej
2) Rozluźnienie – trwa ok. 2-3 sekundy, w trakcie których rozluźniamy całkowicie napinany wcześniej mięsień
3) Rozciąganie – trwa ok. 10-30 sekund (w zależności od stopnia zaawansowania) i polega na rozciąganiu mięśni danej partii
W trakcie ćwiczeń należy skupiać się właśnie na nich, nie powinniśmy zwracać uwagi na ewentualne elementy rozpraszające. Pozwoli to na jeszcze bardziej efektywną pracę. Ponadto należy pamiętać o rytmicznym i głębokim oddechu, nie wolno go wstrzymywać.

W kolarstwie główny akcent powinien być położony na rozciąganie mięśni nóg i miednicy, ale przecież podczas jazdy wykorzystywane są niemal wszystkie główne grupy mięśniowe. Należy więc zwrócić również uwagę na mięśnie szyi, tułowia, ramion oraz kręgosłupa.

Polecam ćwiczyć co najmniej 2-3 razy w tygodniu po 10-20 minut. Efekty przyjdą dopiero po jakimś czasie (2-3 tygodnie), ale warto na nie czekać. W końcu nie tylko sam cel, ale i droga do niego stanowią wyzwanie!

1 osób dodało "Stretching" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Bartosz Rokiciński

Bartosz

Radom

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sport mniej męczy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl