Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Sporty walki »
Wszystkie
» Suplementacja w sportach walki
Która gorzej wygląda? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Suplementacja w sportach walki

BodyStrong
Data publikacji: 2011-10-31

Tagi: odżywki w sportach walki, sporty walki, suplementacja w sportach walki Sporty walki

Sporty walki możemy podzielić na takie w których siła statyczna mięśni odgrywa mniejszą rolę, chociażby: karate czy boks w których nie występuje starcie w parterze czy „bezpośrednia" walka, podobnie ma się to np. w Kick boxingu czy tajlandzkiej odmianie boksu Muai Thai.

Galeria artykułu

W drugim przypadku będziemy mieli sporty walki w których oprócz dużej wytrzymałości oraz wydolności będzie nam niezbędna spora siła połączona z dynamiką. Takie cechy są niezbędne w dyscyplinach typu: MMA, judo czy zapasy. Pamiętajcie jednak że, tutaj duża siła nie oznacza również wielkiej masy mięśniowej która wręcz może przeszkadzać podczas walki.

W pierwszym przypadku zazwyczaj zawodnicy tych sportów walki nie dysponują dużą masą mięśniową gdyż to w niczym im nie pomaga, drugi przypadek to zawodnicy już o większej muskulaturze ale i tak nigdy w omówionych dyscyplinach nie widzimy fighterów o gabarytach kulturystów.

Jednak i tak u wszystkich zawodników sportów wytrzymałościowo-szybkościowych do których zaliczamy te o których wspomniałem suplementacja wygląda podobnie. Najważniejszym suplementem i składnikiem pokarmowym fighterów są węglowodany. Zawodnik powinien przyjmować je przed i po treningu. W porze przed treningowej najlepiej spożyć węglowodany w większości złożone. Spożyć je należy znacznie wcześniej aniżeli przed samym treningiem. Najlepsza opcją w tym momencie (choć trochę droższą) były by węglowodany typu VITARGO. Po zakończonym treningu w celu uzupełnienia niedoborów energetycznych należy przyjąć węglowodany z przewagą ich prostszej odmiany.

Kolejnym ważnym suplementem fightera jest BCAA - aminokwasy rozgałęzione oraz GLUTAMINA. Produkty te powinny znaleźć się na półce każdego wojownika który do sportu podchodzi profesjonalnie. Suplementy te odgrywają ogromnie ważną rolę w regeneracji organizmu. Proces ten (regeneracja) jest kluczowym czynnikiem w prowadzeniu sportowca pod kątem sportów walki aby mógł on odnosić sukcesy. Dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie BCAA przed treningiem ( ok. 30 minut przed) a GLUTAMINE rozmieszać z węglowodanami i spożyć bezpośrednio po zakończonym treningu.

Następną grupą suplementów które przysłużą się zawodnikom sportów walki będą produkty podnoszące poziom testosteronu w organizmie. Na rynku w obecnej chwili jest ich sporo o dużej efektywności działania. W zależności od danego producenta suplementy takie najlepiej przyjmować z rana, przed treningiem oraz na noc. Boostery testosteronu bo tak o tych produktach mówimy, mają za zadanie podnieść poziom najważniejszego dla mężczyzny hormonu, poprawić naszą siłę, wytrzymałość. Ważnym aspektem jest aby również zwiększyć „poziom agresji" która w odpowiedniej ilości jest potrzebna na macie i w ringu. W dużym stopniu suplementy te przyczyniają się do polepszenia regeneracji.

Innym produktem który będzie pomocny przede wszystkim w okresie pracy nad siłą fightera będzie kreatyna. Wiadomo że, dawkowanie w przypadku zawodników sportów walki będzie mniejsze aniżeli u kulturystów czy trójboistów. Tutaj kreatyna ma zwiększać nasz poziom energii, siły a nie powodować duży skok masy ciała i zatrzymywać wodę w organizmie (puchnięcia wodą). W przypadku stosowania kreatyny dawki musimy dostosować do siebie i obserwować aby nie dochodziło do retencji wody (blokowania). Można też wykorzystać jabłczan kreatyny lub najczystszą postać KREALKALYN również pamiętając o dawkowaniu w ilości zmniejszonej.

W przypadku preparatów białkowych i gainerów korzystamy z nich w zależności na jakim poziomie jest nasza dieta. Jeżeli występują braki kaloryczne to warto się zaopatrzyć w te produkty. Jeżeli jemy nieregularnie i często wypadają nam posiłki spożywanie koktajli węglowodanowo - białkowych pomoże uzupełnić nam braki w diecie.

Należy poruszyć jeszcze jedną kwestię o której większość fachowców wspomniała by na samym początku. Witaminy!!! Sporty walki należą do dyscyplin w których tracimy dużą ilość minerałów i witamin. Każdy z fighterów powinien zaopatrzyć się w dobry kompleks witaminowy.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która gorzej wygląda? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl