Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Suplementy diety a leki
Który narciarz lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Suplementy diety a leki

ABC Zdrowie
Data publikacji: 2009-11-19

Tagi: , leki, suplementy, suplepemntacja Zdrowa forma

Galeria artykułu

Bogaty asortyment suplementów diety zajmuje w aptekach sporo miejsca obok lekarstw. Czym jednak różnią się one od leków? Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplementy diety to środki spożywcze będące źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy bądź fizjologiczny na organizm.

Podstawowym celem ich stosowania jest uzupełnianie w składniki odżywcze prawidłowo zróżnicowanej diety. Występują one między innymi w postaci: drażetek, tabletek, kapsułek, saszetek czy płynów do zakraplania, co sprawia, że łatwo pomylić je z lekami. Jednakże wspomniana wcześniej ustawa zakłada, że suplementy diety nie mogą posiadać właściwości produktu leczniczego. Oznacza to, że suplementy diety służą utrzymaniu równowagi organizmu na poziomie zapewniającym pełnię zdrowia, dając mu siłę do walki z ewentualnymi chorobami. Natomiast leki służą do przywracania równowagi w organizmie, która została zakłócona przez proces chorobotwórczy. Ponadto w przypadku leków producenci muszą posiadać dowody potwierdzające ich skuteczność w postaci odpowiednich badań klinicznych, co nie jest wymagane w przypadku producentów suplementów diety.

Istnieją  także tzw. produkty z pogranicza, których odpowiednia klasyfikacja wydaje się trudniejsza. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku gdy dany produkt może zostać zakwalifikowany, ze względu na swoje właściwości, zarówno do grupy suplementów diety, jak i lekarstw, zawsze będzie traktowany jako produkt leczniczy. Oczywiście zarówno w suplementach diety, jak i lekarstwach często mogą znajdować się te same substancje czynne, ale podstawowa różnica będzie dotyczyła na przykład siły ich oddziaływania w organizmie człowieka. Preparaty te nie mogą być reklamowane w taki sam sposób, jak lekarstwa i nie można przypisywać im właściwości leczenia chorób.

Ustawodawstwo cały czas pracuje nad metodyką klasyfikacji szybko powstających suplementów diety, zwłaszcza tych zawierających bioaktywne substancje pochodzenia roślinnego.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który narciarz lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl