Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Wodne »
» Taktyka startów
Który lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Taktyka startów

Autor: Agnieszka Gapińska  Data publikacji: 2008-09-24

Tagi: konkurencje sportowe, pływanie, rozgrzewka przed startem

Galeria artykułu

Jeżeli mamy możliwość startowania w różnych imprezach, okolicznościowych, międzyszkolnych, międzyuczelnianych, zawodach mastersów - startujmy jak najwięcej! Dzięki startom kontrolujemy samego siebie, a przede wszystkim swoje wyniki.Doświadczenie

Im więcej startów „zaliczymy", tym  stres  związany z każdym kolejnym wystąpieniem będzie mniej uciążliwy. Dowiemy się również w jaki sposób nasz organizm reaguje na stres, jak możemy się zrelaksować przed startem, co nam pomaga. Adrenalina jest potrzebna, ale nadmiar tego hormonu lub niedobór ma ogromny wpływ na nasz wynik podczas zawodów. Im bardziej się denerwujemy zaczynamy się niepotrzebnie „spinać", nasze mięśnie są za bardzo napięte, co nie pozwala podczas startu w pełni ich wykorzystać. Natomiast brak zdenerwowania też nie jest dobry - robimy się ospali, organizm nie jest pobudzony ani gotowy do walki.
Obserwując innych
Starty w zawodach, pozwalają na obserwację przeciwnika. Jak się zachowuje, co mu pomaga, w jaki sposób rozkłada siły na dystansie oraz jak wygląda jego rozgrzewka przed startem.. Wtedy sami możemy zastanowić się nad własnymi poczynaniami, udoskonalić swoją taktykę. Nie koniecznie należy powtarzać to, co robią inni. To że komuś pomaga wypicie kawy przed startem wcale nie oznacza, że nam też pomoże. Jednak obserwując przeciwnika, możemy niektóre kwestie podpatrzeć. Przyglądając się innym zdobywamy nowe doświadczenia, kontakty z ludźmi.
Przyglądając się zawodnikom z najwyższej półki zauważymy, że bardzo wielu z nich, korzysta przed startem z przenośnych odtwarzaczy z muzyką. Motywują się w ten sposób do walki, (np. przy „Eye of the tiger") bądź uspakajają przy relaksujących rytmach - np. odgłosach szumu wiatru w lesie.

Jak rozłożyć tempo podczas wyścigu ?
Rozłożenie tempa podczas startu, to sprawa dość indywidualna, oczywiście uzależniona od długości dystansu. Dla zawodowca dystans najkrótszy, czyli sprint na 25 i  50 metrów jest odcinkiem przepływanym w całości „na maxa" - od początku do końca na pełnym tempie.
Konkurencje sportowe, o dystansie – 100 oraz 200 metrów, uważane są  za przedłużony sprint, warto zastanowić się w jaki sposób przepłynąć ten dystans a przede wszystkim jak rozłożyć swoje siły. Przepłynięcie 50 metrów dla niektórych jest wystarczająco długim dystansem, dlatego proponuję każdy dystans rozpocząć spokojnie. Nie chodzi o umyślne spowalnianie tempa, ale o to, by nie dawać z siebie wszystkiego od samego początku. Lepiej rozpędzać się i finiszować pełną parą. Wtedy mamy większą szansę na to, że przepłyniemy dystans tak jak powinniśmy, rozpędzeni i z maksymalną prędkością wpadniemy na ścianę, a nie „ledwo co". Podczas startów kontrolnych możemy zastosować różne warianty i zobaczyć, w jaki sposób osiągamy najlepszy wynik, jaki dystans nas szybko męczy, a jaki pozwala nam na prawdziwe „finiszowanie"- czyli maksymalne przyspieszenie na ostatnim odcinku. Można rozpędzać się na dystansie, można starać się utrzymywać tempo przeciwnika, i pod konie dążyć do tego, aby go przegonić, ewentualnie trzymać się lekko za nim i nagle zaskoczyć go finiszem. Niektórzy zawodnicy od samego początku wychodzą na prowadzenie starają się powiększyć je w trakcie trwania wyścigu. Możemy także zacząć spokojnie, środek dystansu zaakcentować i na koniec już walczyć z ostatnimi metrami. Należy dostosować taktykę do swoich możliwości i wygody. Pamiętajmy, przeciwnik też ma swoją taktykę, może być ona również podobna do naszej dlatego lepiej zostawmy sobie na koniec trochę zapasów siły, żeby nikt nas nie zaskoczył na sam finisz.

1 osób dodało "Taktyka startów" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Agnieszka Sławińska

Agnieszka

Warszawa

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl