Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
» Technika uderzenia piłki
Który sportowiec lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Technika uderzenia piłki

Autor: Rafał Szewczyk  Data publikacji: 2008-09-23

Tagi: piłka nożna, podania, strzały, technika, uderzenia

Galeria artykułu

Podstawy techniki
Technika piłki nożnej to temat dużo szerszy niż może się wydawać. Technikę piłki nożnej można bowiem podzielić na technikę ukierunkowaną, czyli taką gdzie nie wykonujemy działań z piłką (zaliczamy do tego: starty z różnych pozycji, zmiany tempa biegu, zmiany kierunku biegu, zatrzymania się, zwody bez piłki, krok dostawny, krok skrzyżny, doskoki do piłki oraz pady) oraz specjalną, którą to można podzielić na: uderzenia piłki nogą (wewnętrzną częścią stopy, prostym podbiciem, wewnętrznym podbiciem, zewnętrznym podbiciem ), uderzenia piłki głową (czołem, boczną częścią czoła), uderzenia sytuacyjne (szpicem, piętą, kolanem, klatką piersiową, udem, podeszwą, tyłem głowy). Kolejnymi elementami techniki specjalnej są przyjęcie piłki (toczącej się po podłożu, spadającej i przyjęcie piłki w powietrzu), prowadzenie piłki (po linii prostej, po linii krzywej, łamanej), zwody (przy przyjęciu, przy uderzeniu piłki, przy prowadzeniu piłki), gra ciałem (na podłożu, w powietrzu), drybling, odebranie piłki (przez wyprzedzenie, w momencie przyjmowania piłki przez przeciwnika, gdy piłka zostaje już przyjęta przez przeciwnika), technika gry bramkarza (w bronieniu, w atakowaniu), wrzut piłki z linii bocznej.
Należy pamiętać, że najlepsza forma do utrwalania czy trenowania techniki to forma zabawowa, a najważniejsza zasada przy nauczaniu techniki to stopniowanie trudności.

         


Zagranie wewnętrzną częścią stopy

Zagranie piłki wewnętrzną częścią stopy to zagranie najczęściej stosowane podczas meczu. W środowisku piłkarskim nazywane jest tzw. „uderzeniem piłki pasem". Uderzenie pasem jest używane do podań na krótką odległość lub do „mierzonych" strzałów w dany róg bramki z bliskiej odległości. Chcąc uderzyć prawidłowo technicznie piłkę pasem należy nogę postawną (na tej nodze oparty jest ciężar ciała w momencie uderzenia piłki) ustawić na wysokości piłki, lekko ugiętą w stawie kolanowym w odległości najlepiej ok. 10-20 cm od piłki. Noga uderzająca powinna być odwiedziona w stawach skokowym i kolanowym o 90 stopni w stosunku do nogi postawnej, a także lekko ugięta w stawie kolanowym. Palce nogi postawnej powinny być skierowane w kierunku uderzenia piłki.

Podstawowe ćwiczenia techniczne przy nauce i doskonaleniu uderzenia piłki wewnętrzną częścią stopy robi w dwójkach, potem w trójkach i w jeszcze większych grupach:
1. Jedna osoba kuca trzymając piłkę w rękach na ziemi, a druga dostawia na zmianę raz prawą, a raz lewą nogę do piłki symulując uderzenie wewnętrzną częścią stopy.
2. W staniu. Noga postawna, ustawiona przy piłce, lekko ugięta w stawie kolanowym. Druga noga ugięta w stawie kolanowym i odwiedziona. Podanie piłki do partnera wewnętrzną częścią stopy (ćwiczący stoją naprzeciwko siebie i podają raz prawą, raz lewą nogą).
3. Ćwiczący nabiegają na piłkę stojącą na ziemi i wykonują podanie wewnętrzną częścią stopy do partnera. Partner przyjmuję piłkę ręką, ustawia ją i wykonuje to samo ćwiczenie (podania raz prawą, raz lewą nogą).
4. Ćwiczący nabiegają na piłkę stojącą na ziemi i wykonują podanie wewnętrzną częścią stopy do partnera. Partner przyjmuję piłkę nogą, ustawia ją i wykonuje to samo ćwiczenie (podania raz prawą, a raz lewą nogą).
5. Ćwiczący wykonują do siebie podania wewnętrzną częścią stopy i przyjmują piłkę lewą nogą, a odgrywają prawą i odwrotnie (podania mają być raz prawą, a raz lewą nogą).
6. Ćwiczący wykonują do siebie podania wewnętrzną częścią stopy bez przyjęcia piłki (podania raz prawą, raz lewą nogą).
7. Jeden ćwiczący dorzuca piłkę ręką, a drugi odgrywa z powietrza wewnętrzną częścią stopy (podania mają być raz prawą, a raz lewą nogą).
8. Jeden ćwiczący dorzuca piłkę ręką na klatkę piersiową, a drugi ćwiczący przyjmuje ją na klatkę i odgrywa wewnętrzną częścią stopy (podania mają być raz prawą, a raz lewą nogą).

Zagranie prostym podbiciem
Zagranie, uderzenie piłki prostym podbiciem jest najczęściej stosowane podczas uderzeń na bramkę przeciwnika. Prawidłowo technicznie wykonany strzał z prostego podbicia jest najmocniejszym uderzeniem. Piłka uderzona dobrze prostym podbiciem podczas swojego lotu charakteryzuje się tym, że nie ma żadnej rotacji.
Chcąc uderzyć prawidłowo technicznie piłkę prostym podbiciem należy nogę postawną (na tej nodze oparty jest ciężar ciała w momencie uderzenia piłki) ustawić na wysokości piłki, lekko ugiętą w stawie kolanowym w odległości najlepiej ok. 10-20 cm od piłki. Ważnym elementem technicznym przy uderzeniu prostym podbiciem jest także pochylenie tułowia w przód. Palce nogi postawnej powinny być skierowane w kierunku uderzenia piłki. Podstawowe ćwiczenia techniczne przy nauce i doskonaleniu uderzenia piłki prostym podbiciem są podobne jak przy uderzeniu wewnętrzną częścią stopy czyli najpierw wykonujemy ćwiczenia w dwójkach, potem w trójkach i w jeszcze większych grupach.
Podstawowe ćwiczenia techniczne:
1. Jedna osoba kuca trzymając piłkę w rękach tuż nad ziemią, a druga dostawia na zmianę raz prawą, a raz lewą nogę do piłki symulując uderzenie prostym podbiciem.
2. Jedna osoba kuca trzymając piłkę w rękach i podrzuca ją lekko w górę, a druga osoba lekko odgrywa piłkę prostym podbiciem (odegrania raz prawą, a raz lewą nogą).
3. Ćwiczący stoją ok. 1m. od siebie. Jedna osoba trzyma piłkę w rękach i dorzuca ją partnerowi, który odgrywa raz prawą a raz lewą nogą prostym podbiciem.
4. Piłka ustawiona jest na ziemi. Ćwiczący wykonuje nabieg i uderza prostym podbiciem do partnera. Partner przyjmuje piłkę i uderza ją w ten sam sposób (uderzenia raz prawą, a raz lewą noga).
5. Ćwiczący starają się podawać do siebie piłkę prostym podbiciem bez przyjęcia (raz prawą, raz lewą nogą).
6. Jeden ćwiczący trzyma piłkę w rękach i dorzuca ją na klatkę piersiową drugiego. Dwójka przyjmuje piłkę na klatkę i odgrywa z powietrza prostym podbiciem do partnera (odegrania raz prawą, a raz lewą nogą).

Zagranie wewnętrznym podbiciem
Zagranie piłki wewnętrznym podbiciem jest stosowane przeważnie podczas dośrodkowań piłki w pole karne przeciwnika lub podczas wykonywania tzw. przerzutów piłki czyli podczas wykonywania długich górnych podań (np. 50 metrowych). Zgranie wewnętrznym podbiciem może być też czasami stosowane przy uderzeniach na bramkę.
Chcąc uderzyć prawidłowo technicznie piłkę wewnętrznym podbiciem należy nogę postawną ustawić na wysokości piłki, lekko ugiętą w stawie kolanowym w odległości najlepiej ok. 20-30 cm od piłki. Palce nogi postawnej powinny być skierowane w kierunku uderzenia piłki
Uderzenie tą częścią stopy pozwala nadać piłce rotację co sprawia, że leci ona tzw. rogalem. Zagranie rogalem jest stosowane podczas dośrodkowań i strzałów wewnętrznym podbiciem. 
Podstawowe ćwiczenia techniczne:
1. Jedna osoba kuca trzymając piłkę w rękach na ziemi, a druga dostawia na zmianę raz prawą, a raz lewą nogę do piłki symulując uderzenie wewnętrznym podbiciem.
2. Podania piłki wewnętrznym podbiciem na małej przestrzeni.
3. Podania piłki wewnętrznym podbiciem na większych przestrzeniach.

Zagranie zewnętrznym podbiciem
Uderzenie zewnętrznym podbiciem jest trudnych technicznie zagraniem. Piłka po tym zagraniu dostaje rotacji (przeciwnej niż przy zagraniu wewnętrznym podbiciem).Chcąc uderzyć prawidłowo technicznie piłkę zewnętrznym podbiciem należy nogę postawną (na tej nodze oparty jest ciężar ciała w momencie uderzenia piłki) ustawić na wysokości piłki, lekko ugiętą w stawie kolanowym w odległości najlepiej ok. 10-20 cm od piłki. Palce nogi postawnej powinny być skierowane w kierunku uderzenia piłki. Ten rodzaj zagrania stosowany jest czasami przy strzałach lub dośrodkowaniach. Jednym z najlepszych specjalistów od tego typu zagrań jest obecnie zawodnik reprezentacji Portugalii, a także gracz F.C. Porto Ricardo Quaresma.
Podstawowe ćwiczenia techniczne:
1. Jedna osoba kuca trzymając piłkę w rękach na ziemi, a druga dostawia na zmianę raz prawą, a raz lewą nogę do piłki symulując uderzenie zewnętrznym podbiciem.
2. Podania piłki zewnętrznym podbiciem na małej przestrzeni.
3. Podania piłki zewnętrznym podbiciem na większych przestrzeniach.

Uderzenie piłki głową
Uderzenie piłki głową jest zagraniem bardzo często występującym podczas spotkań piłkarskich. W dzisiejszej piłce nożnej dobra gra głową może być wielką bronią dla tych, którzy potrafią ją wykorzystać zwłaszcza przy stałych fragmentach gry.
Podstawowe ćwiczenia techniczne:
1. Jedna osoba trzyma piłkę w rękach na wysokości głowy ćwiczącego, a osoba ćwicząca symuluje uderzenie piłki głową.
2. Jedna osoba dorzuca piłkę na głowę ćwiczącego, a on odgrywa ją do partnera.
3. Jedna osoba dorzuca piłkę na głowę ćwiczącego, a on odgrywa ją do partnera tylko z wyskoku.
4. Jedna osoba dorzuca piłkę na głowę ćwiczącego, a on odgrywa ją do partnera raz z wyskoku, raz z miejsca.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
MIRECKI ...

MIRECKI

Warszawa

2009-11-19 20:02

Fajne tricki chociaz kilka technik uderzania piłki powinno byc poparte fajnymi filmikami bo na youtube jest ich dużo

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sportowiec lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl