Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Tiki nerwowe - czy można się z nich wyleczyć?
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Tiki nerwowe - czy można się z nich wyleczyć?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-12-08

Tagi: leczenie tików, nerwica natręctw, stres, tik nerwowy, zaburzenia neurologiczne Zdrowa forma

Galeria artykułu

Z jednej strony są na tyle „małą” przypadłością, że często nie możemy się zdecydować na wizytę u lekarza. Z drugiej strony jednak – potrafią bardzo utrudnić kontakty międzyludzkie, wpływając tym samym nie tylko na naszą samoocenę, ale też i na istotne, codzienne sprawy, takie jak praca zawodowa czy przyjaźnie.

Tiki to powtarzające się szybkie, mimowolne ruchy, które mają zazwyczaj charakter zrywający. Najczęściej obejmują mięśnie twarzy, ramion lub kończyn górnych. Mogą się objawiać np. jako mruganie, drganie ust, marszczenie czoła, potrząsanie głową, wzruszanie ramionami. Czasem towarzyszy im chrząkanie lub inne dźwięki, a niekiedy nawet wypowiadane mimowolnie słowa.

Powszechnie uważa się, że podstawową rolę w powstawaniu oraz nasilaniu się tików, pełnią sytuacje stresowe. Stąd też nazwa przypadłości: tiki „nerwowe”. Jednak predyspozycje często bywają są genetyczne, tiki mogą się też pojawiać jako następstwo urazów i zaburzeń w przewodnictwie nerwowym.

Dlatego też leczenie powinno zawsze być kompleksowe. Rozpocząć je trzeba w tym przypadku od postawienia diagnozy i stwierdzenia, jaka jest pierwotna przyczyna tików.

Czy można wyleczyć się z tików?

Dobra wiadomość dla wszystkich cierpiących z tego powodu: tiki można kontrolować!

Choć najczęściej potrzeba, przymus wykonania danego ruchu, są olbrzymie, a kiedy go powstrzymujemy odczuwamy nerwowość i napięcie – to jednak możemy to zrobić, a niemiłe odczucia z tym związane po kilku minutach przechodzą.

Jest to jednak działanie dość ryzykowne, ponieważ sam stres związany z próbą opanowania tiku – może, paradoksalnie, prowadzić to do nasilenia się dolegliwości.

Głównym polem naszych zainteresowań powinno więc być zidentyfikowanie konkretnych sytuacji i czynników wywołujących lub nasilających tiki. Kiedy już uda nam się to zrobić, trzeba skupić się na ograniczeniu poziomu stresu w tych momentach.

Można wspomagać się sposobami polecanymi przez medycynę alternatywną:

Medytacje, ćwiczenia relaksacyjne – uczą nas zachować spokój i kontrolować w pewnym stopniu emocje w sytuacjach, kiedy poddawani jesteśmy stresorom. Dzięki nabyciu tych umiejętności, występujące wówczas tiki nerwowe nie nasilą się, często ulegną osłabieniu, a w niektórych lżejszych przypadkach mogą całkiem zaniknąć.

Zioła i naturalne środki relaksujące – w lekkich przypadkach już regularne picie melisy może bardzo pomóc w opanowaniu nerwowości, a tym samym też tików. Istnieje cała gama ziół i mieszanek, które działają łagodnie uspokajająco oraz tonizująco na układ nerwowy – warto poradzić się farmaceuty w aptece.

Regularne ćwiczenia – uprawianie nawet niezbyt wymagających sportów w naturalny sposób podnosi naszą odporność na stres, pomagając w łagodzeniu tików nerwowych.

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Czasami niestety nie będziemy w stanie pomóc sobie sami. Jeśli tiki są silne, występują niemal w sposób ciągły i bardzo zaburzają codzienne życie – nie ma sensu się męczyć. Lekarz może pomóc nam wrócić do normalnego funkcjonowania.

Źródło: mamzdrowe.pl

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl