Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Tłuszcz w organizmie człowieka
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Tłuszcz w organizmie człowieka

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-06-15

Tagi: odchudzanie, spalanie, tkanka tłuszczowa, tłuszcz Zdrowa forma

Galeria artykułu

Spalanie, odchudzanie, wysysanie, wypacanie... wszystko po to, by pozbyć się tego paskudnego tłuszczu! Zrozumienie, czym naprawdę jest i do czego służy tkanka tłuszczowa może pomóc ci w walce ze zbędnymi kilogramami.

Przychodząc na świat mamy w swoim ciele około 30 milionów komórek tkanki tłuszczowej. Komórki tej tkanki posiadają kilka odmian - najliczniejsze są adipocyty, czyli komórki, które zawierają w sobie kroplę tłuszczu. To właśnie w ten sposób nasz organizm magazynuje energię: gdy pożywienia jest pod dostatkiem, komórki puchną, wypełniając się tłuszczem - zwiększa się ich rozmiar, a nie ilość.

Okazuje się, że porównanie tkanki tłuszczowej do zapasów na czarną godzinę nie jest zbyt celne - tak naprawdę nasze ciało stale korzysta z tych zapasów, równolegle je uzupełniając. Ruch odbywa się w obie strony, a chudniemy, gdy pobierane jest więcej tłuszczu niż jest wytwarzane.

Co ciekawe, u noworodków, podobnie jak u niedźwiedzi i innych zwierzaków zapadających w sen zimowy tkanka tłuszczowa występuje w dwóch rodzajach - jako tkanka żółta, którą mają również dorośli, oraz jako tkanka brunatna, służąca wytwarzaniu ciepła. W większości przypadków ta zmagazynowana w rejonie karku tkanka zanika z wiekiem, ale niedawno naukowcy odkryli, że mają ją również niektórzy dorośli!

W organizmie przeciętnego zdrowego mężczyzny tłuszcz stanowi około 18% całkowitej masy, w przypadku kobiety - około 23%. Procentową zawartość tłuszczu w organizmie można zmierzyć w specjalnym badaniu. To właśnie ona, a nie BMI ma tak naprawdę znaczenie - ktoś kto waży dużo, bo ma dużo mięśni nie ma powodu do niepokoju! Poważne problemy zaczynają się gdy poziom tłuszczu przekroczy 35% (u mężczyzny) lub 40% (u kobiety). Taki stan to już otyłość zagrażająca zdrowiu.

To, gdzie nasz organizm „upycha" najwięcej tłuszczu zależy od naszych genów oraz poziomu hormonów. U kobiet tłuszcz odkłada się najczęściej na pupie i udach, u mężczyzn - na brzuchu. Odchudzenie konkretnej części ciała, ściśle mówiąc, nie jest możliwe. Można jednak wzmocnić jej tkankę mięśniową, co diametralnie poprawi jej wygląd, a do tego zastosować zdrową kurację odchudzającą. Wiele szybkich diet oraz cudownych metod nie powoduje tak naprawdę utraty tłuszczu, ale ograniczenie zapasów wody, które szybko zostają uzupełnione. Podobnie ma się sprawa z wypacaniem tłuszczu - to po prostu usówanie z organizmu wody. Jeden kilogram tłuszczu to mniej więcej 7700kcal - nic więc dziwnego, że na odchudzanie trzeba czasu!

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Loki

2014-07-07 16:44

"to po prostu usÓwanie z organizmu wody" - ortografia na wysokim poziomie

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl