Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Trendy w treningu
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Trendy w treningu

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2014-07-29

Tagi: aerobik, crossfit, fitness, trening

Przyszło nam żyć w czasach, kiedy to rynek fitness stał się jedną z bardziej stabilnych gałęzi gospodarki. Jego zyski każdego roku przynoszą miliony dolarów, a producenci sprzętu oraz pojawiające się co jakiś czas nowe „idealne” plany treningowe przyciągają tłumy spragnionych sylwetki Jasona Statham’a czy też Adriany Limy.

Galeria artykułu

Wszystko zaczęło się w Starożytnej Grecji...No może nie brnijmy tak daleko.

Początek dzisiejszego fitnessu można datować na czasy przedwojenne. Cała otoczka treningu skupiała się wtedy wokół zabawiaczy publiczności i propagatorów sztuki cyrkowej. Główną atrakcją na scenie poza kobietą z brodą byli wielcy atleci pokazujący swoje nadludzkie zdolności poprzez wykrzywianie gwoździ, dźwiganie beczek z wodą i tym podobnych rzeczy. Tu właśnie warto przytoczyć postać Eugena Sandowa, najpopularniejszego wśród siłaczy. To statuetka z jego wizerunkiem trafia od 1965 roku do zwycięzcy najbardziej prestiżowych zawodów kulturystycznych na świecie - Mr. Olympia. Właśnie za ich sprawą i okrzykniętego najlepszym kulturystą wszechczasów Arnolda Schwarzeneggera dyscyplina ta zyskała popularność na wszystkich kontynentach.

Rozpoczął się złoty wiek w świecie sportu, siłownie wyrastały jak grzyby po deszczu, zaczęły powstawać pierwsze sportowe gazety, a pieczę nad wszystkim sprawowali ojcowie tej dyscypliny i organizatorzy wspomnianych zawodów bracia Weider - Bena i Joe'a.

Kulturystyka pozostała do dziś, jednak w troszkę zawężonej formie. Na początku lat 60 jej ideologia skupiała się na byciu idealnym i wszechstronnym. Poza budowaniem mięśni i odpowiedniej proporcji, kulturyści w swoich treningach zawierali elementy gimnastyczne, uczęszczali na lekcje baletu, pływali oraz wykonywali wiele innych aktywności w celu poprawienia sprawności. Dziś pojęcie kulturystyki utożsamiane jest jedynie z wyglądem.

Kolejnym etapem i przełomem w treningu były lata 80 - postanowiono zrobić ukłon w stronę płci pięknej. Idealnym zabiegiem marketingowym w celu zwiększenia zysków stworzono treningi na małej powierzchni i nazwano chwytliwą nazwą aerobik (bo potrzebujemy tylko powietrza, by ćwiczyć). Na siłowniach zaczęto, wydzielać miejsca na małe salki i tak rozbudowane lokale zyskały teraz miano klubów fitness.

W tym czasie w prawie każdym amerykańskim domu stał już kolorowy telewizor, co skłoniło rynek fitness do kolejnego kroku na przód i ekspansji fitnessu tymże środkiem masowego przekazu. Popularność zyskała nowa gwiazda i ikona ówczesnego fitnessu: Jane Fonda. W całych stanach jej kasety z treningami sprzedawały się w milionach egzemplarzy.

Od tego czasu do początku XXI wieku rynek fitness się znacznie uspokoił, nie było żadnej innowacyjności, a wszystko opierało się na starych trendach ze świeżością w postaci nowych gwiazd, kasety ustąpiły miejsca płytom, a kulturystyka jest tam gdzie była, może z wyjątkiem tego, że teraz kulturyści mają 10kg więcej czystej masy mięśniowej i są o 10cm niżsi. Czy to za sprawą farmakologii, czy też diety - nie nam to oceniać.

Ludziom powoli cała sytuacja zaczęła się nudzić, a eksperci siedzący fitnessie to zauważyli. Niektórzy z pobudek czysto finansowych, niektórzy z pasji i chęci pomocy kreują co raz to nowe systemy treningowe z lepszym lub gorszym skutkiem odnosząc sukcesy wśród ludzi uprawiających sport.

Nadmieńmy, że naukowo jesteśmy 40 lat do przodu. Zmieniło się postrzeganie mechaniki ruchu, wiemy dużo więcej o fizjologii człowieka. Zaczęliśmy postrzegać go jako jeden organizm, a nie jako kupę odrębnych mięśni.

Zaczyna się nowa era - era treningu funkcjonalnego i fitness znowu wchodzi na pełne obroty tworząc ideę pod coś co jest zupełnie świeże i nieznane dla ludzi.

W tym samym czasie zaczyna się formować nowy obóz w walce przeciw całej branży fitness. Powstaje Crossfit - trening garażowy idący nowym prądem, gdzie niepotrzebne są chromowane odważniki i bieżnie z dotykowym wyświetlaczem. Im bardziej surowo tym lepiej. Cała koncepcja trzyma się obowiązującego kanonu treningu funkcjonalnego, bo tego ma dotyczyć „być jak najbardziej sprawnym i przygotowanym na nieoczkiwane" („skupiamy się na sporcie nie na lansie"). Crossfit zdobywa wielu zwolenników, gdyż nie wymaga wiele sprzętu, a efekty treningowe przerastają najśmielsze oczekiwania zwykłych zjadaczy chleba. Trening Grega Glassmana (główny pomysłodawca crossfitu) podzielił świat na oddanych zwolenników i mocnych przeciwników (przede wszystkim przez duże ryzyko kontuzji). Patrząc globalnie każdy walczący obóz ma po części rację, gdyż w treningu posiadamy wiele czynników warunkujących realizację celu lub kontuzję, a są nimi między innymi objętość i intensywność treningowa.

Dzięki Crossfitowi, przypomniano sobie ile dobrodziejstw niesie ze sobą gimnastyka i trening z ciężarem własnego ciała. Powstał odłam gimnastyki - Street workout. Pomija on z dużym stopniu akrobatykę, a skupia się głównie na ewolucjach na drążku, kółkach gimnastycznych i poręczach i również udowadnia, że niepotrzebne są kluby fitness z drogim sprzętem, żeby dobrze wyglądać, a przy tym być niesamowicie sprawnym w codziennym życiu.

Co będzie dalej? Tego nie wiemy, ale jako trenerzy cieszy nas to, że ludzie zauważają potrzebę ruchu i zaczynają przedkładać ją nad dobry wygląd. Bo przecież wygląd jest efektem ubocznym zdrowego trybu życia, a nie na odwrót.

Podsumowanie:

Przez ostatnie 55 lat zmieniło się wiele, od samego sposobu ćwiczenia po postrzeganie ludzi. Wynika z tego, że wszystko zmierza w kierunku funkcjonalności i im szybciej zrozumiemy, iż jest to dobry kierunek, tym lepiej dla nas. Nie powiemy wam, która forma aktywności jest dla was najlepsza, bo nie tego dotyczy ten artykuł. Chcieliśmy tylko opowiedzieć jak wszystko zmieniało się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat i pokazać, że czasami trzeba pójść głębiej aniżeli kierować się marketingową otoczką.

Kształcąc się i wiedząc dlaczego coś robimy, łatwiej nam będzie osiągnąć to czego chcemy.

Jeśli chodzi o metody może być ich milion i jeszcze więcej. Człowiek, który zrozumie zasady, może z powodzeniem sam wybierać swoje metody. Człowiek, który wypróbowuje metody nie znając zasad z pewnością będzie miał kłopoty - Ralph Waldo Emerson.

Sebastian TSR

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Komka

2014-09-22 21:55

Teraz modna jest zumba, pole dance, ale też ćwiczenia w domu- na macie, z tv, fajne są też twistery: http://www.fitpatrol.pl/produ…, bardzo fajnie można wyćwiczyć talię.

Liliana Szczepna

Liliana

Łódź

2015-02-12 21:33

Ja słyszałam tak odnośnie treningów crossfit o czymś takim jak power station. W Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu, mąż mój uczęszcza. Chwali sobie, bo dopiero ruszył się po dobrych kilku latach bidy z nyndzą. Prowadzi ponoć mega sympatyczny pan Maciek. I jest profesjonalnie, sama nie byłam, bo ja tańczyć wolę..;)

derek

2015-04-01 02:34

Tu jest całkiem nieźle: www.Diety.pl

Anna Marczyńska

Anna

Wrocław

2015-09-22 01:50

Ważne chyba jest to, co się lubi, a nie co jest modne :)

Ewa Kądziołka

Ewa

Warszawa

2016-02-08 00:52

Zapraszamy do Akademii Trenerów TI Fitness na najbliższe Szkolenie Trenera Personalnego- moduł I, które odbędzie się w dniach 2.04-3.04.2016 r. w klubie TI Fitness w Warszawie, przy ul. Ciszewskiego 15- Ursynów. Szkolenie dedykowane jest wszystkim, którzy myślą o karierze trenera personalnego, jak również tym, którzy już pracują jako trenerzy, ale chcieliby usystematyzować swoją wiedzę i podnieść kwalifikacje. Klub TI Fitness, to obecnie lider na rynku treningów personalnych. Miesięcznie przeprowadza się tam ponad 1000 treningów indywidualnych. Kadrę szkoleniową Akademii Trenerów TI Fitness stanowią najlepsi spośród trenerów, fizjoterapeuci, wykwalifikowany dietetyk oraz osteopata. Tematy poruszane na szkoleniu dotyczą, przede wszystkim, merytorycznej strony przygotowania Trenera, od strony wiedzy i praktyki, oraz wielu dziedzin bezpośrednio powiązanych, jak: - strona medyczno-terapeutyczna treningu, - odżywianie i suplementacja, - elementy fizjologii wysiłku, - przygotowanie motoryczne w sensie sportowym, - kwestie biznesowe i organizacyjne dla zawodu Trenera Personalnego. Jesteśmy przekonani, że osoba kończąca dwa moduły naszego szkolenia będzie wyposażona w całą baterię narzędzi do codziennej pracy (efektywnej i bezpiecznej) z klientami. Zapisz się i dowiedz jak pracują najlepsi. Zgłoszenia prosimy wysyłać pod adres mailowy: kontakt.szkoleniatrenerow@gma… Zapraszamy na fb: SzkoleniaTrenerow

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl