Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Wodne »
» Trening siły w różnych dyscyplinach sportu
Który narciarz lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Trening siły w różnych dyscyplinach sportu

Trening-Indywidualny.pl
Data publikacji: 2011-01-31

Tagi: cechy motoryczne, motoryka, przygotowanie motoryczne, przygotowanie siłowe, siła, trening siłowy

Galeria artykułu

Siła to jedna z trzech podstawowych cech motorycznych. Obok wytrzymałości i szybkości stanowi podstawę przygotowania sportowców. Odpowiedni poziom siły jest niezwykle istotny nie tylko w typowo siłowych dyscyplinach jak podnoszenie ciężarów czy trójbój siłowy ale niemal w każdej innej dziedzinie sportu.


Siła wraz z szybkością to dwie składowe skoczności, tak więc wszelkie dyscypliny dynamiczne wymuszają na zawodnikach odpowiedni poziom przygotowania siłowego. Trening taki charakteryzuje się ćwiczeniami z niedużym obciążeniem zewnętrznym ale maksymalną szybkością, przy której zawodnik jest w stanie kontrolować poprawną technikę.

Inną specyfikę ma trening siłowy w pływaniu, tam zawodnicy poprawiają swoje parametry ćwicząc na specjalnych taśmach – trenażerach oraz pływając w „łapkach”, które zwiększają opór wody.

Niezwykle ważne stało się przygotowanie siłowe w grach zespołowych. Od pewnego czasu te dyscypliny stają się co raz bardziej fizyczne i aby podołać trudom długich, wyczerpujących sezonów rozgrywkowych, zawodnicy muszą podnosić wskaźniki siły na bardzo wysoki poziom. Walka z atletycznie zbudowanymi zawodnikami nie jest już możliwa beż przygotowania siłowego. Wykorzystywane są tu niemal wszystkie środki treningu siły, od treningu ciężkoatletycznego, poprzez wykorzystywanie piłek lekarskich i trenażerów po siłę biegową w urozmaiconym terenie.

Bardzo istotną kwestią stało się wykorzystanie siły w profilaktyce kontuzji i urazów. Aby niwelować przeciążenia specyficzne dla konkretnych dyscyplin sportu, zawodnicy powinni indywidualnie pracować nad parametrami siłowymi, wzmacniać najbardziej przeciążane struktury oraz budować odpowiedni balans i równowagę mięśniową pomiędzy poszczególnymi grupami mięśniowymi.

To co na zachodzie jest już normą, czyli indywidualne przygotowanie motoryczne zawodników niemal wszystkich dyscyplin sportu u nas zaczyna się dopiero rozwijać. Między innymi dla tego nasi zawodnicy są częściej kontuzjowani i przeciążani niż ich koledzy z innych krajów i nie potrafią utrzymać wysokiej formy przez cały czas trwania sezonu startowego.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Karinka

2016-01-27 11:36

Ostatnio czytałam o bardzo ciekawym rozwiązaniem jakim są badania GeneticLab amerykańskiej firmy Innovu.W raporcie GeneticLab DNA klient otrzymuje szczegółowe dane na temat swojego stanu metabolicznego oraz jego znaczenia w kontekście aktywności fizycznej.Tak więc dzięki takiemu raportowi możemy odpowiednio zbilansować swoje treningi oraz dietę.Jesli ktoś byłby zainteresowany to wszelkie informacje można znaleźć na stronie geneticlab.com oraz dowiedzieć się więcej poprzez formularz kontaktowy.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który narciarz lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl