Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zimowe »
Jak zacząć
» Trip skating - co to jest?
Który skoczek lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Trip skating - co to jest?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2009-10-22

Tagi: nordic skating, tour skating, trip skating, wild skating, łyżwiarstwo, łyżwy

Galeria artykułu

Trip skating to nic innego jak jazda na łyżwach po naturalnym lodzie na zamarzniętych rzekach, jeziorach, kanałach. Inne nazwy trip skatingu to tour skating, nordic skating, wild skating.

„Prawdziwy" trip skating różni się jednak od jazdy po sztucznym lodowisku sprzętem. W tym sporcie używane są specjalne łyżwy przeznaczone do jazdy po naturalnych zamarzniętych akwenach zarówno po gładkiej tafli, jak i chropowatej powierzchni oraz na długich dystansach. Ostrze ma około 50 cm długości. Zakłada się je na buty i mocuje wiązaniami. Można je założyć na buty telemarkowe, albo na zwykłe buty. Łyżwy mają różne typy wiązań: na klamry, z dodatkową taśmą zaciskową, wiązanie snowboardowe. Te różne typy wiązań mają wspólną cechę - łatwo je zdjąć, żeby przejść przez zbyt trudny teren, albo przejść na sąsiedni akwen. Ostrze jest trochę szersze niż w łyżwach figurowych i hokejowych, co zmniejsza manewrowość łyżew, ale poprawia stabilność.

Pozostały sprzęt do trip skatingu ma zapewnić bezpieczeństwo jazdy. Należą do niego haki, piki, lina-rzutka, plecak. Dodatkowo, choć niekoniecznie, stosowane są ochraniacze na łokcie i kolana oraz kaski.

Łyżwiarskie wyprawy mogą trwać cały dzień albo i cały weekend z noclegiem w namiocie nad wodą. Rekreacyjni łyżwiarze pokonują przeważnie około 10 km nieraz piknikując na środku jeziora. Bardziej zapaleni łyżwiarze wybierają dłuższe trasy. Zmieniając akweny pokonują po kilkadziesiąt kilometrów.

Ze względu na sprzyjający klimat i liczne akweny sport ten jest najbardziej popularny w krajach skandynawskich, tam też się narodził - stąd wzięła się jedna z nazw - nordic skating. Regularnie urządzane są zawody na tamtejszych rzekach i jeziorach Sezon zaczyna się już w październiku, kiedy zamarzają małe zbiorniki wodne. W listopadzie jednak ze względu na dużą śnieżną pokrywę stają się one nieprzejezdne. Wtedy trip skating przenosi się na duże rzeki i jeziora. Najodważniejsi na przełomie stycznia i lutego wybierają się na zamarznięte wody Bałtyku i tam jeżdżą na łyżwach.

W Szwecji, Norwegii i Finlandii funkcjonują stowarzyszenia i kluby trip skatingu organizujące regularne wycieczki, szkolenia, turnieje. Jazda na łyżwach po zamarzniętych wodach nie jest tam uznawana za sport bardzo niebezpieczny - raczej za sport wymagający zastosowania specjalnych środków bezpieczeństwa, których prawidłowe przestrzeganie nie musi wcale prowadzić do tragedii. W Skandynawii trip skating to popularna, rodzinna forma rekreacji.  

Holenderska odmiana trip skatingu ma miejsce głównie na kanałach wzdłuż oznaczonych tras wiodących również przez rzeki i jeziora.

Trip skating zyskuje na popularności w Ameryce Północnej, zwłaszcza na północy i USA i w Kanadzie ze względu na sprzyjające warunki naturalne.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Tadeusz

2014-12-02 12:45

Więcej w tej tematyce znajdziesz na założonym przeze mnie blogu dotyczącym wyłącznie łyżwiarstwa turystycznego, lub jak kto woli trip skating-u http://lyzwyturystyczne.wordp…

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który skoczek lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl