Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Arszenik - trucizna, która leczy
Który prezent lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Arszenik - trucizna, która leczy

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-04-23

Tagi: arszenik, białaczka, białko, nowotwór, trucizna, łyszczyca Zdrowa forma

Galeria artykułu

Znany od wieków jako silna trucizna teraz objawia się jako lek na raka. Arszenik coraz częściej wykorzystywany jest w leczeniu ostrej  białaczki promielocytowej.

Ten proszek znany jest od setek lat jako jedna ze skuteczniejszych metod „definitywnego pozbycia się” kłopotliwego współmałżonka, krewnego, wroga itp. Dosypany do napoju, nie zmienia jego smaku. Podobnie sprawa wygląda z dodaniem go do potraw kulinarnych. Długo nie był wykrywalny, pozwalając czynić zbrodnię doskonałą.

Wraz z rozwojem medycyny sądowej, kiedy m.in. uszkodzoną wątrobę bądź nerki zaczęto korzyć z trucizną, renoma arszeniku spadła. Śledczy w szczególności po zawartości jelit byli wstanie określić, czy zgon nastąpił naturalnie, czy przyczyniły się do niego inne osoby. Długo tylko od tej negatywnej strony znany był ten związek chemiczny.

Pionierami w badaniach tej substancji są Chińczycy, którzy po raz pierwszy już 2000 lat temu dostrzegli także pozytywne skutki sięgania po arszenik. Już wtedy przy jego pomocy leczono łuszczycę oraz syfilis.

Przełom nastąpił w latach 90. XX w., kiedy naukowcy wykorzystali arszenik w leczeniu nowotworu. Ostra białaczka promielocytowa dotyczy krwi i szpiku kostnego. Dochodzi do sytuacji, kiedy szpik nie produkuje zdrowych czerwonych krwinek. Po arszenik sięgano od lat 70., ale lekarze nie wiedzieli, co właściwie wpływa na jego leczniczy charakter. Obecnie największym atutem terapii arszenikiem jest występowanie mniejszej ilości skutków ubocznych w porównaniu do tradycyjnej chemioterapii. Trójtlenek arszeniku nie wywołuje wypadania włosów. Chińczycy mają imponujące wyniki. Jeszcze kilkanaście lat temu ten nowotwór był zupełnie nieuleczalny. Obecnie po terapii arszenikiem pacjenci funkcjonują bez objawów raka przez co najmniej 5 lat. Ustalono, że trójtlenek arsenu przyczynia się do degradacji białka, co uniemożliwia rozwój komórek nowotworowych.

Prognozy są niezwykle optymistyczne, a historia arszeniku okazała się niezwykle przewrotna, od mordercy do uzdrowiciela.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który prezent lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl