Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Ból w kolanie
Która lepsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Ból w kolanie

Autor: Vita Clinic  Data publikacji: 2009-08-27

Tagi: artroskopia, ból kolana, kolana, opaska na kolano, rehabilitacja, zwyrodnienia Zdrowa forma

Galeria artykułu

Dlaczego czasem kolana nam "trzeszczą" i co możemy na to poradzić? Z Hanną Głowińską, lekarzem rehabilitacji z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie, rozmawia Magdalena Próchnicka.

Czasami zaboli kolano lub przy zginaniu nogi coś w nim zatrzeszczy. Na ogół jednak bagatelizujemy te objawy. Dopiero gdy tępy ból towarzyszy nam przez cały dzień, kolano jest obrzęknięte, mamy kłopoty z chodzeniem, a rano trudno jest wstać, zaczynamy się niepokoić. Kiedy jest potrzebna szybka wizyta u lekarza?

– Natychmiastowa wizyta konieczna jest wtedy, gdy występuje któryś z następujących objawów: * silny ból kolana; * opuchnięty i gorący staw, pacjent nie może stanąć, ma gorączkę powyżej 38°C, czuje się chory (prawdopodobne jest zakażenie bakteryjne lub złamanie samoistne); * zimna noga lub tylko stopa, sina lub drętwa (możliwość ostrej niedrożności krążeniowej); * noga lub staw uległy zniekształceniu (możliwość złamania); * kolano zostało zablokowane, nie można go zgiąć lub wyprostować (ewentualne uszkodzenie łękotki).

                               


– Co robić, jeśli ból jest tępy i przewlekły?

– Trzeba wybrać się do lekarza np. pierwszego kontaktu albo lepiej do specjalisty ortopedy lub lekarza rehabilitacji (podkreślam – do lekarza rehabilitacji, a nie do rehabilitanta, który zazwyczaj jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego). W takim przypadku wizyta może nastąpić w ciągu kilku lub kilkunastu dni.

– Dlaczego bolą nas kolana?

– Przyczyn jest wiele (podobnie jak metod leczenia), np. urazy powstające przy forsownej lub nieprawidłowej jeździe na nartach, łyżwach, desce czy rolkach, gra w piłkę nożną oraz inne sporty uprawiane wyczynowo. Ważne jest wtedy szybkie postawienie diagnozy i podjęcie leczenia. Natomiast inną przyczyną jest choroba zwyrodnieniowa, nazywana przyspieszonym zużyciem stawu kolanowego, która rozwija się latami. Jest ona wynikiem wad rozwojowych stopy, nieprawidłowej postawy, płaskostopia, nadwagi, częstego przeciążania na skutek np.dźwigania ciężarów, a nawet chodzenia na bardzo wysokich obcasach lub w obuwiu źle trzymającym stopy (na twardej podeszwie).

Wyjazdy studenckie

– Co dzieje się w kolanie, które zaczyna chorować na zwyrodnienie?

Kolano jest stawem o bardzo skomplikowanej budowie. Jego funkcjonowanie to jakby gra zespołowa poszczególnych elementów. Defekt jednego z nich zakłóca normalną pracę całego stawu, który zaczyna niedomagać. Zwyrodnienie polega przede wszystkim na niszczeniu chrząstki pokrywającej kości. Proces ścierania się chrząstki trwa latami, a gdy ulegnie ona zupełnemu zniszczeniu, wówczas kość trze o kość. W toku tych przemian powstają osteofity, nazywane dziobami, które są kostnymi naroślami. One również powodują ból i ograniczają ruchomość stawu.

– Czy są jakieś typowe objawy choroby zwyrodnieniowej?

– Charakterystycznym objawem jest ból kolana. Na początku pojawia się on podczas gwałtownego ruchu, chodzenia, przy zmianie pozycji. Po jakimś czasie nasila się nawet przy małym ruchu, również w nocy. Typowe jest też trzeszczenie w trakcie zginania kolan. Czasami występują objawy łagodnego zapalenia z obrzękami i wysiękami.

– Przy tak skomplikowanej budowie kolana chyba trudno jest zdiagnozować jego chorobę?


– Diagnoza nie jest trudna. Jej podstawą jest wywiad lekarski, czyli rozmowa z pacjentem: jaki charakter ma ból w kolanie, czynnikach, które go powodują, innych objawach oraz badanie chorego stawu przy pomocy dotyku. Można wtedy stwierdzić, czy w kolanie jest płyn, jakie elementy są najbardziej bolesne, czy występuje obrzęk, zniekształcenia, zanik mięśni otaczających staw.

– I to lekarzowi wystarczy do rozpoznania?

– Jest to tzw. wstępna diagnoza, którą trzeba potwierdzić. Wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich w pozycji stojącej: z przodu, tyłu i boku. Na kliszach uwidocznione są osteofity – jeśli występują – w późniejszym etapie choroby zwężenie szpary stawowej, która jest wynikiem niszczenia chrząstki. Zdjęcia te nie obrazują jednak, co się dzieje w miękkich tkankach stawu. Dlatego niekiedy trzeba wykonać USG kolana lub rezonans magnetyczny.

– W ostatnich latach słyszy się o tzw. artroskopii. Co to jest?

– Jest to metoda zarówno diagnozowania, jak i leczenia. Zabieg artroskopii polega ona na oglądaniu stawu od środka za pomocą specjalnego urządzenia. Jednocześnie można usnąć przerosłe tkanki, kawałki uszkodzonej chrząstki lub naprawić niektóre uszkodzenia łąkotek. Po znieczuleniu pacjenta chirurg ortopeda wykonuje niewielkie nacięcie skóry, przez które wprowadza artroskop – cienką rurkę zawierającą soczewki powiększające i światłowód, umożliwiające obejrzenie wnętrza stawu. Stosując odpowiednie końcówki do aparatu lub specjalne cienkie narzędzia wprowadzane przez dodatkowe punktowe nacięcia, można wykonać niewielkie zabiegi naprawcze.

– Czy pacjent ze zwyrodnieniem stawu kolanowego powinien zrobić badania laboratoryjne, które ułatwią rozpoznanie choroby lub jej monitorowanie?

– Nie ma takich badań specjalistycznych. Wyjątek stanowi analiza płynu pobranego z wysięku w kolanie pod kątem obecności bakterii lub osadu kryształów, które mogą powodować stan zapalny.

– Jakie jest leczenie tej uciążliwej choroby?

– Polega ono na specyficznej aktywności ruchowej (ćwiczenia, chodzenie), używaniu laski lub kuli i przyjmowaniu preparatów przeciwbólowych, takich jak: paracetamol, aspiryna oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niestety, przyjmowane w dużych dawkach mogą uszkodzić błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Niekiedy znaczną poprawę przynoszą zastrzyki z kortykosteroidów. Jeśli te środki zawodzą, a pacjent bardzo cierpi, można wymienić staw kolanowy na sztuczny.

– Czy może Pani dać kilka praktycznych rad na zmniejszenie bólu?


– Mniej boli, jeśli się unika: chodzenia po nierównej powierzchni, biegania, podskoków, przysiadów, długotrwałego stania, klęczenia. Należy chodzić w obuwiu na elastycznych podeszwach. Amortyzują one mikrourazy, przenoszące się na kolana, które następują przy każdym kroku na twardym podłożu. W początkowym okresie potrzebne są pomoce ortopedyczne, odciążające staw kolanowy i zmniejszające ból. Są to: laska, kula, chodzik, stabilizatory stawu. Używanie laski lub kuli zmniejszy ból wtedy, gdy się umie z nimi chodzić. I tak np. gdy dokucza lewe kolano, wówczas laskę lub kulę trzymamy w prawej ręce, stawiamy je razem z chorą nogą. Dobrym stabilizatorem jest opaska stawu kolanowego, która ma wyciętą z przodu dziurkę na rzepkę. Są też opaski wzmocnione po bokach metalowymi szynami stosowane wówczas, gdy więzadła są rozluźnione i kolano jest niestabilne, zaczyna „wychylać” się na boki.

– Jak aktywizować się ruchowo? Czy przez ćwiczenia w domu?


– Ćwiczenia są bardzo polecane, ale muszą być „ustawione” przez lekarza rehabilitacji. Wymyślone przez pacjenta mogą mu zaszkodzić, jak np. rowerek wykonywany w pozycji leżącej. Lekarz nie zaleci ćwiczeń siłowych, lecz rozciągające, które są proste i łatwe do wykonania w domu. Poza tym wskazane są spacery, których czas należy stopniowo wydłużać do godziny. W okresach zaostrzeń choroby polecane są zabiegi fizykoterapeutyczne, indywidualnie dobrane do stanu pacjenta.

– Czy można kolano wyleczyć z choroby zwyrodnieniowej?

– Niestety, nie. Można tylko przynosić ulgę. Marzeniem lekarzy jest lek cofający lub hamujący proces zwyrodnieniowy stawów. Ale dotychczas takiego preparatu nie ma, chociaż ciągle trwają badania i poszukiwania.

Czynniki ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych

Kobiety po 45. roku życia: * nadwaga i otyłość; * nadmierna eksploatacja stawów, np. w wielu dyscyplinach sportowych czy pewnych zawodach (tancerze, parkieciarze, akrobaci); * złamania w stawie kolanowym lub jego kontuzje, zwłaszcza nieleczone skręcenia, stłuczenia i inne; * zapalenia oraz choroby stawu biodrowego; * wrodzone wady budowy (nogi szpotawe, koślawe i inne).

 

Źródło: tekst pochodzi ze strony www.vitaclinic.pl

3 osób dodało "Ból w kolanie" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Jakub J

Jakub

Krosno

Dariusz Rybi

Dariusz

Górny Mokotów

Anna Wilińska

Anna

Poznań

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Karolina

2012-11-10 20:08

Mam 15 lat, jestem bardzo aktywna fizycznie uprawiam wioślarstwo i jestem w klasie sportowej, mam codziennie 2 godziny wf, a treningi z wioślarstwa 3 razy w tygodniu. Od ponad roku często bolą mnie kolana przy większym wysiłku. Coraz jak, gdy zaczną kolana boleć, to nawet ból potrafi trzyma około tygodnia. Nie wiem co mam robić.. Kupić jakąś opaskę usztywniającą ??

Chora

2013-01-04 12:17

Cześć! Mam mieć rekonstrukcję chrząstki w kolanie i osteotomię rzepki kolana. Gdzie w Warszawie można najlepiej zrobić taką operację w ramach NFZ, u jakiego lekarza? Jak wygląda po tym rehabilitacja, czy tam gdzie robią operację jest także rehabilitacja? Gdzie najlepiej pójść po operacji na rehabilitację? Dzięki z góry. Chora.

Olaf

2013-01-11 15:15

Polecam sól bocheńską! Działa cuda ;-) umożliwia szybszą regenerację organizmu przy dużym wysiłku fizycznym, a co za tym idzie pozwala na dłuższy trening.

Mariola Drożdżówka

2013-01-17 18:31

Wszystko pięknie, ładnie, ale bardzo ukłuło mnie w oczy to, że absolwent rehabilitacji nie nadaje się do zdiagnozowania lub pomocy w przypadku problemów z kolanami "podkreślam – do lekarza rehabilitacji, a nie do rehabilitanta, który zazwyczaj jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego". Pytam: Czy to, jaką uczelnię skończył o czymś świadczy? Po urazie kolana udałam się do LEKARZA ORTOPEDY, który zapewne ukończył jedną z prestiżowych akademii medycznych i usłyszałam, że mam "dwa ładne kolana", zrobiono mi zdjęcie RTG i wstawiono nogę do gipsu bez wystawienia diagnozy. No po prostu pełny profesjonalizm! ;-) Obeszłam kilku lekarzy ortopedów (w placówkach publicznych i prywatnych) i żaden mi nie pomógł, nikt nie zrobił dodatkowych badań, a wszystkie wymieniane przeze mnie objawy bagatelizowali. Oczywiście nie sposób było po upływie 48 godzin zrobić rezonansu magnetycznego, żeby przyniósł on jakąś sensowną informację na temat mojego kolana... ale pierwszy lekarz u którego byłam, po obejrzeniu RTG na którym nic nie wyszło nie wpadł na to, że oprócz kości w stawie są jeszcze tkanki miękkie, które mogą być uszkodzone. I tak, do teraz nie wiem co dokładnie mi było. Dopiero z bezsilności, kiedy ból zaczął mi dokuczać udałam się do rehabilitanta - prawdopodobnie skończył AWF, który przebadał mnie porządnie, ustalił ze mną możliwe przyczyny bólu i poprowadził profesjonalną rehabilitację. Dopiero jego zaangażowanie i profesjonalizm pomogły mi uporać się z dolegliwościami. To, że ktoś ukończył studia lekarskie, jeszcze nie świadczy o tym, że jest dobrym lekarzem. Pozdro pincet!

Monia

2013-01-23 23:29

z nawracającymi problemami z kręgosłupem to najlepiej iść do lekarza po skierowanie na rehabilitację, zwykle przepisują jakieś elektrostymulacje, naświetlania i inne cuda ale mi z pomocą przyszła sól bocheńska Salco ! Działa kojąco na stawy i plecy.

Monia

2013-01-23 23:30

z nawracającymi problemami z kręgosłupem to najlepiej iść do lekarza po skierowanie na rehabilitację, zwykle przepisują jakieś elektrostymulacje, naświetlania i inne cuda ale mi z pomocą przyszła sól bocheńska Salco ! Działa kojąco na stawy i plecy.

jagoda

2013-02-14 11:04

mam stwierdzone zwyrodnienie w lewym kolanie około 11 lat temu dostawałam w nie blokady i na długo był spokój.Po pewnym czasie zaczeły sie bole ale przechodziły,nie wiem co sie stało teraz złapał mnie przerazłiwy ból nie moge stanąć na noge,mam wrażenie że zaraz kolano mi wyskoczy i noga sie złamie to trzyma mnie juz 3 dni i nie moge kompletnie chodzic.Co sie stało i co robic mam synka niepełnosprawnego i mąż mi zmarł dlatego musze byc na chodzie, musze byc sprawna pracowac bo to dziecko ma tylko mnie prosze o pomoc jak pozbyc sie bólu by moc chodzic bo kazdy ruch to okropny bol

Jarek

2013-02-23 11:29

Potwierdzam, również stosowałem sól bocheńską w chorobie i przeszedł mi reumatyzm.

nadia r

nadia

Wrocław

2013-02-26 18:02

Mnie na bolące stawy kolanowe pomógł Vital3. Preparat ze specjalnie spreparowanym kolagenem typu II.

Raf

2013-06-19 10:41

Główną przyczyną powstawania urazów chrząstki stawowej są urazy najczęściej związane z uszkodzeniem łąkotek lub więzadeł. Może też wynikać z niestabilności stawu kolanowego. Do jej uszkodzenia może dojść również podczas złamań śródstawowych kolana oraz jego stłuczeniach ale więcej tutaj o tym http://zadbajostawy.pl/chorob…

emiamo

2014-11-02 17:04

Na podstawie moich doświadczeń , bronię z całą mocą fizjoteraputów, który czynią cuda i satją na głowie, by pomóc w bólu. Czasem mając duże doświadczenie o technicznymradzeniu sobie z urazami, wykazują się niezastąpioną pomocą, wiedzą i doświadczeniem, czasem nie zajdziecie tego u lekarza. U którego też często nie znajdziecie zrozumienia i należytego przyłożenia się do leczenia. Moje dziecko ma ciągle jakieś problemhy z kolanami, ortopedzi to jakaś pomyłka, może przeprowadzą operację, ale mają mautkie pojęcie o rehabilitacji przy urazie. Jak potrzebujecie pomocy, to szukjcie lekarze rehabilitacji, albo idźie bezpośrednio do przychodni fizjotereputycznych , konsutlujcie się z tymi , którzy nieraz powiedzą wam więcej niż lekarz i nieraz bardziej pomogą. Niestety i tak w razie prpblemów, jesteśmy skazani na kupowanie sobie zabiegów. Dlatego konsultujcie to najlpeiej z tymi co zajmiują się bezpośrednio waszymi kontuzjami.

batman

2014-11-02 17:11

Moje dziecko szybko rośnie, być może od ponad roku ma ciągłe porblemy z kolanami, byliśmy u kilku ortopedów, pomógł raz jeden, wiedząc, że na kolano skoczna można założyć odpowiednią ortezę. Następnym razem, gdy znowu zaczeły się bóle, ten sam totalnie nas zbył. Dopiero fijziterapeucii a Allmedu, ci co zajmują się obsługą pacjenta, cyzli ci po awf (na przykład) pomogli dziecku. Wiedzieli na przykład, że zlecone przez ortopedę zabiegi nie mogą być stosowane u rosnących dzieci. I zaastąpili ten zabieg czym innym. W efekcie po paru dniach kolano przestało boleć, a bolało bardzo, tak że dziecko nie mog ło stanąć na tej nodze. Fakt, z przeciążenia zaczęło go boleć drugie kolano, ale wierzę, że i to zostanie powstrzymane. Przede wszystkim, dowiem się, jak radzić sobie z tym na przyszłość. Zakładam, że poki rośnie, i widzę, ze ma takie skłonności do dolegliwości w kolanach, jeszcze może go spotkać jakieś przeciążenie, z którym trzeba będzie sobie poradzić.

Weronika

2015-07-31 21:02

Bardzo dobrym produktem jest collaflex. Polecam z czystym sumieniem

idzik

2015-08-11 15:32

mialem kiedys podobne problemy, bardzo jesienią kiedy zrobiło się troche chlodniej, ale pozniej na wiosnę i latem zauważylem że problem jest nadal. Ostatecznie okazało się że miałem kiepskiej jakości buty, teraz mam New Balance kupiłem sobie te nowe Vazee Rush i po problemie

sylwek

2015-08-29 22:13

Collaflex najlepszy. Nawet moi kumple maratończycy go biorą.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która lepsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl