Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Ultramaratony
Które wydarzenie ważniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Ultramaratony

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-02-10

Tagi: bieg, bieganie, maraton, ultramaraton

Galeria artykułu

Ultramaraton to bieg na dystansie dłuższym niż maratoński (42,195km). Dolna granica to 50 kilometrów, ale górnej granicy nie ma!

Najdłuższy oficjalnie zarejestrowany  bieg to tzw. „Ultimate Ultra" (ostateczny ultra), odbywający się na dystansie... 2092km! Organizuje się go on w Nowym Jorku. Trzeba przyznać, że nie co roku znajduje się zawodnik, który jest w stanie ukończyć cały bieg. Rekord świta na tym dystansie wynosi 16 dni, 28minut i 10 sekund. W czasie biegu uczestnicy robią oczywiście przerwy na jedzenie i sen - wedle własnego uznania. Inny ekstremalny bieg odbywa się na trasie Los Angeles - Nowy Jork (ponad 4800km) i podzielony jest na 64 etapy dzienne (zawodnicy muszą przebyć ok.75km każdego dnia)

Wyróżnić można dwa typy ultramaratonów: biegi z ograniczeniem czasowym i biegi na określonym dystansie (zazwyczaj znacznie krótszym niż biegi wzmiankowane powyżej - 50km lub 100km). Tradycyjnie ograniczenie czasowe ustala się na 1, 3 lub 6 dób. Ma to uzasadnienie historyczne - 6 dób to maksymalny czas jaki można uzyskanie biegnąc w niedzielę. Tak długie biegi rozgrywano jeszcze zanim w 1896 odbył się pierwszy bieg maratoński.

Mężczyźni i kobiety uczestniczą zazwyczaj w tych samych zawodach. Co ciekawe, panie radzą tu sobie zaskakująco dobrze, czasami zdobywając pierwsze miejsca. Naukowcy twierdzą, że organizm kobiety jest bardziej odporny na zmęczenie niż organizm mężczyzny, który trenował w ten sam sposób.

Ultramaratony rozgrywane są w różny sposób - trasa biegu może prowadzić od punktu do punktu, czasem na trudnym, crossowym terenie; może polegać na dotarciu w określone miejsce i powrocie, lub też na wykonaniu określonej ilości okrążeń. Biegi z ograniczeniem czasowym odbywają się zwykle na pętli. Trudne warunki terenowe i pogodowe stanowią czasem dodatkowe wyzwanie dla biegaczy.

Mistrzostwa w ultramaratonach organizowane są przez IAU - International Association of Ultra Runners. Obecnie rekord na dystansie 100km wynosi dla mężczyzn: 6:13:33 (ustanowiony przez Japończyka Tahakiro Sunadę w 1998), a dla kobiet 6:33:11 (ustanowiony w 2000 przez Japonkę Tomoe Abe).

Inną, nieformalną odmianą ultra-rywalizacji jest kolekcjonowanie możliwie największej liczby  maratonów i ultramaratonów. Jednym z najsławniejszych takich mega-biegaczy jest Henri Girault, Francuz, który ukończył ponad 200 biegów na dystansie co najmniej 100km. Warto też wspomnieć o Amerykaninie Normie Franku, który ma na swoim koncie ponad 550 maratonów i ultra maratonów.

3 osób dodało "Ultramaratony" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Bartosz Cieśla

Bartosz

Świebodzice

Filip Golarz

Filip

Warszawa

Remigiusz Stachelek

Remigiusz

Ostrołęka

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Arti Artur Kujawiński

Arti

Poznań

2010-03-01 23:56

Ukończyłem 5 ultramaratonów. Gdyby ktoś miał pytania chętnie odpowiem i poradzę. W ultra biega się głową bo ciału już dawno mówi "nie" ;)

Daniel N.

Daniel

Warszawa

2010-03-02 00:23

a jak długo dochodzi się do siebie po ultramaratonie?

Arti Artur Kujawiński

Arti

Poznań

2010-03-02 13:19

Kwestia czy biegniemy na ukończenie czy na wynik. Jeśli na samo ukończenie to jest to wysiłek i zmęczenie trochę większe od maratonu. Z tego względu,że potem już wszystko boli i tylko siłą woli i mocną psychiką można biec dalej. Na poziomie amatorskim biega się 1 maksimum 2 ultra. Najlepiej taki dystans wybierać na koniec sezonu lub danej części sezonu czyli w okolicach czerwca lub października. Dochodzenie trwa długo. Pełna dyspozycyjność po maratonie trwa minimum 3 tygodnie - oznacza to,że po 3 tygodniach możemy już swobodnie wykonywać mocniejsze treningi a nasz organizm w pełni zregenerował się.

Mówiąc o dochodzeniu mam na myśli,że organizm jest osłabiony i odczuwa trudy maratony czy to ultra. Bo biegać tj truchtać można na drugi dzień po maratonie jak i ultra. W przypadku ultra organizm regeneruje się w granicach miesiąca. Kolejne ultra najlepiej planować najszybciej za kolejne pół roku. Wiele zależy od dystansu gdyż może być 50 jako ultra a może być i 200 km. Wtedy dochodzenie może trwać od 3 tygodni do 1,5 miesiąca. W tym czasie spokojnie biegamy regenerując organizm i unikając mocnych akcentów. Ten odpoczynek z całą pewnością należy nam się ;)

Do biegu ultra konieczny jest systematyczny trening przynajmniej 100km tygodniowo i ukończonych na tyle dużo maratonów,że dystans 42 km nie sprawia nam żadnego kłopotu a dla organizmu jest wycieczką biegową ;)

Adam Krasicki

Adam

Mogilno

2010-03-03 11:17

a jak wyglada masa ciała.. przed i po ultra maratonie? wiadomo wiekszośc to utrata płynów, które trzeba koniecznie uzupełniać na trasie..ale czy róznica jest znacząca?

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które wydarzenie ważniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl