Ultramaraton to bieg na dystansie dłuższym niż maratoński (42,195km). Dolna granica to 50 kilometrów, ale górnej granicy nie ma!
Najdłuższy oficjalnie zarejestrowany bieg to tzw. „Ultimate Ultra" (ostateczny ultra), odbywający się na dystansie... 2092km! Organizuje się go on w Nowym Jorku. Trzeba przyznać, że nie co roku znajduje się zawodnik, który jest w stanie ukończyć cały bieg. Rekord świta na tym dystansie wynosi 16 dni, 28minut i 10 sekund. W czasie biegu uczestnicy robią oczywiście przerwy na jedzenie i sen - wedle własnego uznania. Inny ekstremalny bieg odbywa się na trasie Los Angeles - Nowy Jork (ponad 4800km) i podzielony jest na 64 etapy dzienne (zawodnicy muszą przebyć ok.75km każdego dnia)
Wyróżnić można dwa typy ultramaratonów: biegi z ograniczeniem czasowym i biegi na określonym dystansie (zazwyczaj znacznie krótszym niż biegi wzmiankowane powyżej - 50km lub 100km). Tradycyjnie ograniczenie czasowe ustala się na 1, 3 lub 6 dób. Ma to uzasadnienie historyczne - 6 dób to maksymalny czas jaki można uzyskanie biegnąc w niedzielę. Tak długie biegi rozgrywano jeszcze zanim w 1896 odbył się pierwszy bieg maratoński.
Mężczyźni i kobiety uczestniczą zazwyczaj w tych samych zawodach. Co ciekawe, panie radzą tu sobie zaskakująco dobrze, czasami zdobywając pierwsze miejsca. Naukowcy twierdzą, że organizm kobiety jest bardziej odporny na zmęczenie niż organizm mężczyzny, który trenował w ten sam sposób.
Ultramaratony rozgrywane są w różny sposób - trasa biegu może prowadzić od punktu do punktu, czasem na trudnym, crossowym terenie; może polegać na dotarciu w określone miejsce i powrocie, lub też na wykonaniu określonej ilości okrążeń. Biegi z ograniczeniem czasowym odbywają się zwykle na pętli. Trudne warunki terenowe i pogodowe stanowią czasem dodatkowe wyzwanie dla biegaczy.
Mistrzostwa w ultramaratonach organizowane są przez IAU - International Association of Ultra Runners. Obecnie rekord na dystansie 100km wynosi dla mężczyzn: 6:13:33 (ustanowiony przez Japończyka Tahakiro Sunadę w 1998), a dla kobiet 6:33:11 (ustanowiony w 2000 przez Japonkę Tomoe Abe).
Inną, nieformalną odmianą ultra-rywalizacji jest kolekcjonowanie możliwie największej liczby maratonów i ultramaratonów. Jednym z najsławniejszych takich mega-biegaczy jest Henri Girault, Francuz, który ukończył ponad 200 biegów na dystansie co najmniej 100km. Warto też wspomnieć o Amerykaninie Normie Franku, który ma na swoim koncie ponad 550 maratonów i ultra maratonów.
Podziel się swoją opinią!
dodaj komentarzpokaż wszystkieArti
Poznań
2010-03-01 23:56
Ukończyłem 5 ultramaratonów. Gdyby ktoś miał pytania chętnie odpowiem i poradzę. W ultra biega się głową bo ciału już dawno mówi "nie" ;)
Daniel
Warszawa
2010-03-02 00:23
a jak długo dochodzi się do siebie po ultramaratonie?
Arti
Poznań
2010-03-02 13:19
Kwestia czy biegniemy na ukończenie czy na wynik. Jeśli na samo ukończenie to jest to wysiłek i zmęczenie trochę większe od maratonu. Z tego względu,że potem już wszystko boli i tylko siłą woli i mocną psychiką można biec dalej. Na poziomie amatorskim biega się 1 maksimum 2 ultra. Najlepiej taki dystans wybierać na koniec sezonu lub danej części sezonu czyli w okolicach czerwca lub października. Dochodzenie trwa długo. Pełna dyspozycyjność po maratonie trwa minimum 3 tygodnie - oznacza to,że po 3 tygodniach możemy już swobodnie wykonywać mocniejsze treningi a nasz organizm w pełni zregenerował się.
Mówiąc o dochodzeniu mam na myśli,że organizm jest osłabiony i odczuwa trudy maratony czy to ultra. Bo biegać tj truchtać można na drugi dzień po maratonie jak i ultra. W przypadku ultra organizm regeneruje się w granicach miesiąca. Kolejne ultra najlepiej planować najszybciej za kolejne pół roku. Wiele zależy od dystansu gdyż może być 50 jako ultra a może być i 200 km. Wtedy dochodzenie może trwać od 3 tygodni do 1,5 miesiąca. W tym czasie spokojnie biegamy regenerując organizm i unikając mocnych akcentów. Ten odpoczynek z całą pewnością należy nam się ;)
Do biegu ultra konieczny jest systematyczny trening przynajmniej 100km tygodniowo i ukończonych na tyle dużo maratonów,że dystans 42 km nie sprawia nam żadnego kłopotu a dla organizmu jest wycieczką biegową ;)
Adam
Mogilno
2010-03-03 11:17
a jak wyglada masa ciała.. przed i po ultra maratonie? wiadomo wiekszośc to utrata płynów, które trzeba koniecznie uzupełniać na trasie..ale czy róznica jest znacząca?
Masz konto na portalaktywni.com?
Dodaj komentarz
Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.
dodaj komentarz
Dodaj komentarz