Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
Wszystkie
» Vademecum bowlingu
Który sport mniej męczy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Vademecum bowlingu

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-09-16

Tagi: bowling, buty do bowlingu, historia kręgli, kręgle, strój do kręgli, zasady gry w kręgle

Galeria artykułu

Gra pochodzi z XVI-wiecznych Niemiec. Stąd za sprawą kolonistów europejskich dotarła do Ameryki, gdzie szybko stała się tak popularną grą hazardową, że zakazano jej uprawiania.


 Historia kręgli w pigułce

Kręgle są jedną z najstarszych dziedzin sportu. Prawdopodobnie tak starą jak kultura człowieka. Przypuszczalnie już jaskiniowcy grali w kręgle posługując się kamieniami. W grobowcu egipskiego faraona odkryto kręgle i kule sprzed 5300 lat. Na przełomie XII i XIII wieku kręgle znane były we Francji, Szwajcarii, Monako i Angli. Królowie, min. Wilhelm I, Karol V i Edward III wydali specjalne werdykty zakazujące gry w kręgle, gdyż ta zbyt mocno absorbowała poddanych.

Gra w postaci znanej nam obecnie wywodzi się z XVI-wiecznych Niemiec. Szybko rozpowszechniła się we wszystkich krajach Europy, skąd w XVII wieku za sprawą kolonistów europejskich dotarła do Ameryki. Tam bardzo szybko stała się popularną grą hazardową, tak popularną, ze zakazano jej uprawiania. Ktoś jednak zdołał obejść ten zakaz wprowadzając do gry dziesiąty słupek, co zmieniło jej zasady. Tak powstała nowa odmiana kręgli. Ponieważ bowling jest łatwiejszy, a jednocześnie dostarcza tyle samo zabawy i emocji, bardzo szybko stal się popularny wypierając w znacznym stopniu tradycyjne kręgle. W 1875 roku w Stanach Zjednoczonych powstał pierwszy związek kręglarski Amerykański Związek Bowlingu, pól wieku później, w 1925 - Międzynarodowy Związek Kręglarski, zaś w 1952 - Międzynarodowa Federacja Kręglarska.

Automaty

Gra w kręgle była przez lata obsługiwana ręcznie. Pierwszy automatyczna kręgielnia pojawiła się w roku 1902. Jednak w automatyzacji bowlingu przełomowym stał się rok 1936, kiedy to Fred Schmidt w swoim garażu skonstruował pierwszy automat do ustawiania kręgli. Po udoskonaleniu automat wszedł w roku 1951 do produkcji rewolucjonizując kręglarstwo bowlingowe i dając początek dynamicznemu rozwojowi te dyscypliny. Dzisiejsze automaty obsługujące grę w kręgle to skomplikowane urządzenia elektroniczne, sterowane komputerowo, zapewniające atrakcyjność gry i łatwość liczenia punktów.

Centra rozrywki

Kręgielnie powstają najczęściej jako część dużych centrów rozrywki oferujących dodatkowo bilard, gry video, flipery, ścianki wspinaczkowe, sale zabaw dla dzieci. Tak różnorodna oferta zachęca do spędzania wolego czasu w gronie rodziny i przyjaciół, gdyż każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Często kluby organizują rozgrywki, turnieje, które dodają grze emocji związanej z rywalizacją, pozwalają sprawdzić swoje możliwości, zmierzyć się z innymi. Do dyspozycji gości jest zwykle również bar (podczas gry można konsumować napoje i przekąski), a także restauracja.

Centra otwarte są najczęściej przez siedem dni w tygodniu, od rana do późnych godzin nocnych, zaś w weekendy, nawet do ostatniego gościa. Na kręgielni często można zorganizować przyjęcia firmowe, promocje produktów, spotkania z kontrahentami, urodziny dla dzieci, przyjęcia okolicznościowe. Niektóre tory są przystosowane również dla osób niepełnosprawnych (ze specjalnym podjazdem dla wózków inwalidzkich).

Strój


W stroju do gry w bowling najważniejsze są buty. Na torze używa się wyłącznie specjalnego obuwia, ze skórzaną podeszwą. Jest ono zawsze wydawane w recepcji klubu (czasami wraz z jednorazowymi skarpetkami) . Bardziej profesjonalne buty mają wymienne podeszwy - część przednia podeszwy lewego buta (dla leworęcznych - prawego) ma przyczepianą na rzepy powierzchnię, którą dopasowuje się do rodzaju nawierzchni toru. Buty dla kobiet, mężczyzn i dzieci różnią się fasonem. Własne obuwie do bowlingu to koszt od 200 do 800 zł. W klubie wypożyczane jest bezpłatnie bądź za niewielką opłatą. Tradycyjny ubiór bowlingowca to koszulka polo i długie spodnie albo - w przypadku kobiet - spódniczka bądź szorty.

Sprzęt

Najważniejsze są kule. Wszystkie kule mają jednakową wielkość (średnicę). Każda posiada trzy otwory na palce. Różnią się wagą oraz rozstawem i rozmiarem otworów na palce. Profesjonaliści używają kul ze specjalnie dla siebie wywierconymi otworami. Kule ważą od 2,7 do 7,2 kg. Waga jest oznaczona odpowiednim numerem. Według reguł gry, waga kuli powinna odpowiadać 10 proc. wagi ciała grającego. Ze względu na ciężar, rozstaw i rozmiar otworów na palce, kule dzielą się na dziecięce: 6-8, damskie: 9-1 oraz męskie: 12-16. Należy pamiętać, że reguły gry wyznaczają tylko w przybliżeniu wielkość kuli - jej dobór powinien zawsze uwzględniać możliwości gracza.

Kręgle do bowlingu
wykonane są z plastiku lub drewna powlekanego plastikiem. Wysokość - 38 cm, waga 1600 g, średnica max. - 15 cm, Ustawiane są na planie trójkąta. Do gry używa się ponadto specjalnych rękawic z dwoma zakrytymi palcami (małym i wskazującym). Pozwala to lepiej kontrolować kulę. Ponieważ kule są dość ciężkie, może dojść do kontuzji nadgarstka. Dobrym zabezpieczeniem są specjalne ochraniacze na nadgarstki. Strój bowlingowca uzupełnia specjalna torba z usztywnionym dnem, wyposażonym w otwory na kule.

Zasady gry

Celem gry jest strącenie wszystkich 10 kręgli poprzez trafienie ich kulą. Uzyskane wyniki wyświetlane są na ekranie umiejscowionym nad torem. Jedna rozgrywka składa się z dziesięciu kolejek, każda kolejka z maksymalnie dwóch rzutów. Wyjątkiem jest ostatnia, dziesiąta kolejka, w której możliwe są maksymalnie trzy rzuty. Liczba punktów uzyskiwanych w poszczególnych kolejkach odpowiada liczbie kręgli strąconych przez gracza. Maksymalna liczba punktów w kolejce to 10. Przewrócenie wszystkich kręgli w jednym rzucie to tzw. strike, zaś w dwóch rzutach, to tzw. spare. Strike i spare są premiowane dodatkowymi punktami. W przypadku strike'a doliczane są punkty z dwóch następnych rzutów, w przypadku spare'a z jednego kolejnego rzutu. Uzyskanie strike'a lub spare'aw ostatniej, 10. kolejce, daje prawo do odpowiednio 2 (strike) lub 1 (spare) dodatkowego rzutu. W efekcie ostatnia kolejka może składać się z trzech rzutów. Maksymalna liczba punktów w jednej rozgrywce wynosi 300 (uzyskanie samych strike' ów). Nie należy przekraczać linii spalonego i wychodzić na tor.

Zasady BHP na kręgielni, czyli graj bezpiecznie
 
Na wybiegu może znajdować się jedynie gracz aktualnie wykonujący rzut oraz trener lub osoba z obsługi technicznej.Wstęp na rozbieg jest dozwolony wyłącznie w obuwiu przeznaczonym do gry w bowling. Nie wolno kontynuować gry w przypadku widocznych problemów technicznych. Na torach obowiązuje zasada pierwszeństwa rzutu gracza z prawej strony.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sport mniej męczy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl