Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Wady i zalety wegetarianizmu
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Wady i zalety wegetarianizmu

Healthy Lifestyle
Data publikacji: 2010-07-23

Tagi: anemia, dieta wegetariańska, witamina b12 Zdrowa forma

Galeria artykułu

Bardzo istotną kwestią charakteryzującą każdego z nas jest sposób odżywiania się. W dużym uproszczeniu dokonajmy podziału na tych wszystkich, którzy nie przywiązują uwagi do tego co jedzą i kiedy to robią oraz alternatywnie tych dla których jest to istotna kwestia. Koncentrując się na drugiej grupie osób, biorąc pod uwagę mnóstwo teorii dotyczących odpowiedniego odżywiania się, proponuje przyjrzeć się jednej z nich.

Wegetarianizm jest to sposób żywienia, który wyklucza spożywanie mięsa, drobiu i ryb. Współcześnie praktykowany wegetarianizm posiada wiele różnych odmian. Najmniej restrykcyjną pod względem doboru produktów jest dieta laktoowowegetariańska, która bazuje na produktach zbożowych, owocach, warzywach, strączkowych i orzechach, ale dopuszcza również spożywanie mleka oraz jego przetworów i jaj. Jedynymi produktami wykluczonymi  z tej diety są: mięso, drób, ryby oraz owoce morza pochodzenia zwierzęcego. Modyfikacją diety laktoowowegetariańskiej jest dieta laktowegetariańska, która dodatkowo nie dopuszcza spożywania jaj. Jeszcze bardziej łagodną odmianą wegetarianizmu jest semiwegetarianizm, który dodatkowo pozwala na spożywanie w ograniczonych ilościach także ryb i drobiu. Z kolei żadne produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym produkty mleczne i jaja) nie mogą znaleźć się w jadłospisie ścisłych wegetarian (wegan). Istnieją również frutarianie, którzy spożywają wyłącznie surowe owoce oraz witarianie spożywający surowe owoce i warzywa.

Z punktu widzenia współczesnej wiedzy o żywieniu, dieta wegetariańska nie należy do diet całkowicie bezpiecznych, a jej stosowanie ma zarówno wady jaki i zalety. Wartość energetyczna oraz odżywcza różnego rodzaju diet wegetariańskich jest od wielu lat przedmiotem zainteresowań wielu naukowców. Badania wykazały, że w porównaniu do osób odżywiających się tradycyjnie u wegetarian znacznie rzadziej występuje nadwaga i otyłość, nadciśnienie, rak płuc, choroba wieńcowa, cukrzyca typu II, kamica pęcherzyka żółciowego, choroba niedokrwienna serca oraz zaparcia. Obserwuje się również niższą śmiertelność wśród wegetarian, która według naukowców jest wynikiem nie tylko ich sposobu żywienia, ale również stylu życia. Osoby wybierające jarski model żywienia są często bardziej aktywni fizycznie, rezygnują lub znacznie ograniczają wszelkiego rodzaju używki: papierosy, alkohol, kawę, herbatę. Niektóre badania sugerują również, iż wegetarianie są mniej narażeni na występowanie nowotworów piersi i jelita grubego oraz kamicy nerkowej.

Zaletą większości diet wegetariańskich jest duża zawartość w diecie: warzyw i owoców, produktów zbożowych oraz tłuszczów roślinnych. Diety te cechuje duże spożycie witaminy C i innych witamin rozpuszczalnych w wodzie, błonnika pokarmowego oraz mała zawartość soli kuchennej i cukrów prostych (np. sacharozy).

Diety wegetariańskie cechuje również korzystniejszy profil lipidowy niż osób o tradycyjnym sposobie żywienia - mniejsza zawartość szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, większa ilość jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Głównymi źródłami tłuszczów w diecie wegetarian są produkty zbożowe (laktoowowegetarianie i weganie 22-26%), produkty mleczne (laktoowowegetarianie 15%) i tłuszcze roślinne (15%).

Pomimo wielu zalet, stosowanie radykalnych form wegetarianizmu może również okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Nieumiejętne stosowanie diet wegetariańskich może doprowadzić do niedoborów składników pokarmowych, czego konsekwencją mogą być liczne choroby: anemia, zaburzenia miesiączkowania, biegunki, krzywica, osteoporoza, a u dzieci i młodzieży zahamowanie wzrostu oraz opóźnienie rozwoju fizycznego i umysłowego.

Mankamentem wegetariańskiego sposobu żywienia jest zbyt mała podaż białka w diecie. Dodatkowo jest to głównie białko pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem laktoowowegetarian i laktowegetarian), które charakteryzuje się niższą wartością biologiczną niż białko zwierzęce (brak wszystkich aminokwasów egzogennych). Ponadto zawarte w produktach roślinnych włókna pokarmowe oraz związki hamujące działanie enzymów trawiennych znacznie osłabiają trawienie, wchłanianie i wykorzystanie białka. Ze względu na ryzyko niedożywienia białkowego wegetarianizm nie powinien być praktykowany przez dzieci, młodzież, kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące. Głównym źródłem białka w diecie wegetarian są produkty zbożowe (30-40%), mleczne (laktowegetarianie i laktoowowegetarianie – 23%), soja (weganie 10%) i warzywa (7-10%).

Znacznym problemem diet wegetariańskich jest także pokrycie zapotrzebowanie na niektóre składniki mineralne: żelazo, cynk, magnez, wapń. Żelazno obecne w dietach wegetariańskich jest żelazem niehemowym, którego biodostępność jest bardzo niska. Dodatkowym czynnikiem ograniczającym wykorzystanie składników mineralnych (żelaza, cynku, magnezu, wapnia) z diet wegetariańskich jest duża zawartość błonnika pokarmowego oraz innych substancji antyodżywczych (kwasu fitynowego, szczawiowego, tanin, fosforanów). Obok zbyt małej podaży wapnia w diecie wegetarianie są również narażeni są na żywieniowy niedobór witaminy D, co może powodować rozwój krzywicy i osteoporozę.

Istotnym problemem różnego rodzaju diet wegetariańskich jest również pokrycie zapotrzebowania na witaminę B12. Głównym źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego. W przypadku ograniczenia codziennej racji pokarmowej jedynie do produktów roślinnych możliwe jest powstanie niedoborów tej witaminy, czego konsekwencjami mogą być nieodwracane zaburzenia neurologiczne. Dieta wegetariańska ze względu na niedobór składników krwiotwórczych: żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia anemii u osób praktykujących wegetarianizm.

Wybór wegetarianizmu jako sposobu żywienia powinien być decyzją świadomą i przemyślaną. Niezbędny jest właściwy dobór produktów spożywczych, tak by pokryte zostało zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, nie pojawiały się niedobory pokarmowe  a w konsekwencji choroby.

2 osób dodało "Wady i zalety …" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Aleskandra S

Aleskandra

Kraków

Anna Listopad

Anna

Warszawa

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
kalina nowakowska

kalina

Warszawa

2010-07-25 13:43

Dobrym źródłem wysokowartościowych białek jest soja. Polecam produkty marki alpro soya, to zdrowe, ozywcze deserki, napoje...fajne urozmaicenie codziennej diety.

Michał Szmyt

Michał

Wieliszew

2010-07-25 23:38

Regularne badania krwi są wskazane. Nie jem mięsa, co nie znaczy, że nie mam energii.

Kasia Banach

Kasia

Warszawa

2010-08-03 10:20

Od ponad 10 lat jestem wegetarianką i od 2 weganką, i nie do końca zgadzam się z autorem artykułu, że trzeba jakoś strasznie dbać o swoją dietę, żeby nie zachorować na anemię. Mój lekarz rodzinny sam stwierdził, że w społeczeństwie funkcjonuje sporo mitów na temat wegetarianizmu i anemia u kobiet jest dość powszechna, a powoduje ją przeważnie nie dieta uboga w żelazo, a obfite miesiączkowanie. Jeśli chodzi o obecność żelaza w produktach roślinnych to raczej nie ma z tym problemu, bo zawierają go dużo zielone warzywa (np. brokuły, szpinak, natka pietruszki), warzywa strączkowe (np. soczewica, soja i fasola), a także produkty zbożowe (płatki śniadaniowe, kasza jaglana). Warto również pamiętać, że absorpcję żelaza zwiększa witamina C, tak więc gdy spożywamy produkty bogate w żelazo, popijajmy je sokiem z pomarańczy. Z kolei unikajmy popijania kawą, czy herbatą, ponieważ kofeina i teofilina obniżają wchłanianie się żelaza. Te kilka zasad pozwoli nam łatwo pozbyć się widma anemii.

skr

2011-08-29 18:16

Chcialbym sie nieco w temacie wypowiedziec. Nie uwazam ze dieta wege jest jakos super korzystniejsza, uwazam ze jest po prostu inna. Generalnie sam jestem wegetarianinem, jednak nie opluwam zjadaczy miesa bo sam kiedys jadlem. Co do szkodliwosci czy niedoborów... ja sie zastanawiam, czy nie lepiej byloby przeprowadzic badania wsrod ludnosci indyjskiej, gdzie wielu hindusów, buddystow, dzinistow od pokolen jada tylko po wegetariansku. Ci ludzie nierzadko zyja w skrajnych warunkach, nierzadko takze dozywaja sedziwego wieku, pewnie wielu z nich moze popisac sie nie lada sprawnoscia (np chinscy mistrzowie tai chi i inni), generalnie wiekszosc z nich pewnie byla jest i bedzie wege. Dlaczego nauka opiera sie glownie na naszych? Np eskimosi od pokolen zywili sie wylacznie rybami, nie mieli przez to rzeczonych "niedoborów". O co kaman?

Mięso to Siła

2012-02-09 00:07

Jak czytam niektóre komentarze to mnie krew zalewa. Człowiek z natury jest wszystkożerny więc przechodzenie na wegetarianizm i na coraz to bardziej restrykcyjne formy owego wegetarianizmu jest niczym innym jak tylko postępującą w czasie chorobą. Postawcie się wszyscy na miejscu znacznej części tego świata którego zalewa widmo głodu. Wielu ludzi nie ma co jeść i takim ludziom nie w głowie przemyślenia czy ucierpiało na tym jakieś zwierzątko. Wam się ludzie po prostu w głowach popieprzyło od tego dobrobytu. Wszystkich wegetarian wysłałbym do ciężkich prac w kopalniach i szybko nauczylibyście się wpieprzać mięcho. A na temat facetów którzy nie jedzą mięsa mogę powiedzieć jedno - jesteście ciotami i w niczym nie przypominacie prawdziwego mężczyzny. Pewnie po waszej soi i fasoli nie macie dość krzepy aby zaspokoić kobietę.

Oburzona

2012-02-23 15:44

A mnie krew zalew3a kiedy czytam tak bezmyślne komentarze jak Pana wyżej. Jesteś zwykłym popierdolonym mężczyzną. Ja jestem kobietą i twoje pierdolenie o tym że to choroba cywilizacyjna i że nam się poprzestawiało w mózgach od dobrobytu to tylko i wyłącznie twój wybrakowany mózg. Teraz panuje większa świadomość niż kiedyś i wiele mitów na temat tego że wegetarianizm jest niezdrowy zostaje obalonych dlatego teraz mądrzy ludzie przechodzą na wegetarianizm z powodów i zdrowotnych i humanitarnych a nie z tego że mają za dużo kasy albo im się nudzi. Bo wbrew pozorom wegetarianizm wcale nie jest tanią metodą odżywiania, bo warzywa owoce i inne produkty są nieraz o wiele droższe niż mięso i jest na nie większe zapotrzebowanie. A mężczyźni wegetarianie niczym nie różnią się od jedzących mięso poza tym że jedzą zdrowiej ty padalcu! I nie obrażaj społeczności homoseksualnej bo to jedynie świadczy o twojej nietolerancji i braku umiejętności przystosowania się do czegokolwiek. Obrażając wegetarian i wyzywając mężczyzn od ciot pokazujesz jak bardzo jesteś zepsuty i pojebany. Pewnie pestycydy, komórki raka czy jakieś inne gówno które spożywasz z mięsem zaatakowały twój tępy mózg. Życzę powodzenia bo pewnie do osób lubianych nie należysz. A człowiek z natury jest wszystkożerny i owszem ale zanim pierwsi ludzie na ziemi postanowili zabijać zwierzęta i jeść ich mięso żyli na roślinach i innych naturalnych produktów i popatrz zaczęli się rozmnażać i popatrz żyjemy do tej pory i to wcale nie jest zasługa mięsa. A ludzie na świecie nie głodują z powodu braku mięsa. Ale z powodu braku innego niż mięso pokarmu i z braku wody, bo łatwiej im złapać i zabić zwierze niż w ich warunkach wyhodować owoce i warzywa czy znaleźć wodę zdatna do picia. I to jest większy problem. Więc człowieku kompletnie bez wiedzy idź nawpierdalaj się mięsa i umieraj powoli w tym swoim zepsutym i pozbawionym uczuć świecie.

NIE dla przesądów

2012-03-21 15:51

Zadziwia mnie, że niektórzy ludzie uważają mięso za źródło siły. Sam je spożywam, ale po jego konsumpcji nie czuje jakoś większego przypływu energii, a jest niej nawet mniej niż przed tym posiłkiem. Zdecydowanie lepiej działają zboża, np. kasza gryczana, czy warzywa korzeniowe-rozgrzewają, dają dużo energii oraz siły. Z tego względu ograniczyłem znacznie jego spożycie na rzecz produktów roślinnych. Poza tym bardziej energetyczne i wartościowsze od mięsa są orzechy, np. migdały oraz nasiona, np. sezam (1125 mg wapnia na 100 g), czy dynia. Mnóstwo energii dostarczają również zdrowe, nierafinowane oleje roślinne. A teraz wypadałoby rozważyć pewną kwestie związaną z głodem. Czy zwierzęta, które przeznacza się na mięso żyły tylko o powietrzu i wodzie? Odpowiedź brzmi oczywiście NIE! Potrzebowały często znacznych ilości pokarmu, np. krowy. Gdyby zamienić pastwiska na tereny upraw zbóż, warzyw i innych roślin, a także nie wykorzystywać ich do karmienia tak ogromnych hodowli zwierząt mogłoby się okazać, że problem głodu w jakiś dziwny sposób się zmniejszył lub nawet zanikł. Przechodząc z kolei do samego artykułu. Według mnie jest trochę tendencyjny, ponieważ znów pojawia się kult białka (nie wspominając o tym, że im jest go mniej w diecie, tym mniej potrzeba m.in. wapnia (zasadotwórczy) w diecie danej osoby, a metionina, cystyna, cysteina i lizyna występują w dużych ilościach w ziarnie amarantusa). Niedobór żelaza, kwasu foliowego, pojawiają się wtedy, gdy dany wegetarianin spożywałby dużo przetworów mlecznych i produktów rafinowanych. Witaminę B12 można z kolei suplementować, a jej braki pojawiają się także u osób jedzących mięso. Polecam lekturę materiałów pod poniższymi linkami: http://swiatabsurdow.blox.pl/… Porównanie cech człowieka w zestawieniu z mięsożercą, wszystkożercą i roślinożercą http://www.tierversuchsgegner…

Marek Nowak

Marek

Szczecin

2017-10-18 10:48

Jestem na zbilansowanej diecie wegetariańskiej już kilkanaście lat. Dietę wspomagam sokami warzywnymi wg. https://www.terapiasokami.pl/… i mam b. dobre zdrowie i dużo energii. Myślę, że ważny jest aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i odporność na stres. Polecam innym chociaż ograniczyć spożywanie mięsa, to tylko wyjdzie im na zdrowie.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które usta ładniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl