Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Wartości odżywcze grzybów
Która piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Wartości odżywcze grzybów

Autor: Marlena Szyszkowska  Data publikacji: 2010-09-06

Tagi: , grzyby, sole mineralne, wartości odżywcze Zdrowa forma

Galeria artykułu

Do niedawna jeszcze panowało powszechne przekonanie, że w zasadzie grzyby poza niewielką zawartością soli mineralnych i specyficznym smakiem oraz aromatem, nie wnoszą zbyt wiele dla naszego organizmu. Okazało się jednak, że surowiec ten jest cennym źródłem wielu niezbędnych substancji...

Grzyby zawierają  w sobie ok. 80-90% wody. Pod wpływem licznych obróbek, stosowanych a naszej kuchni, woda wyparowuje, a w suchej masie grzyba pozostaje duża ilość białek. Co ważne, znajdują się tutaj również aminokwasy egzogenne, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musi pobierać je wraz z pożywieniem. Aż jedna czwarta wszystkich aminokwasów znajduje się w stanie wolnym, czego nie spotyka się raczej wśród pozostałych substancji odżywczych.

Zawarty w grzybach błonnik, zwany funginą (również chityną), nadaje im określoną sztywność, ale także niestety zmniejsza efektywność trawienia grzyba przez układ pokarmowy. Organizm ludzki nie ma zdolności do rozłożenia tego związku.  Stanowi więc ona swoisty błonnik pokarmowy. Najwięcej funginy znajduje się jej w nóżce, w związku z czym bardziej przyswajalny jest dla nas kapelusz grzyba. Prawdopodobnie pod względem wartości odżywczych grzyby nie są gorsze od roślin motylkowatych, jednak należy pamiętać, że niestety są one ciężkostrawne i nie wszystkie cenne dla organizmu substancje zostaną wykorzystane. Dlatego mimo wszystko, w rankingu z fasolą, przegrywają.

Co ciekawe, grzyby zawierają  w swoim składzie dobrze przyswajalne węglowodany, zupełnie inne niż te zawarte w produktach roślinnych. Są one podobnie przyswajalne jak cukry w mleku i znacznie lepiej wchłaniane od tych zawartych w roślinach. Dlatego też po posiłku, w skład którego wchodzą grzyby, możemy dość szybko poczuć się syci. 

Tłuszcze stanowią od ok. 1,5-10% grzyba. Jednak u większości grzybów wartość ta przypada na dolne granice, czyli nawet  1%-5%.  Przypominają one tłuszcze zwierzęce, a ich strawność jest bardzo wysoka.

Grzyby bogate są zarówno w witaminy, jak i sole mineralne.

Znajdziemy w nich zarówno niektóre witaminy rozpuszczalne w tłuszczach jak i w wodzie, choć tych pierwszych, jako, że mamy do czynienia z dość niskotłuszczowym produktem, na pewno będzie znacznie mniej. W zależności od gatunku grzyba, spotkamy się z odmiennym składem. Jedne źródła podają, że witaminy C niestety w grzybach jest znikoma ilość, natomiast inne mówią, że jest jej sporo, jednak mniej niż w owocach, natomiast więcej niż w warzywach. Niewielką ilość witaminy A znajdziemy w grzybach zabarwionych na żółto lub pomarańczowo - np. w kurkach. Prawie całkowicie są jej pozbawione takie grzyby jak np. borowik. Za to obfitują one w witaminę D. Bogate w nią są także pieczarki.

Grzyby obfitują  w witaminę B1. Pod tym względem mogą się równać z ziarnami zbóż, a pieprznik jadalny, czyli pospolicie mówiąc, kurka, zawiera tą witaminę z ilością porównywalną do drożdży piekarskich. Wszystkie gatunki zawierają witaminę PP, a witaminę B3 czy B5 można tutaj porównywać z jej ilością w takich wzorcowych produktach, jak np. wątroba. 

W grzybach znajdziemy także wiele soli mineralnych, w tym takich pierwiastków jak potas, fosfor, wapń, sód, żelazo, mangan, miedź, fluor, ołów. Ponadto w kapeluszu znajdziemy siarkę, w skórce kapelusza - chrom i krzem, a w trzonie - wapń i glin.  Znajdziemy tutaj także selen, cynk, jod. Niektóre z wypisanych pierwiastków zaliczane są do metali ciężkich, ponadto niektóre z grzybów mają zdolność do kumulacji pierwiastków śladowych występujących w dużej ilości w rejonie ich rozwoju, w tym należących do metali ciężkich, jednak należy pamiętać, że grzyby nie należą do pokarmu, który w dużej ilości występuje w naszym całorocznym jadłospisie, w związku z czym ryzyko niebezpieczeństwa pod tym względem jest raczej nikłe. 

Z powyższego można wysunąć wniosek, że grzyby pod względem wartości odżywczych są pokarmem:

    * pełnowartościowym, bo zawierają zarówno białka, węglowodany, jak i tłuszcze,
    * dietetycznym, ze względu na niską zawartość tłuszczy
    * dostarczającym nam witamin i minerałów.

Co więcej, są one cenne ze względu na walory smakowe i służą jako przyprawa do wielu dań. Cechą obniżającą walory grzybów jest na pewno ich ciężkostrawność. Z tego względu nie powinno się ich podawać dzieciom, osobom starszym oraz cierpiącym na choroby układu pokarmowego. Jednak często to obecność różnego rodzaju sosów sprawia, że trudność trawienia grzybów wzrasta, w związku z czym warto mieć to na uwadze. 

Ponadto z grzybami wiąże się grzybobranie. To wspaniała metoda na rozluźnienie organizmu, zaczerpnięcie świeżego, leśnego powietrza oraz na rozruszanie kości. Wchodząc po leśnych skarpach, spacerując po lesie, nie tylko uspokajamy ciało i ducha, chociażby obfitością zieleni, ale także spalamy zbędne kalorie. A znalezienie cennego, poszukiwanego grzyba to nie lada radość i fascynacja zapewne dla niejednego grzybiarza.

Bądźmy jednak rozsądni i zbierajmy tylko „pewne” grzyby lub zaczerpujmy cennych wskazówek i informacji u specjalistów.

www.zdrowieidietetyka.bloog.pl

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

irena

2012-10-08 18:42

grzybobranie

Ewa

2012-10-16 19:52

Super wiadomości o moich ulubionych grzybkach

nick

2012-10-21 13:46

Tłuszczów (a nie tłuszczy).

Niedzielny grzybiarz

2014-10-30 15:43

Ja z grzybobrania przyniosłem do domu oprócz grzybów kleszcza. Boleriozy chyba nie mam, bo rumienia nie było, ale co się strachu najadłem to bardziej niż tymi grzybami.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl