Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Turystyka »
Wszystkie
» Wolin - legendarna osada Wikingów
Której lepiej w miniówce? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Wolin - legendarna osada Wikingów

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-04-27

Tagi: osada, twierdza, wikingowie, wolin Rower | Turystyka

Galeria artykułu

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Jednym z ciekawszych miejsc na polskim wybrzeżu jest miasto Wolin. Podczas wyprawy w te strony nie może zabraknąć  wyobraźni i fantazji.

Miasto Wolin to jedno z najstarszych miejsc w Polsce. Będąc w tym miejscu warto poćwiczyć wyobraźnię. Zamknąć oczy i spróbować nakreślić obrazy, jak tu było w średniowieczu. Przyjmuje się, że był to wówczas jeden z największych grodów z tej części Europy. W tym miejscu przecinały się dwa szlaki- wodny łączący Europę Środkową ze Skandynawią oraz lądowy łączący kraje nadbałtyckie. Żyjący w bardzo niebezpiecznych czasach tutejsi mieszkańcy potrafili prowadzić interesy z dzikimi ludami, do jakich zaliczali się Normanowie i Słowianie. Nie mieli trudności z dobrymi relacjami z Zachodem. Dzięki tym zdolnościom zrodziła się legenda o niezwykłym bogactwie osady.

Warto dodać, że o tym miejscu można poczytać w skandynawskich kronikach i legendach. Sagi Wikingów pełne są wzmianek o grodzie Wolin. Badania archeologiczne nie potwierdzają jednak tych opowieści. Dowodzą za to, jak bujną fantazję mieli surowi Wikingowie. Nie odkopano tu żadnych warowni. Realne jest na pewno gościnne cumowanie skandynawskich okrętów.

Aby wczuć się w starodawny klimat tych ziem, warto zwiedzanie miasta Wolim zacząć od parku miejskiego z mitycznym Wzgórzem Wisielców. W przewodnikach zaproszeni zostaniemy także do odwiedzenia pomnika Trygława. Ciekawym miejscem, choć mocno zaniedbanym jest cmentarz kurhanowy.

W niedalekiej odległości od tych miejsc jest miejska plaża. To z tym miejscem związane są pradawne zwyczaje składania ofiar. Tutaj znajdowała się strażnica, pełniąca wartę przez całą dobę. Dzięki niej na czas można było postawić osadę w stan gotowości. Dziś to urokliwy zakątek polskiego wybrzeża. Od kilkunastu lat pojawiła się tutaj nowa inicjatywa z Wikingami w tle- wzorowany na skandynawskich imprezach Festiwal Wikingów.

Część historyczna będzie mieć miejsce na terenie skansenu w dniach 6-8 sierpnia.

Miasto jest tak niewielkie, iż możną tą wycieczkę odbyć pieszo bądź na rowerze.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Której lepiej w miniówce? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl