Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Inne »
» Wspaniałe właściwości borówki czerwonej
Która ma piękniejsze włosy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Wspaniałe właściwości borówki czerwonej

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2016-01-28

Tagi: dieta, zdrowa forma, żywienie

Borówka brusznica, borówka czerwona, czasem kwaśnica, czyli najprościej mówiąc brusznica to magazyn niezwykle cennych właściwości, o których warto wiedzieć.

Galeria artykułu

Brusznica, a co to takiego?

Środowiskiem, w którym rośnie brusznica są suche lasy iglaste. Napotkamy ją na wrzosowiskach czy też połoninach. Owoce brusznicy rozwijają się na niskich krzewinkach o łodygach pokrytych drobnymi listkami. W okresie wiosennym gałązki pokrywają się białymi albo jasnoróżowymi kwiatami.  Owoce, które na niej rozkwitają są twarde, a ich smak jest połączeniem kwaskowości z goryczą.

Borówka czerwona - wspaniałe właściwości

Borówka czerwona to niezwykle cenne źródło zdrowia. Zaleca się jej stosowanie na wiele dolegliwości. W lecznictwie doceniono właściwości owocu brusznicy, ale również jej liści. Brusznica to niezwykły specyfik na choroby układu moczowego. Znajdując się w niej arbutyna zamienia się w organizmie na hydrochinon, który wykazuje działanie dezynfekujące. Niezwykle ważna jest zatem rola borówki czerwonej w zapaleniach i zakażeniach dróg moczowych oraz nerek oraz w przypadku kamicy nerkowej. Dzięki działaniu moczopędnemu przyczynia się także do obniżenia ciśnienia krwi.

Co więcej, brusznicę powinno się stosować w czasie problemów z układem pokarmowym. Właśnie dzięki właściwościom odkażającym i przeciwbakteryjnym jej działanie w tym wypadku jest nieocenione. Znajdujące się w niej garbniki mają działanie ściągające, a zawarty w niej kwas salicylowy przyczynia się do łagodzenia stanów zapalnych.

Owoc brusznicy to także bogactwo witaminy C, która przyczynia się do poprawy układu odpornościowego oraz wzmocnienia naczyń krwionośnych.

Borówka czerwona to idealny składnik na przetwory. Dżem z brusznicy zachwyca smakiem i bogactwem właściwości. Warto spróbować połączenia: pieczone jabłka + brusznica - niezwykła przyjemność dla naszych kubków smakowych.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która ma piękniejsze włosy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl