Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Zaćma, zaćma i po zaćmie
Który lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Zaćma, zaćma i po zaćmie

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-08-30

Tagi: dr wojciech kołodziejczyk, okulistyka, wady wzroku, zaćma Zdrowa forma

Wiedza Polaków na temat zaćmy wciąż opiera się na stereotypach. Brak rzetelnej wiedzy na ten temat powoduje niepotrzebny strach przed operacją, a choroba uchodzi za niebezpieczną i trudną do wyleczenia. A tak być nie powinno. Dziś leczenie zaćmy poprzez zabieg chirurgiczny to rutynowa czynność przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Przy okazji tego zabiegu można również skorygować wszystkie wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność. Wczesne wykrycie choroby zmniejsza ryzyko komplikacji.

Galeria artykułu

Zaćma jest jedną z najczęstszych chorób wzroku. W większości przypadków, bo aż w 90 procentach, choroba ta jest przyspieszeniem fizjologicznego procesu starzenia się soczewki i występuje u osób po 50 roku życia (tzw. „zaćma starcza"). Pierwsze objawy tej choroby mogą jednak wystąpić u wielu osób znacznie wcześniej, nawet przed 40 rokiem życia. Nie należy ich bagatelizować. Lekkie zamglenie, brak wyrazistości barw i kontrastu to pierwsze symptomy zaćmy. Jedynym sposobem wyleczenia jest bezbolesna operacja wymiany soczewki, zwykle wykonywana w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjenci wykonujący pracę biurową najczęściej po 2 tygodniach mogą wrócić do pracy, osoby których praca wymaga wysiłku fizycznego - po około 2 miesiącach. Podczas operacji usuwana jest stara zmętniała soczewka własna i wszczepiana w to miejsce nowa, indywidualnie dla każdego pacjenta dobrana soczewka sztuczna.

Poprzez właściwe dobranie rodzaju soczewki i jej mocy optycznej można skorygować trwale współistniejące wady wzroku. Stosowane dotychczas rutynowo soczewki pozwalały na korekcję krótkowzroczności i nadwzroczności. Najnowsze modele soczewek dodatkowo pozwalają na korektę astygmatyzmu i starczowzroczności, co uwalnia pacjentów od stosowania po operacji jakichkolwiek okularów do dali i bliży. We wszystkich implantach nowej generacji zastosowane są filtry światła UV i niebieskiego, co stanowi profilaktykę przed starczym zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem tzw. AMD. Wprowadzenie do konstrukcji soczewek asferyczności oznaczonej w implantach symbolem IQ umożliwia bardzo dobre widzenie w warunkach słabego oświetlenia, poprawę kontrastu i zmniejsza częstość występowania niepożądanych zjawisk fotooptycznych typu „halo". Wysoka jakość materiałów z których są zrobione, zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań pooperacyjnych. Sama operacja wykonywana jest przez mikrocięcie (2 mm otwór) i najczęściej w trybie chirurgii jednego dnia.

Mimo to w Polsce nadal świadomość społeczna na temat zaćmy jest dosyć niska, nawet wśród samych zainteresowanych tym tematem osób. Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2010 roku, wynika, że co 4 osoba będąca po zabiegu, przyznaje, że przed jego wykonaniem miała zbyt mało informacji na temat planowanej operacji. Pierwsze symptomy zaćmy są często bagatelizowane. Tymczasem przy tej chorobie szybka reakcja na pierwsze jej objawy jest bardzo ważna. Im wcześniej - tym lepiej. Według najnowszych publikacji GUS, co 8 osoba dorosła potrzebująca pomocy specjalisty rezygnuje z niej. Okazuje się, że jednym z najczęściej wymienianych powodów takiej decyzji jest przekonanie, że „nie należy spieszyć się z wizytą, trzeba trochę poczekać, a może problemy zdrowotne same miną".

- Nie należy lekceważyć pierwszych objawów zaćmy. Jej wczesne wykrycie znacznie ułatwia zadanie lekarzom. Strach pacjentów wynika z niedoinformowania. Zabieg operacyjny jest jednak bezbolesny, a rekonwalescencja po operacji - bardzo krótka. - mówi okulista, dr Wojciech Kołodziejczyk.

W Polsce wciąż wiedza na temat zaćmy jest ograniczona. Mimo powszechności tej choroby, panuje przekonanie, że jest ona groźna, a zabieg operacyjny ryzykowny. Brak wiedzy i utrwalone stereotypy o zaćmie szkodzą pacjentom.

 - Dziś obawy pacjentów są zupełnie nieuzasadnione. Przez ostatnie 20 lat, wraz  z  przybywaniem nowoczesnej techniki z Zachodu, równocześnie renesans przeżywała rodzima chirurgia i okulistyka. - podsumowuje dr Kołodziejczyk - Nowoczesny sprzęt i współcześnie stosowane metody sprawiają, że usuwanie zaćmy jest bezpieczną dla pacjenta, skuteczną i przewidywalną procedurą chirurgiczną, którą można wykonać w trybie chirurgii jednego dnia.

Źródło: www.leczeniezacmy.pl

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

kasiq

2011-08-31 10:59

No dobrze to gdzie szukać informacji? wykryto u mnie zaćmę, mimo młodego wieku - lekarz postawił diagnozę i skierował na operację. Samo slowo przyprawia o strach, więc niech nikt się nie dziwi, że pacjenci się boją. Ja sobie poradzę, bo przejrzę internet, ale starsze osoby, których przede wszystkim dotyczy zaćma na pewno mają wiele obaw.

melers

2011-08-31 14:21

poniekąd sama sobie odpowiedziałaś na pytanie- najwięcej informacji jest w necie. natomiast w pełni się zgadzam, że zbyt mało informacji udzielają lekarze. 2 lata temu taki zabieg przeprowadzono u mojej mamy i przeszperałem mnóstwo stron żeby cokolwiek się dowiedzieć. dużo fajnych info jest na stronie leczeniezacmy skąd zresztą pochodzi źródło artykułu.masz tamnawet film z operacji. nie jest taka straszna, więc nie ma co się obawiać.

monikaK

2013-01-10 20:39

również wykryto u mnie zaćmę a mam 40 lat, Informacje w necie są bardzo pomocne, jak również wpisy osób w moim wieku. Choroba ta dotyczy w większości osób starszych więc jak się dowiedziałam , że mnie to dotknęło, było straszną wiadomością , a fakt że tak szybko starzeje się mój organizm, spowodował także depresję, mam wrażenie , że moje życie dobiegło końca, czuję się ja staruszka , Będę musiała sobie z tym poradzić i zdecydować n a zabieg, Jednak sama myśl , że będę miała wszczepione sztuczne soczewki bardzo mnie niepokoi, I do końca nie jestem pewna czy wytrzymają do końca mojego życia. w końcu wszczepiają je 60latkom więc u mnie będą musiały służyć raczej trochę dłużej. I do końca nie jestem pewna czy lekarze mają takie doświadczenie. I czy w przyszłości będzie możliwość poprawienia, czy jednak jak coś się stanie to już będzie koniec i będę niewidoma, OKropnie tego się boję. Pozdrawiam wszystkiech młodych ludzi z tym problemem .

Agata

2015-03-26 15:39

Witam, czy ktoś z Państwa boryka się z zaćmą i chciałby przejść operację za darmo w prywatnej klinice? szukam takich osób do programu telewizyjnego proszę o kontakt na adres uroda małpa tvn pl

adrian

2016-05-23 18:53

chętnie skontaktowalbym się telefonicznie z osobą w moim wieku ze zdiagnozowaną zaćmą mam 22 lata

Timber

2017-01-18 18:57

Zaćmę można usunąć tylko i wyłącznie operacyjnie , Nie ma niestety leku , który by wyleczył zaćmę . Moja siostre niestety tak zaatakowała. i porzjesciu wszelakih badan okazało się ,ze na zabieg musi czekać aż 3 lata ;/ Zdenerowała się , przeczytała gdzies na temat zabiegu w ramach dyrektywy transgranicznej . w koncu zdecydowała się ,ze wyjdzie z kolejki i pojedzie na zabieg o Czech do kliniki Lexum w Ostravie , ktpra zas współpracuje z naszą optegrą w Polsce . Tutaj dostała przynajmniej soczewkę zaawansowana i świetną opieke medyczna nie tylko przed zabiegiem ale po zabiegu równiez

HelenaBarbara

2018-03-26 12:01

Ja wspólczuje osobom , które mimo tak młodego wieku zmagają się z zaćmą. U mnie wujek sie zmaga niestety a ma 50 lat :/ wrócił niedawno po 15 latach z USA. W każdym razie ma potwierdzone ,ze to początki zaćmy , ale będzie ją mieć operowaną w polskiej optegrze i to za 1999 zł . Cena właściwie najkorzystniejsza na rynku . po tym co szukalysmy z mamą dla wujka

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl