Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Zakrzepica żył głębokich
Która piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Zakrzepica żył głębokich

Autor: Katarzyna Gołębiowska  Data publikacji: 2009-12-07

Tagi: choroby, choroby sportowców, zakrzepica, zdrowie Zdrowa forma

Galeria artykułu

Nie wszyscy o niej słyszeli, ale wiele osób narażonych jest na jej atak. Zakrzepica zwykle dotyczy osób po 60. roku życia, ale młodszych także, w tym sportowców - zwłaszcza wyczynowych. Najtrudniejsze w jej leczeniu jest to, że często przebiega bezobjawowo... O zakrzepicy niewiele się mówi, a to właśnie świadomość możliwości jej występowania może uratować komuś zdrowie, a nawet życie.

Zdrowy organizm pompuje krew z dołu do góry, w kierunku serca. Praca mięśni pomaga jej pokonać ten dystans, a zastawki uniemożliwiają jej powrót na dół. Niekiedy ten mechanizm jednak zawodzi. Prowadzi to do zalegania krwi w żyłach, stanu zapalnego, a w efekcie do uszkodzeń nabłonka naczyń krwionośnych. W takich uszkodzonych miejscach płytki krwi łączą się ze sobą tworząc skrzeplinę czyli zakrzep utrudniający przepływ krwi do serca.

Choroba zwykle dotyka osoby prowadzące mało aktywny tryb życia, mające siedzącą pracę, osoby w średnim wieku, mające zaburzenia krzepliwości krwi, stosujące doustne leki hormonalne (antykoncepcja, leki opóźniające objawy starzenia się  kobiet) czy będące długo unieruchomienie w efekcie zabiegów operacyjnych. U tych osób łatwiej wykryć chorobę niż u sportowców - objawami schorzenia najczęściej jest ból w łydce, opuchlizna wokół kostki. Sportowcy często tłumaczą takie dolegliwości przetrenowaniem, skurczem mięśni i bagatelizują nieraz długotrwały czy nasilający się dyskomfort. Tym sposobem, chorzy najczęściej trafiają do lekarza z zaawansowaną chorobą, gdy cząstki skrzeplin oderwą się od skrzepu i powędrują wraz z krwią w kierunku płuc powodując problemy z oddychaniem. Chorzy w następstwie takiego obrotu sprawy skarżą się na szybsze zmęczenie, objawy podobne do ataku astmy. Te objawy świadczą o zaawansowanym stadium choroby, którego efektem może być zator płucny niekiedy prowadzący do śmierci. Wzmożony wysiłek fizyczny w tym stadium może tylko pogorszyć sytuację podobnie jak miało to miejsce na obozie treningowym w Portugalii, którego uczestniczką była polska mistrzyni olimpijska Kamila Skolimowska. Mistrzyni uskarżała się na ból w nodze i problemy z oddychaniem. Masażysta rozmasował nogę prawdopodobnie uwalniając zakrzep, który popłynął wprost do płuc doprowadzając młodą kobietę do śmierci.

Jak potwierdzić podejrzenie choroby?
Najpewniejszą metodą jest wykonanie RTG z Dopplerem, które pokazuje dokładnie przepływ krwi przez układ krwionośny. Niestety nie jest łatwo dostać skierowanie na jakiekolwiek szybkie badanie nie będąc wyczynowym sportowcem, dlatego warto udać się na badanie prywatnie, aby rozwiać bądź potwierdzić wątpliwości.

Jak zapobiegać chorobie?
Najważniejsze jest zapobieganie chorobie lub wykrycie jej jak najwcześniej. Dlatego jeśli ktoś znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka, warto by dbał o zdrowy tryb życia - ograniczył palenie papierosów, picie alkoholu, spożywanie tłustych potraw. Zwiększyć należy aktywność - najlepsze w tym wypadku jest pływanie i jazda na rowerze, które poprawiają krążenie nie przeciążając organizmu. Warto jeść owoce i pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Jeśli praca wymaga długotrwałego stania czy siedzenia, trzeba co jakiś czas wstać, zrobić kilka prostych ćwiczeń typu wykonywanie kółeczek stopami wokół kostki, przejście się po schodach czy chociaż z pokoju do pokoju. Wszystko to wpłynie korzystnie na ogólny stan zdrowia. Można po konsultacji z lekarzem brać leki rozcieńczające krew typu Aspiryna.

Osoby mające zamiar zacząć przyjmowanie doustnych środków hormonalnych, powinny wcześniej wykonać badanie dotyczące krzepliwości krwi, których wynik może wykluczyć możliwość ich stosowania.

Jak przebiega leczenie?
Leczenie zakrzepicy jest długotrwałe i nieproste. Zależnie od stadium zaawansowania chory może trafić na kilka dni do szpitala i dożylnie przyjmować zastrzyki przeciwzakrzepowe - heparynę bądź zostać podłączonym do pompy pompującej lek nieprzerwanie. Zabiegi te mają na celu zapobieganie zatorowi płucnemu. Niekiedy chirurdzy decydują się na zabieg chirurgiczny trombolizę w przypadku zamkniętych lub mocno zwężonych naczyń. Zabieg polega na wprowadzeniu przez żyłę sondy z zastrzykiem bezpośrednio do zakrzepu w celu rozpuszczenia go. W przypadku powracającej, ciężkiej choroby zakrzepowej czasem wstawia się na stałe filtr uniemożliwiający zakrzepom dostanie się do tętnicy płucnej.

Standardowo jednak, po kilku dniach stosowania heparyny, trzymania chorej kończyny uniesionej w celu poprawy krążenia, następuje kilkumiesięczne leczenie doustne - przyjmuje się leki rozcieńczające krew. Zakazany jest wtedy forsowny wysiłek fizyczny, należy ograniczyć spożywanie produktów bogatych w witaminę K (która działa odwrotnie niż leki i poprawia krzepnięcie) np. kapusty. Nie można także spożywać alkoholu, który ma dodatkowe działanie rozcieńczające krew i zaburza działanie leków. Rozcieńczenie krwi musi zostać utrzymane na stałym poziomie, także konieczne są regularne kontrole krwi.

Czy zakrzepy występują tylko w nogach?
Zazwyczaj tak, jednak coraz więcej osób skarży się na niepokojące objawy występujące w innych miejscach. Zakrzep może ulokować się np. pod obojczykiem, czyli w bliskiej odległości płuc. Nie musi objawiać się bólem, czasem jest to opuchlizna ręki, nieco siny kolor, czy uczucie ciężkości kończyny. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów i liczyć, że same ustąpią.
Choroby układu krążenia są szczególnie niebezpieczne. Należy więc pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Choćby od dziś warto zmienić nawyki i przestawić się na zdrowszy tryb życia.

1 osób dodało "Zakrzepica żył…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Anna Listopad

Anna

Warszawa

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

alanek

2018-06-29 15:41

Witam choruje na,zakrzepice lewej nogi i mam takie pytanie czy operacyjnie można ją zlikwidowac

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl