Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Zalety filtrowania wody kranowej
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Zalety filtrowania wody kranowej

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-02-08

Tagi: chlor, dafi, dzbanki do filtrowania. filtry dzbankowe, filtrowanie wody, kamień kotlowy, twarda woda, woda, woda kranowa Zdrowa forma

Galeria artykułu

Każdy wie, że woda jest warunkiem przeżycia wszystkich organizmów żywych. Człowiek w większości składa się z wody i aby prawidłowo funkcjonować musi dostarczyć organizmowi ok. 2 litry wody dziennie. Zazwyczaj pijemy wodę prosto z kranu, nie wiedząc tak naprawdę, jakie związki może zawierać. Czy picie „kranówki” jest całkowicie bezpieczne? 

Strach przed kranówką

61% Polaków nie ma zaufania do wody kranowej i deklaruje, że ma z nią jakiś problem. Najczęściej drażni nas stopień jej twardości, a także jej smak, zapach i zawarty w niej chlor.

Z badań wynika, że na problemy z kranówką częściej wskazują mieszkańcy dużych miast. W im większej miejscowości mieszkają Polacy, tym gorzej oceniają jakość wody kranowej w swoim domu i mniej jej ufają.

Jednocześnie niemal połowa Polaków uważa, że rozwiąże problemy z wodą kranową gotując ją. Tymczasem eksperci podkreślają, że gotowanie wody nie wpływa na zmianę jej chemicznego składu. Nie ma co się łudzić, że gotując wodę sprawimy, że będzie zdrowsza i smaczniejsza.

Co może zawierać woda z kranu?

Zanieczyszczenie wód sprawiło, że w dzisiejszych czasach musi być ona specjalnie uzdatniana w wodociągach. Jest chlorowana, co łatwo odczuć w smaku i zapachu. Chlorowanie wody to tradycyjny sposób rozwiązywania problemów związanych z jej jakością, znany już od 1800 roku.

Co prawda chlor eliminuje najgroźniejsze dla naszego zdrowia drobnoustroje np. bakterie coli, jest jednak szkodliwy dla naszej flory bakteryjnej, mogąc upośledzać przyswajanie pokarmów, co z kolei może prowadzić do alergii, a nawet do wrzodów. To jednak nie koniec niebezpieczeństw.

Po uzdatnieniu wody w wodociągach, biegnie ona do naszych domów setkami kilometrów rur, które również mogą poważnie ją zanieczyścić. Przeważnie rury wykonane są z PCW – polichlorku winylu (powszechnie znanego w Polsce jako PCV) lub z dodatkiem ołowiu (w przypadku starych rur, w wielu miejscach jeszcze nie wymienionych). Te związki również przenikają do wody. Rozpuszczony w wodzie polichlorek winylu, w trakcie regularnego i długotrwałego spożywania nawet w niewielkich dawkach może oddziaływać chorobotwórczo szczególnie na organizm dziecięcy, podejrzewa się go też o właściwości rakotwórcze.

Woda w niektórych regionach naszego kraju, jest bardzo twarda z uwagi na obecność rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu, co sprzyja osadzaniu się kamienia np. w czajnikach, pralkach i innych urządzeniach. Taka woda może też nadmiernie wysuszać naszą skórę i włosy. Ponadto twardej wody nie powinny spożywać osoby  z problemami układu nerkowego oraz z predyspozycjami do kamieni układu moczowego.

Co daje filtrowanie wody?

Zdaniem ekspertów skuteczniejszym od gotowania sposobem na poprawę jakości kranówki jest jej filtrowanie. Dzięki swoim właściwościom filtry do wody potrafią niemal w 100% oczyścić wodę kranową z chloru oraz redukują jej twardość węglanową, odpowiedzialną za powstawanie tzw. kamienia kotłowego. Z testów wynika, że dzbanki do filtrowania wody są rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, praktycznym i idealnym na potrzeby polskich gospodarstw domowych.

Przedstawiciel DAFI, producenta pierwszych polskich filtrów dzbankowych twierdzi, że „Chociaż wodociągi badają wodę w momencie wyjścia, nie są w stanie zagwarantować, że kiedy dotrze do poszczególnych kranów, będzie nadal tej samej jakości. Natomiast po przefiltrowaniu woda kranowa jest zoptymalizowana pod względem smaku i zapachu, który wpływa na jakość  napojów i potraw z niej przygotowanych. Bez obawy można też spożywać wodę prosto z dzbanka filtrującego, nie musimy wówczas pamiętać o zaopatrywaniu się w wodę butelkowaną.”

DAFI

Swoją udowodnioną skuteczność filtry typu dzbankowego zawdzięczają węglowi aktywowanemu, który ma właściwości „pochłaniania”  szkodliwych substancji chemicznych. Zaletą filtrowania jest fakt, iż nie demineralizują one wody, lecz tylko częściowo usuwają z wody nadmiary soli wapnia i magnezu.

Korzystanie z filtrów dzbankowych jest również rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym i ekologicznym niż np. gotowanie na wodzie butelkowanej. Mniej kupionych butelek z wodą oznacza zmniejszenie negatywnego wpływu ich utylizacji na środowisko naturalne.

Filtrowanie wody jest, więc bardzo przydatną rzeczą dla naszego zdrowia oraz komfortu. Woda filtrowana jest dobra dla każdego – szczególnie osób z osłabioną odpornością, dzieci, seniorów, kobiet w ciąży.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Tadeusz

2011-07-06 13:28

Filtry to przeżytek. Obecnie mamy już w Polsce urządzenia takie jak jonizatory wody, która poza oczyszczaniem 'kranówki" nadają wodzie odpowiednie pH. Woda zjonizowana posiada też zdolność redukcji wolnych rodników tlenowych, które są odpowiedzialne za rozwój wielu chorób cywilizacyjnych.

Mariell

2015-02-07 15:06

Mam szklany dzbanek filtrujący Dafi, to najlepsza firma w Polsce, mimo bardzo wysokiej jakości jest najtańszym producentem filtrów. Miałam wcześniej dzbanek Astra , rewelacyjnie sprawdzał się w mojej kuchni. Kiedy się zużywał lampka mi to sygnalizowała, oddałam go mamie bo koleżanki w prezencie kupiły mi ten szklany, a dwóch mieć nie muszę, jeden wystarcza na moje potrzeby.

Hubson

2016-12-12 14:49

Jak rozumiem filtr dzbankowy z węglem to filtr węglowy, Czytałem że rozróżnia się przynajmniej trzy: mechaniczny, węglowy i UV (źródło: http://mozgi.pl/jak-najlepiej…). Jak Pani myśli, czy przy stosowaniu ego filtra warto korzystać jeszcze dodatkowo z innych?

Nicky

2017-11-29 12:09

Ja w swoim mieszkaniu posiadam filtr odwróconej osmozy ze sklepu Pureventfilters i dzięki temu mogę pić wodę prosto z kranu bez obaw o jej jakość. Dla mnie to kapitalne rozwiązanie i cieszę się, że się na nie zdecydowałam, bo wcześniej woda płynąca z kranu była wg mnie fatalna.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl