Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Wodne »
» Zarys historyczny pływania
Najlepszy biegacz świata? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Zarys historyczny pływania

Autor: Anna Kalinowska  Data publikacji: 2008-09-10

Tagi: początki pływania, pływanie, zarys pływania

Galeria artykułu

Umiejętność pływania datuje się prawdopodobnie od początków historii człowieka. Starożytni wykorzystywali pływanie, jako czynność użytkową, o czym świadczą rysunki sprzed czterech tysięcy lat z Asyrii, Libii i Egiptu.

Początki pływania
Kroniki dworskie wspominają o lekcjach pływania pobieranych w starożytnym Egipcie przez książąt. Najstarszą techniką pływania jest styl pełzający, zwany potocznie "pieskiem". Stosowany w starożytności i średniowieczu, polegał na naprzemianstronnej pracy rąk pod wodą i trzymaniu głowy ponad powierzchnią wody, w leżeniu na brzuchu.
Pływano także w Japonii, gdzie wódz Furume Isume zarządził, że ta dyscyplina ma należeć do szkolenia wojskowego. Wówczas istniało nawet 90 szkół pływackich, z czego część utrzymywała swoje metody nauczania w tajemnicy. Uczono wówczas pływać stylami: nożycowym, pedałującym i żabką. Pływanie było również znane w państwie Inków.
W starożytnym Rzymie pływanie był stawiane na równi z umiejętnością pisania i czytania. Pierwsze zorganizowane nauczanie pływania prowadzono właśnie w Rzymie i tam też, w 65 w. p.n.e. powstała największa wówczas pływalnia. Pierwsze wiadomości o sposobach nauki pływania znajdujemy w dwu książkach, które ukazały się w XVI stuleciu. Jedną z nich, zatytułowaną Pływak, wydaną w 1537 roku, opracował Mikołaj Wynman, humanista niemiecki. Drugą - O sztuce pływania, wydaną w 1587 r. -Edward Digby, humanista angielski.

Pływanie jako dyscyplina sportowa
W drugiej połowie XVIII wieku pływanie stało się coraz bardziej powszechne. Powstały pierwsze szkoły pływania w Niemczech, Austrii, Francji i Anglii. W 1869 r. utworzone zostaje w Londynie towarzystwo pływackie i w tym roku odbywają się pierwsze zawody. Pływanie od początku znajduje się w programie igrzysk olimpijskich ery nowożytnej. W Atenach, w 1896 roku, rozegrano cztery konkurencje, w których brali udział jedynie mężczyźni. Pierwsze wyścigi sztafet na dystansie 4x50 m zorganizowano w Saint Louis w 1904 roku. Do Igrzysk w Londynie, w 1908 roku, zawody pływackie odbywały się w morzu bądź w rzece. Cztery lata później, w roku 1912, w Sztokholmie, swój olimpijski debiut w pływaniu miały kobiety, które wystartowały na dystansie 100 m stylem dowolnym oraz w sztafecie 4x100 m również stylem dowolnym. W roku 1973 zaczęto organizować mistrzostwa świata w pływaniu.

Obecnie pływa się czterema podstawowymi stylami: dowolnym (kraul), klasycznym (żabka), delfinem i grzbietem na 6 dystansach. Zawody rozgrywane są na basenie krótkim 25m (ME, MŚ) oraz na basenie długim 50m (ME, MŚ, IO).

Anna Kalinowska

1 osób dodało "Zarys historyc…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Cezary Wolski

Cezary

Góra Kalwaria

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Rafał

2015-07-09 16:08

Prosiłbym o źródło tych informacji, które pani zamieściła w tym artykule.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Najlepszy biegacz świata? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl