Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Zmęczenie fizyczne w pracy
Który trener lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Zmęczenie fizyczne w pracy

„NaNowo” Akademii Zdrowia
Data publikacji: 2009-10-25

Tagi: akademia zdrowia, ból, mięśnie, nanowo, plecy, praca, zmęczenie Zdrowa forma

Galeria artykułu

Większość z Państwa na pewno spotkała się z uczuciem fizycznego zmęczenia w pracy, bólem pleców, głowy, oczu i spadkiem koncentracji. Takie sytuacje negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i obniżają wydajność pracy. Stajemy się rozdrażnieni, odczuwamy niepokój i senność. Dolegliwości te pozornie nieznaczne, ale pojawiające się codziennie, powodują przewlekłe schorzenia wymagające długotrwałego leczenia.

Kiedy nie możemy sprostać oczekiwaniom szefa i współpracowników zaczynamy być sfrustrowani i niezadowoleni z siebie. Trudno w takich warunkach być pracownikiem doskonałym. Dlaczego odczuwamy takie dolegliwości w pracy?

Najczęstszą przyczyną pojawiającego się w pracy zmęczenia psychofizycznego jest pozycja siedząca. Kiedy komputer stał się głównym narzędziem pracy, musimy większość dnia spędzić siedząc. Niestety nie służy to naszemu kręgosłupowi i naszym mięśniom. Długo utrzymywana pozycja statyczna powoduje gorsze odżywienie tkanek i ogranicza dopływ tlenu do mięśni. Będąc w permanentnym napięciu mięśnie stają się twarde i bolesne przy dotyku. Takim przeciążeniom ulegają zwykle mięśnie w okolicy karku i szyi niezbędne do utrzymywania rąk podczas pisania na klawiaturze oraz obserwacji na zmianę: dokumentu, klawiatury i ekranu komputera. Często również narzekamy na bóle dłoni i nadgarstków. Wykonywanie tysięcy monotypowych ruchów z dużą częstotliwością podczas pisania na klawiaturze, w wymiarze bezwzględnym jest obciążeniem nieznacznego stopnia, ale w stosunku do możliwości słabych i drobnych mięśni rąk stanowi już znaczny wysiłek. Dolegliwości te potęgowane są dodatkowo przez brak podłokietników i podpórek pod nadgarstki, czy wysokim ustawianiem klawiatury. Długotrwała i niedbała pozycja siedząca wywołuje również bóle pleców (odcinka lędźwiowego kręgosłupa), co w efekcie przyczynia się do rozwoju dyskopatii i zmian zwyrodnieniowych. Wzrastające ciśnienie w dyskach międzykręgowych podczas siedzenia predysponuje do ich uszkodzenia w trakcie wykonania nagłego pochylenia np. przy podnoszeniu ryzy papieru.

Istnieją też inne negatywne strony niedbałej pozycji siedzącej. Rzadko mówi się o ucisku klatki piersiowej na płuca przy siedzeniu. Trudno jest nabrać dostateczną ilość powietrza w płuca, gdy siedzimy zgarbieni. Zapotrzebowanie naszego organizmu na tlen nie zostaje zaspokajane, nasz mózg ma słabsze warunki do pracy, gorzej się koncentrujemy, stajemy się senni. Podczas siedzenia uciskowi ulegają naczynia w nogach, co osłabia krążenie krwi i powoduje obrzęki wokół kostek. Dodatkowo u mężczyzn uciskowi ulega prostata, co wpływa na jej przerost i dalsze problemy z tym związane.

Pracy przy komputerze towarzyszy również duża dawka stresu, spowodowanego niepewnością wyniku pracy, ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, uzależnieniem od technologii i monotypowym charakterem pracy. Ograniczenia, jakie narzuca na pracownika praca z komputerem mogą powodować niezadowolenie, frustrację i zwiększoną fluktuację personelu.

Jest sprawą oczywistą, że nieodpowiednie warunki pracy odgrywają decydującą rolę w mechanizmie powstawania dolegliwości, o których była dotąd mowa. Nieuwzględnianie zasad ergonomii przy projektowaniu stanowisk pracy jest wprawdzie coraz rzadziej spotykane, ale jednak wciąż można spotkać się w biurach z meblami niedostosowanymi do potrzeb ich użytkowników. Obecnie zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej nakłada się na pracodawców obowiązek ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych do pracy przy monitorach ekranowych.

1 osób dodało "Zmęczenie fizy…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Maciek Michalak

Maciek

Łódź

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który trener lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl