Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Zwykła grypa groźniejsza niż świńska
Który lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Zwykła grypa groźniejsza niż świńska

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-01-11

Tagi: grypa, profilaktyka, wirus ah1n1, świńska grypa Zdrowa forma

Galeria artykułu

Nic nie wskazuje, by w tym roku grypa była groźniejsza niż zwykle, ale nie należy jej lekceważyć - powiedział PAP dr hab.Tomasz Wąsik, kierownik Zakładu Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Grypa to nie jest zwykłe przeziębienie - u około 6 proc. chorych może mieć ciężki przebieg - przestrzega Wąsik. - Co roku z powodu grypy umiera w Polsce kilkaset osób, ale takie przypadki zwykle nie są nagłaśniane. Jeśli mamy typowe objawy - gorączkę, bóle mięśni, ból głowy, dreszcze - trzeba udać się od lekarza".

Według niego, wirus AH1N1 ("świńska grypa") nie jest niebezpieczniejszy od zwykłej grypy sezonowej - jest nawet mniej groźny.

W odróżnieniu od typowego przeziębienia w leczeniu grypy nie należy stosować leków zawierających kwas acetylosalicylowy - takich jak aspiryna. W połączeniu z wirusem grypy mogą wywołać niebezpieczny dla życia zespół Reye'a. Do obniżania gorączki u chorych na grypę lepsze są ibuprofen i paracetamol.

Ważna jest profilaktyka - wystarczy zachowanie podstawowych zasad higieny. Jak w każdej chorobie przenoszonej drogą kropelkową należy zasłaniać usta i nos przy kaszlu i kichaniu, a także używać jednorazowych chusteczek, wyrzucanych później do kosza. Trzeba myć ręce po przyjściu do domu - mogliśmy dotykać przedmiotów, których wcześniej dotknął ktoś zasłaniający ręką usta i nos. Lepiej unikać dużych skupisk ludzkich - chociażby supermarketów w godzinach szczytu.

Dostępna obecnie szczepionka przeciwko grypie jest skuteczna wobec wirusa AH1N1. Jak podkreślił Wąsik, żadna szczepionka nie chroni przed zakażeniem, natomiast może zapobiec rozwinięciu się choroby (choć także nie w 100 proc.). Ponieważ zdarzają się szkodliwe skutki uboczne, nie należy kupować szczepionek na własną rękę - lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem.

Szczepić się powinni przede wszystkim najbardziej narażeni - osoby starsze, dzieci, a także ci, którzy mają do czynienia z dużymi grupami ludzi - choćby personel medyczny czy kasjerki z supermarketów. Jednak odporność pojawia się dopiero dwa - trzy tygodnie po zaszczepieniu.

Leki przeciwwirusowe pomagają, ale tylko wtedy, gdy zostaną podane wcześnie. Ponieważ wydaje się je z przepisu lekarza, tym ważniejsze jest udanie się do niego przy pierwszych objawach grypy.

Źródło: PAP

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl